Srednje medicinske sestre Centra intenzivnih terapij v UKC Ljubljana so danes pričele z napovedano belo stavko. Opravljale bodo le delo, ki ga morajo oziroma za katerega so plačane.
Sestre, ki gredo po besedah njihove predstavnice Nataše Belgič na vse ali nič, zahtevajo zagotovitev v torek s strani ministra Gregorja Viranta ponujenih 30 odstotkov povišice in uveljavitev sistema nacionalnih poklicnih kvalifikacij, ki jim bo prinesel višji plačilni razred. Zavezo o taki rešitvi zahtevajo na papirju in je zanje edina sprejemljiva. Znanja, potrebna za delo na CIT, namreč ni mogoče pridobiti v šoli, temveč le s prakso, zatrjujejo.
Predsednica Konference bolničarjev, zdravstvenih tehnikov, medicinskih sester, babic in fizioterapevtov v hišnem sindikatu UKC Vesne Rugelj je za 24ur. com dejala, da "to ni nobena stavka“ oziroma, da sploh ne gre za stavko, saj opravljajo svoje delo. Dodala je, da si prizadevajo predvsem za to, da bi se srednje medicinske sestre, ki v skladu z novo reorganizacijo dela opravljajo pri negi in terapiji bolnikov enako zahtevna dela kot diplomirane sestre, izenačile.
Po njenem mnenju jim zaradi narave dele pripada skoraj enako plačilo, ki pa bilo za 12 odstotkov nižje od medicinskih sester. Ponovila je dejstvo, da so se z ministrom Gregorjem Virantom že uskladili za povišanje plač, kar pa bi izhajalo iz podpisa posebnega aneksa k pogodbi za povečanje obsega dela.
"Ne moremo govoriti o beli stavki, te sestre bodo svoje delo opravljale normalno. Začenja se nova organizacija v intenzivni negi. Ponedeljkov dogovor ( z Virantom) je bil podpisan za vse intenzivne nege po vseh zavodih po Sloveniji," je še za 24UR ZVEČER dejala Rugljeva. Poudarila je še, da bo v skladu z novo organizacijo dela v intenzivni negi "za istega pacienta skrbelo več oseb, vsak v skladu s svojimi kompetencami, ki se med seboj prepletajo, in za te sestre je ponedeljkov dogovor sprejemljiv“.
Dejansko znižanje plač
Medicinske sestre in UKC Maribor so nas opozorile, da se v medijih pojavljajo določene netočnosti. Poudarile so, da se je osnovna plača res dvignila za 20 odstotokov, vendar pa so se po njihovem mnenju ukinili vsi dodatki: za nočno delo, za sobotno in nedeljsko delo in dodatek za delovno dobo.
"Ti dodatki so se v procentih znižali za polovico, nedeljsko delo pa se je znižalo še več kot za polovico, zato je tudi prišlo do tega, da so sedaj izplačila kljub povišanju plač manjša, kot so bila pred novo sistematizacijo. Vendar pa tega nismo vedeli vse do prvih izplačil, saj v aneksu to ni bilo nikjer zapisano, da so se dodatki razpolovili“, so zapisale. Opozarjajo še, da so tako kljub povišanju plač, ob koncu meseca dejansko dobile nižjo plačo.
Delo poteka po spremenjenem režimu
Delo na Centru intenzivnih terapij (CIT) v UKC Ljubljana danes poteka po spremenjenem režimu. Vodstvo zavoda je na enoto prerazporedilo sedem diplomiranih medicinskih sester iz drugih enot. Srednje medicinske sestre pa opravljajo manj zahtevna dela.
Tako se je vodstvo zavoda odzvalo na napoved 37 srednjih medicinskih sester v CIT, da bodo zaradi neugoditve njihovi zahtevi po 10-odstotnem dodatku na zahtevnost dela opravljale le še dela skladno z njihovo izobrazbo.
Ob tem srednje medicinske sestre poudarjajo, da ne bodo stavkale, ker želijo višjo plačo, ampak zahtevajo le enako plačilo za delo, ki ga opravljajo, kot za to delo dobijo diplomirane medicinske sestre.
Strokovni kolegij intenzivnih terapij Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC) je v sredo sicer zavrnil predlog ministra za javno upravo Gregorja Viranta, po katerem bi srednje sestre v CIT poleg že dogovorjenega 20-odstotnega povišanja plač za srednje sestre v najzahtevnejših intenzivnih terapijah dobile še za 10 odstotkov višje plače.
Soglasno so namreč ocenili, da si višje plače na račun zahtevnosti svojega dela ne zasluži le 37 srednjih sester v Centru intenzivnih terapij, temveč vseh 450 srednjih sester, ki delajo v vseh najzahtevnejših intenzivnih terapijah v ljubljanskem UKC.
Zobozdravniki tudi finančno oškodovani
Poleg medicinskih sester pa so s plačno reformo nezadovoljni tudi zobozdravniki. Poudarjajo, da je treba pri uvrstitvah zobozdravnikov v plačne razrede upoštevati posebne pogoje njihovega dela (PPD). Vendar pa so javni zavodi „zobozdravnike uvrščali v plačne razrede na osnovi njihove dosedanje plače, neupoštevajoč obremenitve in dejanske pogoje dela. Odbor za zobozdravstvo opozarja, da je tako prišlo do finančnega oškodovanja zobozdravnikov“, so še sporočili iz odbora za zdravstvo pri Zdravniški zbornici.
Poudarili so še, da vodstva zdravstvenih zavodov zobozdravnikov niso uvrščala v plačne razrede skladno z njihovimi obremenitvami in delovnimi pogoji, pač pa so sledili zgolj finančnim navodilom politike in ZZZS. Pri tem so bili zobozdravniki finančno oškodovani. Poleg tega pa je problematična uvrstitev specializantov v kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Po njihovem mnenju pa smo tudi priča plačnemu nazadovanju nekaterih specializantov v primerjavi s prej doseženo stopnjo.
Po besedah predsednice Konference bolničarjev, zdravstvenih tehnikov, medicinskih sester, babic in fizioterapevtov v hišnem sindikatu Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Vesne Rugelj so sindikatom, ki v UKC zastopajo interese srednjih sester, predlagali novo izhodišče za pogajanja o plačah, po katerem bi vsem sestram v najzahtevnejših intenzivnih terapijah, to je intenzivnih terapijah tri, plače povišali za skupno 25 odstotkov.
Povišico bi tako dobile srednje in tudi diplomirane medicinske sestre. A Rugljeva je ob tem opozorila, da to ne bi rešilo problema, zaradi katerega srednje medicinske sestre v CIT tudi napovedujejo belo stavko: da so za isto delo plačane manj kot njihove kolegice z diplomo.
Kor je znano, je minister za javno upravo Gregor Virant že obiskal sestre, skupaj pa so našli rešitev glede plač, ki je bila za sestre sprejemljiva. Ta je predvidevala, da bodo zaposleni v tej enoti plačani bolje kot kader v ostalih intenzivnih terapijah po Sloveniji, vendar bi to moral potrditi še strokovni kolegij intenzivnih terapij UKC, ki pa je predlog zavrnil.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.