Podpora delu vladi je v aprilu v primerjavi z marcem (45,4-odstotna podpora) ostala praktično nespremenjena, podpira jo 45,6 odstotka vprašanih. Na drugi strani pa se je povišal odstotek tistih, ki vlade ne podpirajo. Če je vladi v marcu nasprotoval vsak tretji Slovenec, se je v aprilu ta odstotek povišal na 41,4 odstotka, kažejo podatki Mediane.
Podpora vladajoči SDS Janeza Janše je nekoliko padla, in sicer z okroglih 20 odstotkov v marcu na 19,3 odstotka. Nižjo podporo v aprilu beležijo skorajda vse parlamentarne stranke, z izjemo koalicijske DeSUS pod vodstvom Aleksandre Pivec, ki je v primerjavi z marcem svojo podporo med volivci kar podvojila. Če je stranko upokojencev pred mesecem dni podpiralo 2,5 odstotka vprašanih, ji je v aprilu podporo izkazalo 5,2 odstotka anketirancev.
Na drugem mestu med strankami vztraja Šarčeva LMŠ, ki ji je podpora padla za dva odstotka (na 11,1 %), sledi Levica s 7-odstotno podporo, SD s 6,8 %. Koalicijsko NSi podpirajo štirje odstotki volivcev. Medtem prav tako koalicijska SMC, katere predsednik Zdravko Počivalšek se je znašel v težavah zaradi domnevnega vmešavanja v posel za dobavo zaščitne opreme, zoper njega so v LMŠ napovedali interpelacijo, vztraja na dnu lestvice z manj kot enim odstotkom podpore. Pred njo so se znašle na primer Dobra država, Zeleni Slovenije in SLS.
Vsak peti vprašani pa ne ve, katero stranko bi volil, če bi bile volitve to nedeljo.
Na lestvici najbolj priljubljenih slovenskih politikov vztraja predsednik republike Borut Pahor, na drugem mestu pa se je znašla kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec in s tem prehitela evropskega komisarja Janeza Lenarčiča, evropsko poslanko Tanjo Fajon, premierja Janeza Janšo ter njegove predhodnika Marjana Šarca, ki mu je podpora nekoliko padla.
Tretje mesto priljubljenosti zaseda zdravstveni minister Tomaž Gantar, medtem ko je njegov predhodnik Aleš Šabeder še v marcu zasedal drugo mesto. Najbolj priljubljeno deseterico zaključuje zunanji minister Anže Logar, ki mu afera z vladnimi depešami očitno ni škodila. Sledi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, na lestvici pa se je znašel tudi notranji minister Aleš Hojs, ki zaseda 15. mesto. Na šestnajstem in osemnajstem mestu sta predsednik državnega zbora Igor Zorčič in gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Njun SMC v času zapletov z nabavami zaščitne opreme očitno pobira večji del nezadovoljstva s trenutno oblastjo. Tokratna politična razmerja zaradi datuma anketiranja še ne upoštevajo "efekta Ivan Gale".
KOMENTARJI (1284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.