V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so se obregnili ob mnenje Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), da je objava seznama davčnih dolžnikov, politični marketing. Ob tem navajajo tudi izjave predsednika GZS Sama Hribarja Miliča za časopis Dnevnik, ki pravi, da se "zelo ideološko in predvsem premalo profesionalno ukvarjamo s sramotilnim stebrom, ob tem pa se ne zavedamo, da gre tukaj za puhlico, ki ne bo izboljšala plačilne discipline," in dodal, da je prav, da so tisti, ki ne plačujejo, javno objavljeni, "ampak mi bi radi to izkoristili za premislek in opozorilo, da je v tej državi plačilno disciplino potrebno vzpostavljati s pravnimi sredstvi, ne pa s piarovskimi".
In tu se izvršni sekretar ZSSS za politiko zaposlovanja, migracije in odnose z javnosjo Goran Lukič sprašuje, kako smo prišli do tega, da je številka 4.879, ki predstavlja število nepredlagateljev obračuna davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače za predpretekli mesec, ideološka PR puhlica. "Ja, res je – včerajšnjo javno objavo je potrebno vzeti tudi kot možnost za premislek – o tem, kako "daleč" smo prišli iz ustavne definicije pravne države do njene realnosti – tako da gospodarski interes ob vseh teh številkah preprosto zamahne z roko, češ to vse je "ideološki PR"," poudarja Lukič.
Ob tem dodaja, da množica neplačnikov ni nastala kar čez noč. Nastala je z "agresivno propagando "proste gospodarske pobude" za vsako ceno". Pri tem Lukič pokaže na težavo, da je slovensko poslovno okolje postalo tovarna "ustanavljanja fiktivnih podjetij, katerih edini namen je beg pred takšnimi in drugačnimi terjatvami. Ki zanika dejstvo, da tako imenovani "slovenski poslovni model" večidel temelji na nelojalni konkurenci, socialnem dumpingu in izigravanju zakonodaje".
V ZSSS menijo, da je javna objava seznama pokazala na te težave. Vprašanja, ki se ob tem porajajo, pa niso le, koliko denarja bo prinesel ta ukrep, temveč tudi, kakšne spremembe so potrebne na področju pregona dolgov iz naslova davkov oziroma socialnih prispevkov. A najprej si morajo gospodarstveniki priznati, da je čas za spremembo poslovnega modela, poudarja Lukič in dodaja, da dokler se to ne zgodi, bo vsako tovrstno nasprotovanje objavi seznama razumljeno kot "javni politični marketing, ki varuje slabe delodajalce". Meni pa, da si tega ne sme privoščiti nobeno resno gospodarstvo.
V izjavi GZS, s katero se sicer strinjajo, da naj država sprejme ukrep učinkovitega pobiranja davkov in prispevkov, je po mnenju ZSSS tudi veliko sprenevedanja. Prav GZS je, opozarja Lukič, v zadnjih mesecih nekajkrat izpostavil, da je potrebno zarezati v javni sektor in da je ta preveč razbohoten. V obdobju od leta 2008 do 2011 so na davčni upravi zmanjšali število zaposlenih za 97 delavcev, dodaja Lukič. "Leto 2011 je zaključil kadrovski načrt z 42 delovnimi mesti pod dovoljeno kvoto zaposlenih. Po istih podatkih vlade Durs na področju izvajanja nalog naknadnega nadzora (inšpekcije) beleži kadrovski primanjkljaj 33 inšpektorjev, poleg tega pa je "davčna izvršba na robu organizacijskih in kadrovskih zmožnosti". Medtem ko se torej davčni dolg poslovnih subjektov viša, pa se davčni nadzor krči," pravi sindikalist.
Ob tem navaja tudi izjave v. d. generalnega direktorja Dursa Tomaža Peršeta, ki pravi, da potrebujejo več kadra oz. da na nekaterih davčnih uradih ljudi "kritično manjka". "In tako smo tam, kjer smo – prosta gospodarska pobuda gre svojo pot, javni sektor in regulacijska vloga države pa se krčita. V vmesnem prostoru pa narašča davčni dolg," kritično zaključi Lukič.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.