Vlada je v primerjavi z januarjem izgubila skoraj sedem odstotnih točk podpore. Trenutno njeno delo podpira dobra polovica vprašanih (56,1 odstotka), tretjina je proti (32,4 odstotka), dobra desetina pa je neopredeljena (11,5 odstotka).
SDS izgubila primat
Med strankami je prvič po slabem letu primat izgubila SDS, ki jo je dokončno prehitela LMŠ. Če bi bile volitve danes, bi Šarčevo listo obkrožil vsak peti vprašani (20,6 odstotka), Janševo stranko pa 16 odstotkov (16,1 odstotka) vprašanih. Tretja je Levica, (6,7 odstotka), ki je po aferi Prešiček prehitela SD (5,4 odstotka). Zgornji del lestvice zaključuje Nova Slovenija (4,8 odstotka).
Z enako izmerjeno podporo sledita Stranka Alenke Bratušek (3,3 odstotka) in Desus (3,3 odstotka). Nato pa še SNS (3,1 odstotka), SLS (2,9 odstotka) in SMC (2,5 odstotka).
Dobrih 17 odstotkov anketirancev (17,4 odstotka) ostaja neopredeljenih. Osem odstotkov (8,2 odsotka) ne bi volilo nobene od naštetih strank, dva odstotka vprašanih pa nista želela odgovarjati.
Boj za prvo mesto na lestvici priljubljenosti
Manj kot 100 dni do evropskih volitev je zanimivo tudi na lestvici politikov. Najbolj priljubljen ostaja predsednik države Borut Pahor, ki pa ima le še minimalno prednost pred predsednikom vlade Marjanom Šarcem.
Tretja je nosilka evropske liste socialnih demokratov Tanja Fajon, četrta pa evropska komisarka Violeta Bulc. Peterico zaključuje Igor Šoltes. Na osmo mesto se je uvrstila poslanka in kandidatka NSi na majskih volitvah Ljudmila Novak, ki je prehitela prvi evropski obraz SDS Romano Tomc.
Enajsti je evroposlanec NSi Lojze Peterle, mesto za njim je zasedel Desusov Ivo Vajgl. Še nekoliko nižje sta SLS-ov Franc Bogovič in SDS-ov Milan Zver, najmanj prepoznavna evropska poslanka pa je Patricija Šulin iz SDS.
Opravičilo
Izvorno smo v naslovu članka zmotno zapisali, da je stranka SDS izgubila primat v raziskavi Mediana Pulse po treh letih. Glede na raziskavo Mediana Pulse je imela stranka SDS januarja 2018 8,7-odstotno, februarja 2018 10,6-odstotno, marca pa 10,8-odstotno podporo, medtem ko je LMŠ zabeležila 12,3-odstotno januarja oziroma 14,6-odstotno podporo februarja in marca. V vseh preostalih 34 mesecih te raziskave pa je bila stranka SDS na vrhu podpore javnega mnenja. Za napako se opravičujemo, hkrati pa zavračamo trditve, da smo z raziskavo javnega mnenja gledalce zavajali.
KOMENTARJI (860)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.