"Javni zavod je med stavko dolžan in bo zagotovil minimalni obseg informativnega programa na Televiziji Slovenija (TVS), kar pomeni, da bodo informativne oddaje Poročila, Dnevnik in Odmevi ter športne in kulturne novice skrajšane oziroma omejene na zgolj nujne novice, ki zagotavljajo javnosti ustavno pravico do obveščenosti," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough.
Dodal je, da gre za stavko Koordinacije novinarskih sindikatov, ki je eden od treh reprezentativnih sindikatov na RTVS. "Vodstvo Radiotelevizije Slovenija (RTVS) si je s konstruktivnim in neposrednim dialogom od začetka stavkovnih pogajanj prizadevalo za kompromis, ki bi omogočal nemoteno izvajanje poslanstva RTVS. Predlagalo je več rešitev za odpravo kadrovske stiske v informativnem programu, tudi zaposlitev dodatnih 10 novinarjev, a se je novinarski sindikat enostransko in brez kakršne koli napovedi odločil, da pogajanja zapusti in napove stavko," je zapisal.
Stavkovni odbor novinarskih sindikatov RTVS zavrnil navedbe generalnega direktorja, da bo zaradi ponedeljkove stavke okrnjen informativni program TVS
Stavkovni odbor je nadaljevanje novinarske stavke sicer napovedal za 20. junij med 14. in 23. uro. Vodja pogajalske skupine stavkovnega odbora novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Alenka Potočnik je v izjavi za medije dejala, da sindikalna stran ni prekinila pogajanj, kot trdi generalni direktor RTVS. Še vedno namreč čakajo na vabilo na naslednji sestanek, ki ga mora sklicati delodajalska stran.
Ker napredka ni ne pri pogajanjih, ne pri ureditvi alarmantnih razmer, predvsem v informativnem programu Televizija Slovenija (TVS), se je stavkovni odbor odločil za nadaljevanje stavkovnih aktivnosti, o čemer so seznanili tudi vodstvo RTVS, je dejala Potočnikova. "Stavko smo napovedali že 13. maja, začeli 23. maja in je nismo preklicali, zato generalni direktor zavaja, da smo v času pogajanj napovedali stavko," je dodala.
Sporočilo generalnega direktorja o ponedeljkovem skrajšanju informativnih oddaj prvega programa TVS je njegova odločitev, je dejala članica pogajalske skupine Ksenija Horvat in dodala, da "nima zakonske podlage, da odreja vsebino programa", saj je oblika stavke v izključni pristojnosti stavkajočih. "Zavzemamo se za neokrnjen, neskrajšan program, direktor pa za izredne razmere," je dejala.
Generalni direktor je v zvezi s ponedeljkovimi stavkovnimi aktivnostmi izdal navodilo, da naj enote pripravijo sezname stavkajočih, ker bo to podlaga za neizplačilo njihovih plač. "Njegovo rožljanje z disciplinskimi in odškodninskimi sankcijami delavcem, ki bi dejansko pri opravljanju svojih delovnih obveznosti spoštovali stavkovna navodila, je nezakonito," je dejala Potočnikova.
Generalni direktor želi s temi grožnjami zaposlene odvrniti od stavke, je menila vodja stavkovnega odbora Helena Milinković, ki je napovedal, da bo v primeru uresničitve te grožnje plače zaposlenim pokril sindikat. Stavkovni odbor, ki šteje 180 članov, pa bo zoper vodstvo podal prijavo na delovnopravno sodišče, "ker so kazensko odgovorni za preprečevanje in oviranje stavke," je dodala Horvatova.
Razmere v informativnem programu TVS so iz dneva v dan slabše, je opozorila Milinkovićeva, "zaradi toksične klime" je odšlo že okrog 30 zaposlenih, vse več jih je zaradi "nečloveških pritiskov" na bolniški zaradi izgorelosti.
K novim zaposlitvam generalnega direktorja v novinarskih sindikatih in aktivih pozivajo že več mesecev. "Če bi imel iskrene namene urediti razmere v uredništvih, je imel za to vse možnosti in prav gotovo ne potrebuje našega dovoljenja za nadomestne zaposlitve po odhodu številnih sodelavcev," je izpostavila Potočnikova.
V ponedeljek bo javni shod za javni RTV pred državnim zborom, saj od DZ zahtevajo, "naj reši, kar se še rešiti dan, preden bo prepozno".
'Podtikanje, da bi komu preprečevali delo, je absurdno'
V stavkovnem odboru so že pred izjavo za medije pojasnili, da stavkajo za drugačno javno RTV tudi in predvsem v interesu javnosti, zato so se že v izhodišču odločili, da programov RTVS ne bodo krčili ali prekinjali, temveč le nadgradili s stavkovnimi vsebinami. Po njihovih navedbah so razmere v informativnem programu TVS postale nevzdržne, generalni direktor pa kljub opozorilom že pred napovedjo stavke in na pogajanjih o stavkovnih zahtevah še ni ukrepal za izboljšanje stanja.
Kot so opozorili, generalni direktor nima pristojnosti za določanje stavkovnih vsebin v programski shemi. "Podtikanje, da bi komu preprečevali delo, je absurdno, saj po stavkovnih navodilih delo poteka v vseh programih, brez prekinitev, nadzorujemo le del, ki pomeni programsko stavkovno nadgradnjo," so pojasnili.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) naprej podpira stavko zaposlenih na RTV Slovenija, pričakuje uresničitev stavkovnih zahtev
Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je spomnila, da je minil skoraj mesec dni od opozorilne stavke delavcev nacionalnega medija, s katero so želeli opozoriti na "nevzdržne razmere, nestrokovnost vodenja in številne pritiske na svobodo in avtonomijo RTV Slovenija".
Po njenih besedah je mesec dni kasneje stanje samo še slabše: "Odhajajo novinarke, odhajajo novinarji, spremljamo nesprejemljive oddaje, napovedujejo se ukinitve dopisništev po svetu. Opozorila novinarjev in novinark, delavk in delavcev ostajajo preslišana," je poudarila.
Ob tem je izpostavila, da so na ZSSS ogorčeni nad "teptanjem nacionalnega medija" in zato ponovno sporočajo, da polno podpirajo stavko: "Mediji morajo biti svobodni in avtonomni! Uredniške politike naj bodo neodvisne, novinarji pa strokovni in samostojni ter za svoje delo ustrezno plačani!"
Zato ZSSS od vodstva RTVS pričakuje uresničitev zahtev zaposlenim. Podporo jim bodo izkazali tudi z udeležbo na protestnem shodu v ponedeljek, je napovedala Jerkičeva.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.