"Udeleženca se zavezujeta, da bosta še naprej nadaljevala pogajanja o stavkovnih zahtevah," sta v izjavi še poudarila vlada in Fides. Izjavo so posredovali iz mediacijskega centra odvetniške akademije Odvetniške zbornice Slovenije, kjer so vodili mediacijo med stranema.
Kot je potrdil tudi predsednik Fidesa Damjan Polh, je bila mediacija neuspešna. "Na tem mestu bi rad izrazil minuto molka za javno zdravstvo v Sloveniji."
Mediacija je sicer delovala profesionalno, je poudaril, pohvalil je tako mediatorje kot vladno pogajalsko skupino, ki "niso imeli lahkega dela". Kot je povedal, se je v okviru mediacije zvrstilo pet sestankov, ki so skupno trajali 24 ur. Za neuspešno stavko krivi premierja Roberta Goloba, ker naj bi ta že vnaprej mediacijo ocenil kot neuspešen poskus.
"Zavidal sem vladni pogajalski skupini, ki ni imela nobenih pogajalskih izhodišč, da bi našla nek skupen jezik pri reševanju stavkovnih zahtev," je nadaljeval. Fides se je trudil, kolikor se je dalo, je dodal. "Vlada se je odločila, da zadeve ostanejo brez zavez, da zadeve ostanejo odprte in da so ponudbe, ki so jih dajali ostanejo enaki tistim, ki so jih dajali na začetku stavke."
"Skratka, z naše strani precejšnje razočaranje," je dodal.
Njihovo stališče ostaja nespremenjeno. "Gre za nek protest proti vladi, ki trmasto vztraja pri svojih izhodiščih," je dodal. Kar se pa tiče Zakona o stavki, je dejal, da imamo v Sloveniji enega najbolj restriktivnih zakonov, ki "na veliko omejuje stavko in zato je ta tudi tako dolgotrajna".
Ministrstvo za zdravje: Ne drži, da smo brez stališč, naše stališče je ves čas enako
Kot je uvodoma poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, zelo obžaluje, da dogovor med pogajalskima skupinama, ni bil dosežen. "Na vladni strani smo vlagali velike upe na uspešen zaključek, vendar nam to ni uspelo."
Ob tem je dodala, da imamo v Sloveniji dobro javno zdravstvo, da ljudje do storitev pridejo hitro, sploh kadar je nujno. "Z vsemi ukrepi, ki smo jih do sedaj sprejemali in ki jih bomo še sprejemali v prihodnje so usmerjeni v to, da javno zdravstvo naredimo še bolj kakovostno, učinkovito in dostopno za vse državljane in državljanke."
Napovedala je, da bo med naslednjimi koraki ministrstva nadaljevanje priprave predloga novele zakona o zdravniški službi, ki bi razširila nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Na predlog so namreč prejeli veliko pripomb. Prizadevajo si, da bi jih pregledali čim hitreje, tudi zato, da bo DZ čim prej lahko nadaljeval z obravnavo zakona, je pojasnila.
V prihodnjem tednu načrtujejo tudi naslednji sestanek z direktorji javnih zdravstvenih zavodov. Pogledali bodo razmere in naredili načrt ukrepov za naprej, je napovedala.
Stebrna pogajanja še vedno potekajo, vendar bi vsi sistemski ukrepi, ki jih vlada načrtuje, bili hitrejši in imeli hitrejši učinek, če bi bili izvedeni v sodelovanju z vsemi akterji, je dodala ministrica. "Pozivam Fides, da se priključi pogajanjem, da dosežemo čim prej dogovor."
Tudi državni sekretar Denis Kordež je izrazil obžalovanje, da skozi mediacijo ni bil dosežen dogovor, ki bi zadovoljil obe strani. "Na žalost je razkorak med stavkovnimi zahtevami Fidesa in zmožnostmi na vladni strani prevelik," je pojasnil. Na vladni strani je stališče ves čas enako, je dodal, in to je, da je potrebno poskrbeti za vse zaposlene v javnem sektorju, kakršni koli parcialni dogovori pa bi lahko ogrozili pogajanja s sindikati javnega sektorja.
Na vprašanje, ali je bila vlada med mediacijo pripravljena kaj popustiti, je odgovoril, da je vsebina mediacije zaupna. Izhodišča za mediacijo pa so bila zelo jasna, marsikaj bi bilo mogoče, vendar v okvirjih, ki ne bi negativno vplivali na potek plačne reforme za celotni javni sektor, je poudaril.
Pohvalil je tudi proces mediacije, ki je "bil res zelo strokoven in konstruktiven".
Golob: Vlada si prizadeva doseči dogovor v dobro pacientov in pacientk
Razplet mediacije obžaluje tudi predsednik vlade Robert Golob, saj da si vlada ves čas iskreno prizadeva doseči dogovor v dobro pacientk in pacientov. K temu so bili usmerjeni vsi napori predsednika vlade, ločena pogajanja pogajalske skupine ministrstva za zdravje, ukrepi, ki jih je vlada sprejela za zaščito javnega zdravstvenega sistema, in nenazadnje, da se rešitev poišče v okviru mediacije, so sporočili iz premierjevega kabineta.
"Zdravstveni sistem temelji na delovanju timov, ekip v bolnišnicah, zato je lahko dolgoročna rešitev za zdravstveni sistem izključno takrat, ko so v dogovorih vključeni tudi negovalno osebje in medicinske sestre in v okviru stebrnih pogajanj. Predsednik vlade se ob tej priložnosti ponovno zahvaljuje vsem zdravnikom, ki sledijo svojemu poslanstvu in kljub stavki požrtvovalno skrbijo za paciente," so še zapisali v njegovem kabinetu.
Spomnimo
Fidesova stavka, ki je začela 15. januarja je že pred časom postala najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji. Sindikat zahteva sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi ustrezno dvignili plače še starejšim zdravnikom po tistem, ko je bila večina mlajših zdravnikov v prejšnjem letu deležna dviga plač za pet plačnih razredov.
KOMENTARJI (777)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.