Podpredsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides in vodja pogajalske skupine Gregor Zemljič je povedal, da je bila današnja mediacija uspešna. "Stavka je s tem preklicana. Zato bo javni zdravstveni sistem jutri normalno deloval. In k temu smo v postopku mediacije najbolj stremeli," je pojasnil.
Zemljič sicer meni, da so s podpisanim in parafiranim dogovorom naredili velik korak naprej. "Naredili smo velik korak k izboljšanju odnosov v javnem zdravstvenem sistemu. Fides je postal pomemben partner pri pisanju vsebin novega stebra plač v zdravstvenem sistemu," je dodal. Po končani mediaciji je dogovor podpisal tudi strokovni odbor, zdaj pa čakajo še na odobritev vlade, ki bo sporazum pregledala v četrtek. Takrat bomo sporazum lahko bolj natančno predstavili," je zaključil vodja pogajalske skupine.
Da je bila mediacija uspešna, je že predhodno sporočil mediator in predsednik Slovenskega zdravniškega društva Radko Komadina. "Mediacija je bila uspešna. Sporazum je bil dosežen in parafiran," je dejal. Po mnenju Komadine je bila s tem misija Slovenskega zdravniškega društva uspešna. "Svojo misijo smo uresničili," je povedal.
Za mediacijo sta se strani dogovorili na sestanku v ponedeljek popoldne. V Fidesu so pred začetkom sestanka sicer izrazili pričakovanje, da bodo že na sestanku z ministrstvom sklenili stavkovni sporazum, ki so ga pripravili v sindikatu, a se to še ni zgodilo.
Med stavkovnimi zahtevami Fidesa je ob doslednem upoštevanju standardov in normativov ter odpravi plačnih nesorazmerij v zdravstvenih timih – enak dvig za vsa zdravniška in zobozdravniška delovna mesta pričakujejo do 1. aprila – tudi javna in jasna opredelitev vlade, da za nevzdržne razmere niso odgovorni zdravniki.
Zdravniško zbornico veseli odpoved stavke, a poziva k takojšnjemu nadaljevanju dialoga o spremembah
Zdravniška zbornica Slovenije pozdravlja, da je bil v postopku mediacije med Fidesom in ministrstvom za zdravje dosežen sporazum. "Veseli nas, da posledično jutri zdravniške stavke ne bo," so sporočili z zbornice. "Ker pa razmere v slovenskem zdravstvu v tem trenutku niso dobre in zdravniki vse teže delamo v izjemno zaostrenih razmerah, pričakujemo, da bodo odločevalci skupaj z zdravniško stroko takoj nadaljevali z dialogom in pripravo vseh potrebnih sprememb, ki bodo pripeljale do izboljšanja sistema tako za paciente kot zaposlene v zdravstvu," so dodali.
Po njihovih besedah je treba izboljšati dostopnost do zdravstvenih storitev, poskrbeti za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema ter poskrbeti, da bodo zdravniki in zobozdravniki imeli pogoje za kakovostno in varno obravnavo bolnikov.
"Zdravnike je treba razbremeniti nepotrebnih administrativnih obremenitev, da bodo imeli dovolj časa za paciente, prav tako morajo biti za svoje delo ustrezno in pravično nagrajeni," so dodali. "Današnji dogovor je prvi spodbuden korak, bodo pa za ureditev razmer potrebne resne in odločne spremembe," so še sporočili z zbornice.
SDS za reševanje 'katastrofalnih razmer' s tremi predlogi
Poslanska skupina SDS namreč zahteva sklic izredne seje DZ na temo katastrofalnih razmer v zdravstvu. Kot je na novinarski konferenci dejala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, opozicija za razliko od koalicije meni, da se take "katastrofalne razmere" rešujejo v vladi oziroma parlamentu in ne na ulici. Glede na situacijo, torej današnjo stavko pacientov in za jutri napovedano (zdaj preklicano) stavko zdravnikov, so zbrali tri predloge.
V prvem pozivajo DZ, naj nemudoma predlaga spremembo Zakona o javnem naročanju, s čimer referenčne cene za nabavo medicinskega materiala približa cenam na evropskem trgu, pridobljena sredstva pa naj usmeri v odpravo čakalnih dob in plačnih nesorazmerij v zdravstvu.
V drugem predlagajo, da vlada v sodelovanju s stanovskimi organizacijami in sindikati predlaga nov plačilni sistem v zdravstvu ter odpravi tudi druga nesorazmerja v ostalih delih javnega sektorja. Obenem predlagajo, naj začne s pogajanji.
V tretjem pa DZ predlagajo, naj pozove vlado k pripravi zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu, pri tem pa sodeluje z vsemi parlamentarnimi strankami, stanovskimi organizacijami, zdravniki, medicinskimi sestrami, sindikati, pa tudi pacienti. To naj pripravi v roku 30 dni.
Ob koncu je dodala, da "smo v Sloveniji priča shizofreni situaciji, ko ne vemo več, kdo proti komu stavka," ter izpostavila, da je SDS spremembe v zdravstvu pričakoval že pred pol leta, saj da ima zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan tako podporo premierja kot 51 glasov v parlamentu.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.