Smo res zašli v slepo ulico ali vendarle je luč na koncu predora? Skoraj ne mine teden, ko ne bi poročali ali o protestu zaradi razmer v zdravstvu ali o kakšni napaki, ki se je zgodila, ta teden pa je kot strela z jasnega udarila še napoved zavarovalnice Generali, da za 30 odstotkov podraži dopolnilno zavarovanje, kar je hud udarec za vse več državljanov. Po tej poti naj bi šla tudi Vzajemna in Triglav.
Pri tem vztrajajo tudi po sestanku z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom, zato je zdaj ključno, kaj bo naredil minister, ki ima hkrati odprto fronto tudi z iniciativo Glas ljudstva, ki je v petek glasno protestirala na ljubljanskih ulicah. A namesto ministra je v studio oddaje 24UR ZVEČER prišel državni sekretar Tadej Ostrc in se soočil z nekdanjim ministrom Dušanom Kebrom, ki zastopa tudi stališča Iniciative Glas ljudstva in je zelo kritičen do dosedanjih potez vladajoče politike.
Ostrc je uvodoma povedal, da ima ljudstvo pravico izraziti svoje mnenje, vsak pa se odloča, na kakšen način bo to storil. "Mi prenovo zdravstvenega sistema ustvarjamo za mizo, z dialogom, preučevanjem mnenj in soočanjem različnih stališč."
In prav to je tisto, kar nas skrbi, mu je odvrnil Keber. "Medtem ko stotisoči čakajo neupravičeno dolgo, medtem ko je v zadnjih mesecih še dodatnih 10.000 ljudi ostalo brez izbranega zdravnika in medtem ko leta čakajo na prvi pregled, oni za mizo preučujejo digitalizacijo in to, kako bi podržavili oz. državljanom ukradli njihovo zdravstveno zavarovanje."
Mora se najti nekdo, in Keber upa, da bo to predsednik vlade Robert Golob, ki se bo soočil s tem, da ne gredo v pravo smer. "Državljanom so obljubili, da gredo na sever, pa odhajajo na jug. Morajo se soočiti s ključnimi problemi državljanov in mislim, da bo pri njem prevladal razum in se bo odločil, da gre v smer naših predlogov."
Ostrc je prikimal, da ni nikogar v Sloveniji, ki ne bi menil, da potrebujemo prenovo zdravstva. "Nekateri so to poskušali, pa jim je spodletelo. Mi imamo jasen plan – 10 korakov, 10 zavez." Glede predlogov iniciative Glas ljudstva je povedal, da jih poznajo samo iz medijev, a da na ministrstvu vsak predlog, ki ga dobijo, skrbno preučijo.
"S tem preučevanjem so v 10 točkah prišli do tega, da sploh ne omenijo, kaj bodo storili za ključne probleme, ki tarejo državljane. To je zame neetično, brez empatije do ljudi. Preučujejo digitalizacijo in to, kako si v političnem smislu prisvojiti 4,5 milijarde denarja zavarovancev, ki jim pripada, ker bi morala biti njihova zavarovalnica avtonomna," mu je očital Keber.
Kot je še dejal, iz teh desetih sklepov in ministrovih besed nihče ne razume, kaj ta reforma sploh vsebuje. "Razen tega, da vse te točke želijo samo učvrstiti, institucionalizirati sedanji hibridni model mešanega javnega in zasebnega zdravstva, kar pomeni, da bodo še bolj učvrstili ropanje denarja od zasebnikov v javnem sistemu!"
Ostrc je to zanikal in ponovil, da je zaveza te vlade, da zgradi moderen in učinkovit sistem, ki temelji na javnem zdravstvu. "Vsi, ki so do sedaj poskušali narediti veliki pok, jim je spodletelo. Mi gremo po temeljih, počasi, po korakih." Da vidimo, kaj se nam v sistemu dogaja, potrebujemo podatke. In ti temeljijo na digitalizaciji, je pojasnil. In še: korupcijo lahko izkoreninimo samo na način, da so podatki jasni, javni in da vsak državljan ve, kako je bil njegov denar, ki ga je prispeval v to blagajno, porabljen.
Keber ga je opomnil, da tudi brez digitalizacije že 20 let poznamo velike primere korupcije, ki niso bili nikoli razjasnjeni ali pa so bili pometeni pod preprogo. "Brez digitalizacije vemo, da je interventni zakon, ki ga je minister sprejel lani, 28 od 80 milijonov podelil zasebnikom. Brez digitalizacije vemo, da je ta zakon propadel, da v nobeni smeri ni izboljšal stvari in da smo porabili vse te milijone, da smo skupno dobili celo manj storitev, kot bi jih brez teh milijonov!"
Ostrc se s tem ni strinjal in je poudaril, da je šel ves denar po interventnem zakonu za zdravstvene storitve, ki so jih dobili ljudje. 65 odstotkov denarja so dobili javni zavodi, 35 odstotkov pa koncesionarji. Keber pa je izpostavil, da je teh desetkrat manj in so torej dobili trikrat več denarja. Ponovil je, da ta denar ni prinesel ničesar in da je šlo za "popoln fiasko interventnega zakona".
Več o tem, kaj sta Osterc in Keber povedala o napovedanem dvigu premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, si poglejte v priloženem videoposnetku!
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.