Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ugotavljali, kako zaskrbljeni so glede trenutnih razmer prebivalci Slovenije, kako gledajo na razmerje med svobodo in ukrepi ter kaj od življenja pričakujejo v prihodnje. Prav tako so želeli ugotoviti, kako zadovoljni so prebivalci Slovenije z delom vlade in organizacijo cepljenja, so zapisali v sporočilu za javnost.
Odgovori na vprašanje, v kolikšni meri so zaskrbljeni za svoje življenje in življenje svojih bližnjih, so pokazali, da se deleža tistih, ki sploh niso zaskrbljeni in na drugi strani tistih, ki so zelo zaskrbljeni, od oktobra nista bistveno spremenila. Še vedno je skoraj polovica vprašanih zelo zaskrbljenih, približno četrtina pa sploh ni zaskrbljenih za svoje zdravje in zdravje svojih bližnjih, ugotavljajo.
Petina prebivalcev Slovenije meni, da so ukrepi premalo ostri
Precejšnje spremembe v primerjavi z oktobrom opažajo pri dojemanju primernosti ukrepov. Če je bilo še oktobra kar 45 % vprašanih mnenja, da so ukrepi prekomerni in pretirano posegajo v osebno svobodo, se zdaj s to trditvijo strinja manj kot tretjina vprašanih, tj. 32 %. Za šest odstotnih točk je narasel delež tistih, ki menijo, da so ukrepi primerni kljub temu, da posegajo v osebno svobodo, kar petina prebivalcev Slovenije pa meni, da so ukrepi premalo ostri.
V oktobru je bilo 30 % vprašanih mnenja, da se ukrepi preveč osredotočajo na zdravje, kar je v škodo gospodarstvu, delež slednjih pa je v mesecu novembru padel na 23 %. V tem trenutku je več vprašanih (30 %) prepričanih, da se ukrepi preveč osredotočajo na gospodarstvo, kar je v škodo zdravju.
V primerjavi z oktobrom ne opažajo pomembnih razlik v pričakovanjih prebivalcev Slovenije za prihodnost. Skoraj dve tretjini (64 %) menita, da se bo življenje verjetno spremenilo na slabše, le 16 % pa meni, da se bo življenje spremenilo na boljše.
Vladi bolje kaže na področju cepljenja
Le 16 % vprašanih zaupa vladi, da bo sprejela prave odločitve za našo državo, 15 % pa se strinja, da je vlada pripravljena na prihodnje svetovne izzive. Ob porastu obolenj po praktično celem svetu je statistično pomembno upadel delež tistih, ki menijo, da se druge države s koronavirusom spopadajo bolje kot Slovenija. S trditvijo se je v oktobru strinjalo kar 58 % vprašanih, v novembru pa le še 47 %.
Vladi bolje kaže na področju cepljenja. Kar 57 % vprašanih delovanje vlade kot zelo dobro ocenjuje na področju pridobivanja zadostnega števila odmerkov cepiv, kar je 15 odstotnih točk več kot mesec poprej. Prav tako je pomembno narasel delež tistih, ki delovanje vlade kot pozitivno ocenjujejo na področju organizacije cepljenja, in sicer s 30 % v oktobru na 41 % v novembru.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana med 22. in 25. novembrom 2021 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 515 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.