Vremenska napoved je ugodna, poleg tega so se za nekatere šolarje in dijake začele zimske počitnice, zato lahko na smučiščih pričakujemo gnečo. Policija in inšpektorji ob tem znova opozarjajo, da je treba poskrbeti tako za lastno varnost kot za varnost drugih.
To zimo se je namreč na slovenskih smučiščih zgodilo že več kot 140 nesreč, tri so se končale tragično. Tudi zato bodo policisti in inšpektorji v naslednjih dveh tednih poostrili nadzor. Začenjajo že danes.
Posebej bodo pozorni na prekrške, povezane s psihofizičnim stanjem smučarjev, in tiste, s katerimi neposredno ogrožajo druge uporabnike smučišč. Pri nadzorih bo policija občasno uporabljala tudi helikopter.
Policisti opozarjajo tudi na nevarnost plazov, ki je zelo velika predvsem v Julijskih Alpah in zahodnih Karavankah. Zaradi novozapadlega snega je četrte stopnje na petstopenjski evropski lestvici. "Nujna je dobro premišljena izbira terena za smučanje, saj je ob večjih količinah novozapadlega snega na nestabilno podlago in snega, ki ga v zametih nanese veter, večja nevarnost snežnih plazov. Predvsem je ta večja na severnih in vzhodnih straneh in na strmejših pobočjih," je poudaril policijski inšpektor Alojz Sladič.
Na smučiščih so za red in varnost odgovorni upravljavec in nadzorniki. Njihovo delo bodo pod drobnogled vzeli na inšpektoratu za notranje zadeve, medtem ko bodo na prometnem izvajali pogostejše nadzore nad obratovanjem naprav na smučiščih, na primer nad teptalnimi stroji, žičnicami. Če ugotovijo, da so naprave na smučišču neustrezne, lahko smučišče tudi zaprejo. Ugotavljali bodo tudi, ali so proge urejene in ali je urejeno njihovo varovanje.
Pravila, ki jih je dobro poznati
Za lastno varnost in varnost drugih smo na prvem mestu odgovorni sami. Najpomembnejši sta samodisciplina in odgovorno ravnanje vseh udeležencev, so še dejali policisti in inšpektorji in ob tem opozorili na prepogosto objestnost, neodgovornost in precenjevanje lastnih sposobnosti nekaterih smučarjev, saj je kršitev in poškodb med mladimi preveč.
Vsak smučar bi moral zato dobro poznati ukrepe za varno smučanje in 10 osnovnih FIS pravil, pa tudi znake, s katerimi so opremljena smučišča. Slednje morajo poznati vsi udeleženci zimske smuke, tudi deskarji, sankači ali le sprehajalci.
Nadzor nad vožnjo v naravnem okolju
V Sloveniji je vse več kršitev prepovedi vožnje v naravnem okolju. Gre predvsem za vožnjo z motornimi sanmi, motokros motorji, štirikolesniki z vgrajenimi gosenicami … Največ kršitev je ugotovljenih v gozdovih izven gozdnih cest in na oziroma ob smučiščih. "Žal pa kršitelji pozabljajo, da pri tem uničujejo naravno okolje in da prihaja tudi do nesreč, v katerih je preteklo sezono ena oseba umrla, več pa jih je bilo hudo telesno poškodovanih. Poleg povzročanja škode naravi so vožnje moteče tudi za planince, tekače na smučeh in druge ljubitelje narave,“ opozarjajo na policiji. Lovili jih bodo na krajih, kjer so že v preteklosti ugotovili, da so tovrstne kršitve pogoste.
Za konec ...
Policija je na svoji spletni strani objavila pravila in nasvete za deskarje, smučarje, sankače ... Preberete si jih lahko na naslednjih povezavah.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.