Plačna reforma le povečuje razlike med višjimi in diplomiranimi medicinskimi sestrami. Za isto delo še vedno dobijo manjše plačilo, ustavljena pa so tudi napredovanja, opozarja 47 višjih medicinskih sester iz šempetrske bolnišnice. Zato napovedujejo ustavni spor, ne izključujejo pa niti zahteve za odstop vodstva sindikata zdravstvene nege.
Višje medicinske sestre in tehniki na svoj težaven položaj, ko opravljajo enako delo kot diplomirane medicinske sestre, a za manjše plačilo, opozarjajo že šest let. "Naše pravice so kršene, ker za enako delo in enako izobrazbo dobivamo manjše plačilo v osnovnem količniku ter manjše število dni letnega dopusta in strokovnega izpopolnjevanja," je na novinarski konferenci v šempetrski bolnišnici povedala Helena Sever, ena izmed 47 tamkajšnjih višjih medicinskih sester.
Do letošnje uvedbe novega plačnega sistema so bile tako v primerjavi z diplomiranimi kolegicami prikrajšane za en dan dopusta in tri dni strokovnega izpopolnjevanja, imele pa so tudi nižji količnik. S plačno reformo so jim odbili še en oziroma dva razreda ter kot edinim v sistemu onemogočili napredovanje, če so nazadnje napredovali pred tremi leti, je pojasnila višja medicinska sestra Andrejka Brezavšček.
Razlika v plači med diplomirano in višjo medicinsko sestro je bila sicer višja pred plačno reformo. V povprečju je znašala 171 evrov, po reformi pa se je spustila na 100 evrov. Toda če upoštevamo drugačno uvrstitev v plačne razrede in prepoved napredovanja, je jasno, da se bo le večala, je pojasnila Severjeva. Problem se pojavlja v vseh bolnišnicah, zato višje medicinske sestre od pristojnih zahtevajo, naj ga v skladu z zakonodajo rešijo. "Če se v kratkem to ne bo zgodilo, bomo primorani to urediti na sodišču z ustavnim sporom," je napovedala Severjeva.
Jezne na sindikat
Višje medicinske sestre so nezadovoljne tudi z delom Sindikata zdravstvene nege Slovenije, ki se je po besedah Brezavščkove v pogajanjih o novi plačni reformi do njih obnašal diskriminatorno. "To je sprenevedanje. Sindikat ni bil z nami, ampak proti nam," je bila ogorčena Severjeva. "To poklicno skupino so popolnoma spregledali. Mogoče so se nehote ali hote obrnili stran v pogajanjih," se je strinjal tudi predsednik bolnišnične enote sindikata zdravstvene nege Vilko Brus. Šempetrska sindikalna enota je tako vodstvo sindikalne centrale že pozvala k odgovornosti in zahteva izredno skupščino, ki pa je še ni bilo. Brus pričakuje, da se bodo o tem pogovarjali tudi ob ponedeljkovem obisku vodstva sindikata zdravstvene nege v Šempetru pri Gorici. Na vprašanje, ali bodo zahtevali odstop, je Brus odvrnil: "Mislim, da ja."
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.