Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ugotavljali, kakšne so namere za cepljenje proti gripi in covidu-19 ter kakšno je mnenje prebivalcev Slovenije o obveznem cepljenju predšolskih in šolskih otrok.
V letošnjem letu so namere za cepljenje proti sezonski gripi relativno visoke, da se bodo cepili, namreč napoveduje kar 18 odstotkov polnoletnih prebivalcev Slovenije. 69 odstotkov vprašanih pravi, da se ne bodo cepili, dobra desetina pa je še neodločenih.
Po sprejetju novele Zakona o nalezljivih boleznih, ki zaostruje okoliščine zavračanja cepljenja otrok za bolezni, za katere je cepljenje obvezno, je takšnih, ki se z omejitvami vpisa strinjajo, med vprašanimi 57 odstotkov. Z omejitvami se ne strinja 33 odstotkov vprašanih, desetina pa je neodločenih.
Na drugi strani so ugotovili bistven upad v namerah za cepljenje proti novemu koronavirusu. Od junija, ko so vprašanje anketirancem zastavili prvič, je delež tistih, ki bi cepljenje zagotovo opravili, s 24 odstotkov upadel na 13 odstotkov, tistih, ki se bi verjetno cepili, če bi cepivo obstajalo, pa z 32 odstotkov na 23 odstotkov - razlike so statistično pomembne.
Precej več je takšnih, ki so trenutno glede cepljenja proti novemu koronavirusu neodločeni, in sicer kar 12 odstotkov, medtem ko je bilo v junijski raziskavi neodločenih le 4 odstotke anketirancev.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana med 2. in 4. oktobrom 2020 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 505 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.