V novem mandatu državnega zbora bo sedeže v poslanskih klopeh obdržalo le 26 dosedanjih poslancev, od tega jih polovica prihaja iz SDS. Največ novincev bo v parlamentu zastopalo SMC, saj bo vseh 36 poslancev te stranke prvič sedlo v poslanske klopi. Tudi šest novoizvoljenih poslancev Združene levice bo prvič dobilo poslanski mandat. Iz DZ pa se poslavlja 64 aktualnih poslancev, med njimi kar nekaj dolgoletnih.
Poslavljata se Jerovšek, Vizjak in dva podpredsednika SDS
Po za zdaj še neuradnih rezultatih predčasnih volitev se je v parlament uvrstilo le slabih 29 odstotkov poslancev iztekajočega se sklica DZ, kar je najmanj doslej. Na prejšnjih volitvah leta 2011 je denimo poslanske sedeže obdržala slaba polovica poslancev, na volitvah v preteklosti pa je bil ta delež precej višji.
Največ znanih obrazov bo v DZ zastopalo SDS, saj jih je od 21 novoizvoljenih poslancev 13 to funkcijo opravljalo že v iztekajočem se mandatu. To so Marko Pogačnik, Branko Grims, Eva Irgl, Danijel Krivec, Andrej Šircelj, Jože Tanko, Ljubo Žnidar, Tomaž Lisec, Zvonko Lah, Vinko Gorenak, Andrej Čuš, Marijan Pojbič in Franc Breznik.
Se bo pa iz parlamenta poslovilo kar nekaj aktualnih poslancev te stranke. Med njimi sta dva podpredsednika stranke, Alenka Jeraj in Zvonko Černač, ki sta bila v DZ prvič izvoljena pred desetimi leti. Poslovil se bo tudi dolgoletni poslanec Jožef Jerovšek, ki je poslansko funkcijo opravljal vse od leta 1996, pa tudi Andrej Vizjak, ki je bil prvič izvoljen leta 2004.
Iz parlamenta odhaja tudi Majda Potrata
V DZ so se uvrstili vsi štirje dosedanji poslanci NSi, Ljudmila Novak, Matej Tonin, Iva Dimic in Jožef Horvat. Tri znane obraze v DZ bo prispevala stranka DeSUS, saj so se v DZ ponovno uvrstili Franc Jurša, Marjana Kotnik Poropat in Ivan Hršak. Poslanec bo postal tudi predsednik stranke in aktualni zunanji minister Karl Erjavec.
Iz vrst SD bosta v novem mandatu dva dosedanja poslanca, aktualni predsednik državnega zbora Janko Veber in vodja poslanske skupine Matjaž Han, v DZ pa je bil izvoljen tudi predsedujoči stranki in kmetijski minister Dejan Židan. Med poslanci SD ne bo več dolgoletne poslanke Majde Potrata, ki se je upokojila, iz DZ pa se bosta med drugim poslovila tudi Ljubica Jelušič in Matevž Frangež.
Med poslanci ZaAB iz iztekajočega se mandata v DZ ostaja le Jani Möderndorfer, v DZ pa se je uvrstila tudi predsednica vlade in stranke ZaAB Alenka Bratušek. V poslanske klopi se bo vrnil tudi Peter Vilfan, ki je v minulem mandatu zaradi povzročitve prometne nesreče odstopil kot poslanec.
Slovo od parlamenta jemljeta tudi Pukšič in Presečnik
S slabim rezultatom strank PS, DL in SLS, ki so po neuradnih delnih izidih izpadle iz parlamenta, se bodo morali iz poslanskih klopi posloviti tudi vsi njihovi poslanci.
Med dosedanjimi poslanci PS med drugim odhajajo Melita Župevc, Barbara Žgajner Tavš, Renata Brunskole in Janja Klasinc. Poslovili se bodo tudi poslanci DL, med njimi predsednik stranke Bojan Starman. Ker je po dosedanjih podatkih iz DZ izpadla tudi SLS, se bosta morala iz parlamenta posloviti tudi dolgoletna poslanca Franc Pukšič in Jakob Presečnik, ki sta poslansko funkcijo opravljala od leta 1996. Ker glasovi, oddani na voliščih v Sloveniji, stranki SLS kažejo rezultat tik pod pragom uvrstitve v DZ, v SLS še vedno upajo, da bi jih čez prag lahko ponesli glasovi, oddani po pošti.
Koliko bo žensk?
V 90-članski državni zbor je bilo na nedeljskih volitvah po neuradnih delnih izidih izvoljenih 32 žensk oziroma dobrih 35 odstotkov vseh poslancev. Poslanke prihajajo iz vseh strank, ki so se uvrstile v parlament, največ pa jih je bilo izvoljenih na listi SMC. Novoustanovljeno stranko SMC bo namreč v DZ v prihodnjem mandatu zastopalo 17 žensk, kar je dobrih 47 odstotkov vseh strankinih poslancev.
Drugouvrščena SDS ima med 21 poslanci pet žensk, stranko DeSUS pa bodo med desetimi poslanci zastopale tri ženske. Po dve poslanki sta bili izvoljeni tudi na listah SD, ki ima sicer šest poslanskih mest, NSi, ki jo bo zastopalo pet poslancev, ter ZaAB, kjer dve ženski med štirimi poslanci predstavljata polovico poslanske skupine. Najmanj poslank je bilo izvoljenih na listi Združene levice, kjer je med šestimi poslanci le ena ženska.
Povprečna starost 48 let
Novoizvoljeni poslanci so v povprečju stari 48 let. V povprečju so najstarejši poslanci DeSUS, in sicer 59 let. Sledijo tisti, ki so bili izvoljeni na listi ZaAB in v povprečju štejejo 53 let. Poslanci SMC so v povprečju stari 48 let, poslanci SDS pa jih štejejo 46. Sledijo poslanci SD (45 let) in NSi (44 let), v povprečju pa so najmlajši poslanci Združene levice (41 let).
Najmlajši med vsemi poslanci je 24-letni Žan Mahnič, ki je bil izvoljen na listi SDS, najstarejša pa 70-letna poslanka DeSUS Marjana Kotnik Poropat. Slednja bo kot najstarejša poslanka tudi vodila ustanovno sejo novega sklica državnega zbora do izvolitve novega predsednika.
Precej visoko izobraženi poslanci
Sestava novega sklica DZ glede na neuradne delne izide odraža precej visoko izobrazbeno strukturo. Več kot srednješolsko izobrazbo ima 76 od skupno 90 novoizvoljenih poslank in poslancev. Od tega jih ima 51 visokošolsko oz. univerzitetno izobrazbo, 15 je magistrov znanosti, deset pa doktorjev znanosti. Le dobrih 13 odstotkov ima srednjo oz. poklicno izobrazbo.
Največ doktorjev znanosti, večinoma univerzitetnih profesorjev družboslovnih in pravnih znanosti, je bilo izvoljenih na listi SMC. Teh je med poslanci SMC sedem, šest pa je magistrov znanosti. Dva doktorja znanosti sta tudi med poslanci Združene levice, eden pa iz vrst SDS. Ta ima tudi štiri magistre znanosti, dva magistra znanosti sta bila izvoljena še na listi ZaAB, po eden pa na listah DeSUS, NSi in SD.
V novi sestavi je tudi pet upokojencev in dva študenta. Sicer pa novi poslanci prihajajo iz različnih poklicev. Med njimi najdemo zdravnike, pravnike in ekonomiste, veterinarja, odvetnika, arhitekta, igralko, športnega komentatorja, okrožno sodnico, načelnico upravne enote, direktorico centra za socialno delo.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.