Geslo letošnjega mednarodnega dneva medicinskih sester je Praznujmo preteklost zdravstvene nege - zahtevajmo prihodnost. Tudi Zbornica zdravstvene nege Slovenije, stanovska organizacija slovenskih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, ob prazniku opozarja na potrebo po zakonski ureditvi področja zdravstvene nege v Sloveniji ter promociji poklica, katerega pomen velikokrat ostaja prezrt in podcenjen.
Temelje stroki in poklicu medicinske sestre je v Sloveniji postavila Angela Boškin, ki je leta 1919 kot prva pri nas opravljala poklic skrbstvene sestre. Štiri leta kasneje je bila pri Zavodu za socialno higieno in zaščito otrok v Ljubljani ustanovljena prva šola za medicinske sestre, še isto desetletje pa je začela delovati prva stanovska organizacija medicinskih sester pri nas. Danes je v stanovsko združenje včlanjenih 11.700 članov, skupno pa v Sloveniji dela 13.100 izvajalcev in izvajalk zdravstvene nege. Med njimi je največ oz. 9.650 srednjih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, približno 3.100 višjih medicinskih sester ter 350 medicinskih sester s fakultetno izobrazbo; 90 do 95 odstotkov zaposlenih je žensk.
Zbornica bo danes skupaj z novomeškim društvom medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v Novem mestu pripravila slovesnost s podelitvijo priznanj petnajstim članicam, ki so pomembno prispevale k razvoju, uveljavljanju in prepoznavnosti stroke.