
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), je v odzivu na medeno afero dejal, da imajo občutek, da se je zgodba predstavljala enostransko in je bila uperjena proti čebelarjem.
Poudaril je, da je bilo ključno, da se je ujel nekdo, ki je kršil pravila, vendar je v izjavi uprave za varno hrano zapisano, da je med v skladu z zakonodajo. ''Naredila se je ogromna škoda, ker je uradna oseba podala izjavo, ki je bila v neskladju z uradno izjavo,'' je dejal Noč. ''Škoda je enormna,'' je nadaljeval, saj so podjetja odpovedala že naročen med. Dodal je, da je dobro, da je inšpektorat odkril kršitelja in ni prav, da čebelarji kupujejo na črnem trgu, a v vzorcih medu vseeno ni preseženih količin nedovoljenih snovi.
Poudaril je, da je bilo narejenih v preteklih letih več analiz in da so bili vsi vzorci v skladu z zakonodajo in tako lahko trdimo, da je med varen. ''Šlo je za zavajanje javnosti,'' je dejal Noč in dodal, da zelo dobro delujejo, kar je po njegovem očitno ''nekoga zmotilo''. Dejal je, da je očitno nekoga zmotilo, da na ČZS želijo, da se trg z zdravili uredi in da so cene, podobne kot v drugih državah. Na Češkem so zdravila za zatiranje varoje trikrat cenejša kot pri nas, je povedal Noč. Prav tako se jim zdi sporno, da ne smejo kupovati enakih registriranih zdravil v Avstriji, kjer je zdravilo cenejše.
Noč je dejal, da nimajo težav s tem, da objavijo imena spornih čebelarjev, a oni nimajo tega seznama.
Pojasnili so, da so organizirali več delavnic o zatiranju varoje in da veliko vlagajo v zagotavljanje kakovosti in varnosti čebeljih pridelkov. Zanikali so trditve, da ČZS ne stori dovolj za informiranje in izobraževanje čebelarjev.
Inšpektorico pozivajo k odstopu
Na Čebelarski zvezi Slovenije so se sestala vodstva slovenskih čebelarskih organizacij, ki so razpravljala o nedavnem razkritju nelegalne proizvodnje in uporabe zdravil za zdravljenje varoze. na srečanju so sprejeli izjavo, v kateri so zapisali ugotovitev, da preseženih vrednosti spornih kemikalij v medu ni. V izjavi so sprejeli, da je šlo za načrtni napad na lokalno čebelarstvo. Pozvali so k takojšnjem odstopu inšpektorice Andreja Bizjak, sicer naj se jo razreši, prav tako pa naj zdravnik Miran Brvar utemelji svoje navedbe.

Strniša: Med je varen
Na omenjeni posvet so povabili tudi Tanjo Strniša s kmetijskega ministrstva, ki je zatrdila, da je med slovenskih čebelarjev varen. Strniša je izpostavila, da so analize vzorcev medu pri čebelarjih, ki so uporabljali ta zdravila, pokazale, da v le teh ni bilo prisotnih ostankov nedovoljenih učinkovin. Tudi redni monitoring medu v zadnjih letih ni v nobenem vzorcu pokazal presežnih vrednosti ostankov zdravil, tako da na podlagi analiz lahko trdimo, da je med varen.
Razočarani čebelarji
Čebelarji so nad dogajanjem zadnjih dni zelo razočarani. "Slovenski čebelarji živimo s čebelami in za čebele," je dejal dolgoletni čebelar Vlado Pušnik in dodal, da ima Slovenija zelo dobre pogoje za pridobivanje kakovostnih čebeljih pridelkov, saj več kot polovico države prekriva gozd.
"Trdim, da so naši čebelji pridelki vrhunske kakovosti. Ne zaslužimo si tega pogroma," je poudaril Pušnik. Čebelar Ivan Atelšek je dodal, da se trudijo pridobiti čim bolj zdrav in čist med, ki mu ne bi nič odvzeli in nič dodali. "Na to, kar delamo slovenski čebelarji, smo lahko izjemno ponosni. Verjamem, da bo ta madež, ki je bil vržen ven namenoma, kmalu odpravljen in da bo povrnjeno zaupanje v naš med," je sklenil.
Pomembno, da so razkrili kršitelja
Po njenem mnenju je tudi v tem primeru najbolj pomembno, da so inšpektorji uprave za varno hrano uspešno razkrili kršitelja in s tem preprečili nadaljnjo proizvodnjo, prodajo in uporabo teh zdravil, so po sestanku čebelarjev sporočili s kmetijskega ministrstva.
Uprava za varno hrano: opravljanje obveznosti ne more biti razlog za odstop
Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so se odzvali z besedami, da spoštujejo mnenja, predloge, pobude in zahteve, a da opravljanje zakonskih obveznosti in nalog ne more biti razlog za odstop ali odstavitev oseb, ki jih opravljajo.
"Potrebno je poudariti, da je ključni namen nadzora ugotavljanje spoštovanja pravnih norm, ki jih morajo upoštevati tako pravne kot tudi fizične osebe, tako pri proizvodnji ilegalnega zdravila, kot tudi pri njegovi dejanski uporabi. Pri tem mora nadzorni organ delovati samo v okviru pooblastil, ki jih ga daje zakonodaja. V navedenem primeru je Uprava uspešno odkrila proizvajalca ilegalnih zdravil za zdravljenje varoe in preprečila nadaljnjo proizvodnjo in promet s tem zdravilom. Pri tem smo upoštevali vse pravne norme, ki veljajo za nadzorne organe in v nobene delu nismo prekoračili pooblastil," trdijo.

Državna sekretarka je še povedala, da je čebelarski sektor s čebelarsko zvezo in čebelarskimi društvi eden najbolj organiziranih sektorjev v Sloveniji, ki se lahko pohvali s številnimi uspešnimi projekti in tudi s tem, da si že leta prizadeva za sonaravno zatiranje varoze in daje velik poudarek tehnologijam in ukrepom, ki zmanjšujejo tveganje za ostanke zdravil v medu.
Na koncu je še izrazila pričakovanje, da bodo čebelarji vztrajali na poti zagotavljanja varnih in kakovostnih čebeljih pridelkov. Pri tem je po njenem mnenju potrebno dobro sodelovanje med čebelarji in javno veterinarsko službo, zato ministrstvo načrtuje oceno učinkovitosti sedanjega sistema.
KOMENTARJI (723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.