Na 206. seji izvršilnega odbora Unesca so z veliko podporo in soglasno sprejeli predlog našega Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), da bi v Sloveniji ustanovili mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco.
V predlogu je MIZŠ predvidelo, da bi center na začetku gostili na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) v Ljubljani. Prav na Inštitutu veljajo za pionirje na področju umetne inteligence, saj so z raziskovanjem začeli že leta 1972, že nekaj let pa so vzpostavili Laboratorij umetne inteligence, ki deluje še danes.
Namen raziskovalnega centra bo zagotavljanje odprtega in preglednega okolja, ki bo poleg raziskav, tehnologije in razprav na področju umetne inteligence, različnim deležnikom po vsem svetu nudil tudi podporo pri pripravi usmeritev in akcijskih načrtov.
Med 950 raziskovalci, ki trenutno delujejo na IJS, jih bo v okviru novega raziskovalnega centra lahko sodelovalo kar 150 z različnih oddelkov.
Inštitut Jožefa Stefana letos obeležuje 70 let
Največji slovenski raziskovalni inštitut IJS prav letos praznuje 70 let delovanja. Izšel je iz fizikalnega oddelka Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), ki je bil ustanovljen leta 1946.
Med vidnejšimi dosežki inštituta so bili na primer prvi roboti v osemdesetih letih 20. stoletja, na Inštitutu pa je stekla tudi prva medmrežna povezava v Sloveniji in nastala prva spletna stran. Ne le to, izdelali so tudi najhitrejši pomnilnik na svetu in sodelovali pri dokazovanju obstoja Higgsonovega bozona, poznanega tudi pod imenom "božji delec". Seveda je bilo skozi leta odmevnih odkritij toliko, da težko omenimo vse.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.