Pričenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev 'Bodi viden – bodi previden', ki bo trajala do 10. oktobra 2021, vodi pa jo Agencija za varnost prometa.
Med pešci letos več smrtnih žrtev
V letu 2021 do 15. septembra beležijo po trenutno veljavnih začasnih podatkih nekoliko več prometnih nesreč z udeležbo pešcev kot v enakem obdobju lani. Skupno so bili pešci udeleženi v 337 prometnih nesrečah, kar je sedem odstotkov več kot v primerljivem obdobju 2020, vendar pa je umrlo kar 11 pešcev (lani 6), šest je bilo moškega, pet ženskega spola. Delež umrlih pešcev med vsemi umrlimi v prometnih nesrečah znaša letos 12,5 odstotka, v enakem obdobju lani pa je znašal 7,4 odstotka. Petletno povprečje (2016-2020) sicer znaša 12,5 odstotka. Letos beležimo sedem odstotkov manj hudo telesno poškodovanih pešcev (letos 53, lani 57) in več lažje telesno poškodovanih (letos 243, lani 231). Največ, kar 29 od 53 hudo telesno poškodovanih pešcev, je iz starostne skupine 65 let in več.
Kar sedem od 11 pešcev ni bilo povzročiteljev smrtne nesreče
Vzroki smrtnih prometnih nesreč pešcev so bili v štirih primerih neprilagojena hitrost, v treh primerih nepravilnost pešca, v dveh primerih nepravilna stran oz. smer vožnje, v enem primeru neupoštevanje pravil o prednosti, v enem primeru drugo. V štirih primerih je bil pešec povzročitelj smrtne prometne nesreče. Pri treh od štirih umrlih povzročiteljev je bila preverjena raba alkohola. Pri nobenem ni bila ugotovljena raba alkohola ali prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi. Izmed sedmih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč pešcev, vsi so bili moški, je bilo pet voznikov osebnih vozil in dva voznika tovornih vozil, pet ni bilo alkoholiziranih, dva pa sta bila pod vplivom alkohola, v okviru dovoljene stopnje (eden 0,5 in drugi 0,44 g alkohola/kg krvi).
Najmlajši povzročitelj je imel 23 let (ni bil pijan, voznik osebnega vozila), najstarejši pa 65 let (ni bil pijan, voznik osebnega vozila). Voznika tovornih vozil sta bila stara 31 (ni bil pijan) in 42 let (pijan, 0,5 g alkohola/kg krvi). V obdobju 2016-2021 je umrlo 10 alkoholiziranih pešcev, ki so bili tudi povzročitelji smrtne prometne nesreče. V obdobju 2016-2021 je zaradi drugih alkoholiziranih povzročiteljev umrlo šest pešcev. Povprečna stopnja alkoholiziranega povzročitelja je bila 1,13 g alkohola/kg krvi.
Največ nesreč z udeležbo pešcev se zgodi v jesenskih in zimskih mesecih
Štirje od 11 pešcev so bili tudi povzročitelji prometne nesreče, v kateri so izgubili življenje. Največ nesreč z udeležbo pešcev se sicer zgodi v jesenskih in zimskih mesecih, ko so dnevi krajši, vidljivost slabša, ceste pa spolzke. Aktivna raba odsevnih teles pešcu v temi in mraku lahko reši življenje, opozarja Agencija, ki bo v času akcije po Sloveniji okrepila preventivne aktivnosti in razdelila več kot 20.000 odsevnih trakov in kresničk.
Že to soboto, 2. 10., bo na Kongresnem trgu v Ljubljani potekal celodnevni dogodek za večjo varnost pešcev, obiskovalci bodo pomen odsevnih teles in površin spoznavali v šotoru Vidko. V 10-dnevni preventivni akciji bo s terenskimi aktivnostmi sodelovalo 85 občin in nevladne organizacije, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor Policije, ki bo spremljala pravilno ravnanje voznikov in pešcev.
Agencija opozarja še na odvračanje peščeve pozornosti od dogajanja v prometu zaradi uporabe mobilnih telefonov in pregledovanja družbenih omrežij, kar ne zmanjšuje le pravočasnosti in ustreznosti reakcij voznikov, ampak tudi pešcev – njihova pozornost je zmanjšana celo do 60 odstotkov.
Posebna opozorila za varnost pešcev so namenjena voznikom motornih vozil, voznikom e-skirojev in kolesarjem. Voznike pozivajo, naj pešcem odstopijo prednost na prehodih in prilagodijo hitrost vožnje posebej v naseljih, pešce pa opozarjajo, naj se vedno prepričajo, da razmere omogočajo varno prečkanje.
Jože Hribar, univ. dipl. inž. str., direktor Agencije za varnost prometa ob tej priložnosti opozarja, da "hoja je zdrava, praktična, za otroke in starejše pogosto tudi edini način udeležbe v prometu, ne povzroča onesnaženosti okolja, toda pešci so veliko bolj ogroženi kot drugi udeleženci v prometu: Človeško življenje je neprecenljivo, izpostavljenost pešcev pa izjemna. Po podatkih Evropske komisije je približno petina vseh smrtnih žrtev v prometu v Evropski uniji prav pešcev. Največ jih je starih 65 let ali več."
Kot poudarja, lahko k večji varnosti pešcev v prometu poleg preventive, vzgoje, izobraževanja in doslednega spoštovanja cestnoprometnih predpisov vseh udeležencev v prometu prispevajo območja umirjenega prometa, površine namenjene izključno za pešce, inovativne talne označbe, urejeni nivojsko ločeni pločniki, ustrezna cestna razsvetljava, aktivna uporaba odsevnih površin in teles, asistenčni sistemi in senzorji v vozilih, ki voznika dodatno opozorijo na bližajočega se pešca.
Nekateri varnosti na cestah še vedno ne jemljejo resno
Agencija za varnost prometa ob številnih preventivnih aktivnostih, ki jih bo izvajala v času akcije po vsej Sloveniji, pozdravlja vsak ukrep, inovacijo ali infrastrukturno rešitev, ki gre v smeri povečanja varnosti najbolj ranljivih. Toda nekateri vozniki in drugi udeleženci v prometu varnosti na cestah še kar ne jemljejo resno, poudarja Hribar.
Človek je odločilni faktor v 93 odstotkih prometnih nesreč. Brezbrižnost do ranljivih udeležencev, vožnja z mobilnim telefonom, vožnja pod vplivom alkohola ali drog, neprilagojena hitrost, izsiljevanje prednosti, neupoštevanje voznih razmer in zavestno kršenje predpisov ne morejo obroditi boljše prometne varnosti. Vemo, da sta za nami skoraj dve leti izjemnih okoliščin in težkih globalnih razmer zaradi pandemije. A ravno zato bodimo v prometu še bolj zbrani, pozorni, sočutni in odgovorni, da bomo skupaj obrnili trend prometne varnosti na bolje. Naša zaveza je še več preventive in ozaveščanja, zaveza vsakogar pa naj bo, da s svojim ravnanjem v prometu prispeva k Viziji nič, je pozval Hribar.
Mag. Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski uprav, je povedal: "Stanje na področju varnosti pešcev se je v letošnjem letu v primerjavi z enakim lanskim obdobjem poslabšalo. Več pešcev je bilo udeleženih v prometnih nesrečah, prav tako pa so se povečale posledice (več umrlih in lahko telesno poškodovanih). Še vedno pa ostaja najpogostejši vzrok za prometne nesreče z udeležbo pešcev neupoštevanje pravil o prednosti, prometnih nesreč s hujšimi posledicami pa nepravilnosti pešcev. Policisti bodo nadzirali ravnanje pešcev v prometu ob rednem delu. Na vsaki Policijski upravi bo izveden vsaj en poostren nadzor po navedeni tematiki."
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.