Glavni organizator tihotapljenja naj bi bil 32-letni Ljubljančan, ki naj bi imel poleg slovenskih pomagačev sodelavce tudi v državah nekdanje Jugoslavije in v Italiji. Največjo lokalno združbo naj bi imel v Ljubljani, čez Slovenijo pa naj bi ilegalce prevažal v majhnih skupinah – le po 2 ali 3 skupaj, da bi se tako izognil morebitnim zapletom.

Pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije Marjan Erhatič je povedal, da so ob tihotapljenju ljudi tem odvzeli verodostojne dokumente oziroma tiste dokumente, s katerimi bi dokazali svojo identiteto in državo, iz katere prihajajo ter s tem skušali zabrisati sledi.
Za prevoz iz Srbije in Črne Gore do ZDA so morali prebežniki že vnaprej plačati 12 tisoč dolarjev, v kar je bila všteta tudi cena za ponarejene slovenske dokumente. Izsiljevali naj bi jih tudi za plačilo stroškov za stanovanje na Hrvaškem, kjer so jih začasno nastanili.
Erhatič je pojasnil, da gre za sorazmerno velike zaslužke in povezave tudi z drugimi kaznivimi dejanji, ponarejanjem listin in podobno. Kriminalisti so po več mesecih raziskovanja v petek izvedli zaključno akcijo, v okviru katere so opravili na različnih krajih nekaj deset hišnih preiskav.
Jožica Boljte Brus vodja skupine tožilcev za posebne zadeve je povedala, da so bile istočasno opravljene hišne preiskave tudi na Hrvaškem. Boljte Brusova je dodala, da so ugotovili, da je eden od osumljenih že sodeloval v eni kriminalni združbi, ki so jo prijeli pred časom.
Večina osumljenih oseb že ima kriminalno kartoteko. Osumljeni naj bi nezakonito čez mejo pomagali kar nekaj stotim prebežnikom, samo vodja združbe naj bi prepeljal najmanj 115 oseb.