Kot je povedala predstavnica sindikalne konference sester Vesna Rugelj, so se danes z vodstvom Kliničnega centra pogovarjale tudi o možni četrtkovi beli stavki, srednje medicinske sestre, ki delajo v Centru intenzivnih terapij (CIT), pa je obiskal tudi minister za javno upravo Gregor Virant. Kot je za 24ur.com še povedala Rugeljeva, ''je bil sestanek veliko bolj buren, kot pa sicer na kakšnih pogajanjih.''
Sestanek je bil uspešen, saj je Virant s sestrami našel rešitev glede njihovih plač, ki je zanje sprejemljiva. Ta predvideva, da bodo zaposleni v tej enoti plačani bolje kot kader v ostalih intenzivnih terapijah po Sloveniji. To pa bi lahko sprožilo plaz nezadovoljstva med sestrami v ostalih bolnišnicah. Virant skupaj s sestrami na ljubljanskem CIT ugotavlja, da sestre na tem oddelku delajo z najtežjimi primeri.
O tem se bo v sredo moral izreči strokovni kolegij intenzivnih terapij UKC, je po današnjem srečanju s sestrami pojasnil Virant. Ob tem je strokovna direktorica UKC Aleksandra Markovič poudarila, da vodstvo zavoda stoji za to zahtevo sester, saj je upravičena. Sestre na CIT namreč delajo z najtežjimi bolniki.
Ponudba Viranta je za srednje sestre v CIT sprejemljiva. "Mi čakamo na odločitev strokovnega kolegija. Če bo njihova odločitev za nas sprejemljiva, bomo ponudbo ministra sprejele, sicer ostajamo pri napovedi bele stavke," je pojasnila predstavnica srednjih sester v CIT Nataša Begič. Poudarila je, da se bodo tudi v primeru negativnega mnenja strokovnega kolegija "borile naprej". Na CIT po njenih besedah dela 37 srednjih medicinskih sester in 24 diplomiranih.
Poseben status znotraj sistema
Sistem nacionalnih poklicnih kvalifikacij bo srednjim medicinskim sestram v ljubljanskem CIT priznal nek status znotraj sistema, ki so ga pridobile skozi leta prakse, tudi če nimajo višje ali visoke izobrazbe, je pojasnil Virant. "Sedaj rešujemo problem, ki se je v zdravstveni negi pometal pod preprogo 23 let," je opozoril ob tem.
Po ministrovih besedah bodo tako srednje sestre v tem specifičnem oddelku intenzivne nege dobile še za 10 odstotkov višje plače kot srednje medicinske sestre v ostalih intenzivnih terapijah tri. Za vse ostale sestre v intenzivnih terapijah tri velja ponedeljkov dogovor o 20-odstotnem povišanju plač, za srednje sestre v intenzivnih terapijah dva in ena pa 12 odstotkov.
"Sestre na CIT načeloma podpirajo dogovor, ki je bil sklenjen včeraj med sindikalno in vladno stranjo, želijo pa, da se upošteva specifika te konkretne enote, ki tako po njihovem mnenju kot po mnenju stroke obravnava najtežje bolnike v Sloveniji. Na to smo pristali, ker je tako prav. Bomo pa počakali še na mnenje stroke. In če bo ta potrdila, da gre dejansko za enoto, ki ima svojo posebno specifiko tudi med enotami intenzivne terapije, bo današnji dogovor veljal," je pojasnil Virant.
Razlog za nezadovoljstvo
Sestre so namreč nezadovoljne, "ker delajo popolnoma enako delo kot diplomirane sestre, zato razlika, ki bi tukaj ostala – še okoli 30 odstotkov –, zanje ne pride v poštev," je pojasnila predsednica Konference bolničarjev, babic, sester in fizioterapevtov Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam Rugelj. Na oddelkih intenzivne terapije tri se zdravijo najbolj ogroženi bolniki. V UKC Ljubljana je edina tovrstna enota v Sloveniji, je pojasnila Rugljeva. Natančne podatke o tem, koliko je takih medicinskih sester, ima vodstvo zavoda, vendar jih je po njenih ocenah okoli 200.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.