114. člen Zakona o varnosti cestnega prometa določa, da morajo imeti vsa motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem predpisano zimsko opremo. Za zimsko opremo se štejejo zimske pnevmatike, vozilo pa je lahko opremljeno tudi s poletnimi pnevmatikami, vendar mora imeti voznik verige. Pomembno je tudi, da imajo pnevmatike najmanj tri milimetre profila.
Predpisano zimsko opremo morajo imeti tudi v zimskih razmerah, to je takrat, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo. V zimskih razmerah na cesti sta po nasvetih policije pomembni predvsem prilagoditev hitrosti vožnje in varnostna razdalja. Prav tako naj vozniki ne bi sunkovito zavirali, speljevali ali spreminjali smeri. Vozite čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti, posebej bodite pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica, opozarjajo policisti.
V avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zamrznila. Naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo.
Policisti so v preteklih letih zaznali, da se število prometnih nesreč v zimski sezoni zmanjšuje (v lanski zimski sezoni je policija zabeležila 6875 prometnih nesreč, od tega 32 s smrtnim izidom; v predlanski pa 7231 nesreč, pri čemer se jih je s smrtjo končalo 45), da pa obenem število kršitev obveznosti, povezanih z uporabo zimske opreme, narašča.
Vzdrževalci cest pripravljeni na zimo
Upravljavci in vzdrževalci državnih cest pred uradnim začetkom zimske sezone zagotavljajo, da so nanjo pripravljeni. Prvo akcijo zimske službe na cestah so sicer izvedli že 26. oktobra.
Kot je poudaril Pavle Hevka z Direkcije za ceste, direkcija upravlja nekaj manj kot 6000 kilometrov državnih cest (nekatere hitre ceste, glavne ceste ter regionalne ceste), za njihovo zimsko vzdrževanje pa skrbi devet koncesionarjev. Slovenija ima sicer 39.000 kilometrov cest, a zanje večinoma skrbijo lokalne skupnosti, je dodal.
V prihajajoči zimski sezoni bo za državne ceste skrbelo do 1158 delavcev (odvisno od stopnje pripravljenosti oziroma intenzitete padavin), ki bodo imeli na voljo 414 snežnih plugov, 251 vlečnih posipalcev, 128 avtomatskih posipalcev, 31 snežnih rezkarjev in 661 drugih vozil ter mehanizacije.
Da so dobro pripravljeni, je zatrdil tudi vodja službe za tehnično pripravo dela pri Družbi za avtoceste v RS (Dars) Andrej Sever. Po njegovih pojasnilih bo Dars v letošnji zimi vzdrževal okoli 606 kilometrov avtocest in hitrih cest, poleg tega pa še 141 kilometrov priključkov, 24 kilometrov razcepov, 16 kilometrov servisnih poti in 1095 objektov na cestah. Za prevoznost bodo skrbeli s 440 ljudmi in 240 vozili, pogodbeno pa imajo za ceste zagotovljenih nekaj več kot 80.000 ton posipnih materialov.
Ob tem je opozoril, da naj bi v skladu z normativi v letošnji sezoni porabili 21.000 ton soli, potem ko so je v lanski 48.000 ton, v sezoni 2008/2009 29.000 ton, v sezoni 2007/2008 pa le osem ton. "Zime so zelo različne," je še opozoril Sever in dodal, da je lani Dars za zimsko službo porabil 6,5 milijona evrov. Z delom so pravzaprav že začeli tudi letos, saj so zaradi ohladitev preventivno porabili že 500 do 600 ton soli.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.