
Ljubljanski študentje so v sklopu meseca študentske kulture po ljubljanskih ulicah mimoidočim ženskam namesto rož delili grafike mladih ustvarjalcev. V Celju pa so predstavniki Mladega foruma skupaj s celjskim občinskim odborom ZLSD na dobrodelni stojnici opozarjali na probleme žensk v sodobni družbi ter prodajali rože. Izkupiček od prodaje bodo namenili celjski varni hiši. Na poseben način so se praznika žensk spomnili na servisih OMV Istrabenz, kjer so vsem voznicam in obiskovalkam njihovih trgovin razdelili več kot osem tisoč vrtnic.
Slovesna prireditev, ki se je je udeležil tudi predsednik DZ Borut Pahor, je potekala v Unionski dvorani v Mariboru.
60. obletnica ustanovitve Zveze slovenskih žena na Koroškem
Ljubljanska županja Danica Simšič se je v Celovcu udeležila slovesnosti ob mednarodnem dnevu žena in 60-letnici ustanovitve Zveze slovenskih žena, ki je začela delovati kot Antifašistična fronta žena, v 50. letih prejšnjega stoletja pa se je preimenovala v zvezo. Simšičeva je dejal, da je koroškim ženskam med drugim izrekla zahvalo, da sta se na tem območju ohranila slovenska kultura in slovenski jezik.
Pomen dneva žena v Sloveniji
V Sloveniji je bil 8. marec v času socializma slavljen kot dan žena s šopki rož in slavljenjem mater. V osemdesetih letih je sicer prišlo do poskusa premestitve njegovega pomena; skupina feministk je tako leta 1987 z ženskami drugih skupin novih družbenih gibanj pozvala k bojkotu 8. marca in izdala proglas, ki je bil objavljen v Mladini. Dan žena se v Sloveniji kljub takim bojkotom še vedno praznuje, vendar pa je pomembno vlogo dobil tudi praznik dan mater, ki ga matere praznujejo 25. marca.
Kakšen je položaj slovenskih žensk?
Na vladnem uradu za enake možnosti ugotavljajo, da so ženske v Sloveniji v primerjavi z državami članicami EU na nekaterih področjih celo bolj uspešne od evropskih kolegic, saj so za razliko od večine žensk na Zahodu uspele ohraniti visoko stopnjo zaposlenosti, razlika v višini plač moških in žensk (8,4 odstotka) pa je med najnižjimi v Evropi. Čeprav so ženske v Sloveniji višje izobražene kot moški, pa jih je na najbolj vplivnih in zahtevnih delovnih mestih malo. Ženske še vedno opravijo levji delež gospodinjskega dela, zaskrbljujoče pa je dejstvo, da v zadnjih letih narašča registrirana brezposelnost žensk in že presega polovico brezposelnih. Še zlasti pa je zaskrbljujoče, da je med brezposelnimi mladimi, ki imajo fakultetno izobrazbo, 67,5 odstotka žensk.
Politična zastopanost žensk v Sloveniji
Po podatkih vladnega urada za enake možnosti je bil na lanskih lokalnih volitvah povprečni delež izvoljenih svetnic 13-odstoten, od skupno 193 občin pa le enajst občin vodijo županje. Uravnoteženo zastopanost obeh spolov bi lahko dosegli v 148 letih, torej leta 2150.
Dan žena kot poziv k enakopravnosti žensk
Ideja o mednarodnem dnevu žena se je porodila v začetku 20. stoletja v socialističnih strujah kot poziv k enakopravnosti žensk. Ženske namreč še niso imele volilne pravice, pač pa so jo v večini držav že imeli moški, ki so svoj dan praznovali 1. maja.