Podpora vladi je po velikem skoku prejšnji mesec (za kar 10 odstotnih točk) znova nekoliko padla. Trenutno je pri 33 odstotkih (32,9 odstotka), za odstotno točko je več tudi tistih, ki vlade ne podpirajo - dobrih 51 odstotkov (51,6 odstotka).
Na vrhu lestvice strank ostaja SDS, ki je nekoliko pridobila, zanjo se je opredelilo 21,7 odstotka vprašanih. Gibanju Svoboda je podpora malo padla, zanj bi glasovalo 14,8 odstotka vprašanih. Tretji so Socialni demokrati, tudi njim je podpora nekoliko padla, zdaj znaša 6,4 odstotka. Levica je pri dobrih petih odstotkih, Nova Slovenija bi dobila dobre štiri odstotke.
Parlamentarnim strankam sledi Resni.ca, za katero bi glasovali dobri trije odstotki vprašanjih, Pirati in SLS bi dobili nekaj več kot odstotek, vse ostale stranke skupaj bi zbrale okoli šest odstotkov.
Še vedno pa je zelo veliko tistih, ki ne vedo, koga bi volili, ki sploh ne bi volili ali pa niso želeli odgovoriti. Teh je več kot tretjina - 34,5 odstotka.
Kaj pa politiki?
Na vrhu lestvice je Nataša Pirc Musar, gospodarski minister Matjaž Han, ki si je prejšnji mesec s predsednico delil prvo mesto, je zdaj drugi, tretji ostaja evropski poslanec Vladimir Prebilič.
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki je ta teden prestala interpelacijo, drži četrto mesto, Anže Logar je mesec dni po ustanovitvi stranke Demokrati še vedno na šestem mestu, finančni minister Klemen Boštjančič, ki je prav tako ta teden prestal interpelacijo, je izgubil tri mesta in je osmi.
Skoka meseca sta uspela opoziciji. Za sedem mest sta napredovala predsednik Nove Slovenije Matej Tonin in vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, zdaj sta na 12. in 13. mestu. Evropska poslanka Irena Joveva pa je nazadovala za šest mest.
Prvak SDS Janez Janša je 17., prehitel je predsednika vlade Roberta Goloba, na repu lestvice pa je Luka Mesec, ki je tako kot Joveva padel za šest mest.
Katero stranko bi volili, če bi poleg obstoječih nastopile tudi nove stranke in bi bile volitve v nedeljo?
Če bi upoštevali vse stranke, ki so že ali pa še naj bi nastale pa na lestvici vodi SDS, a zgolj s slabimi 13 odstotki (12,7 odstotka), Gibanje Svoboda sledi z 10,8-odstotno podporo, takoj za petami pa so ji Demokrati Anžeta Logarja, 10,4 odstotka. SD je na četrtem mestu, 7,4 odstotka, nato pa morebitna stranka Vladimirja Prebiliča s slabimi petimi odstotki (4,8 odstotka). Levica je pri štirih odstotkih. Sledi Resnica z dobrimi tremi odstotki (3,1 odstotka), šele na osmem mestu pa je parlamentarna Nova Slovenija s slabo tri odstotno podporo (2,9 odstotka).
Nad dvema odstotkoma sta še Stranka Pavla Ruparja Glas upokojencev (2,3 odstotka) in SLS (2 odstotka). Okrog odstotka in pol imajo morebitna stranka Petra Gregorčiča (1,6 odstotka), stranka Karla Erjavca Zaupanje (1,5 odstotka) in Pirati (1,5 odstotka). Nad enim odstotkom sta še Vesna (1,3 odstotka) ter Naša prihodnost in dobra država (1,2 odstotka).
Še petim strankam: Zelenim Slovenije (0,9 odstotka), SNS-u (0,9 odstotka), verjetni stranki Marka Lotriča (0,5 odstotka), Naši deželi (0,4 odstotka) in stranki Konkretno (0,4 odstotka) raziskava trenutno meri manj kot odstotek podpore. Tudi tu je sicer neopredeljenih še veliko, skoraj 30 odstotkov vprašanih (29,5 odstotka).
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.