Nedeljsko neurje nad Ptujem in okolico ni bilo katastrofalno le za ljudi, pač pa tudi za živali. Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je po obvestilu krajanov na polju pri Skorbi našlo 279 mrtvih rečnih in 16 črnoglavih galebov. 39 rečnih, en črnoglavi in en rumenonogi galeb so bili še živi, vendar v zelo slabem stanju.
Poginule galebe je odstranila veterinarsko higienska služba, poškodovane ptice pa so člani DOPPS polovili in predali v oskrbo Ambulante za male, divje in eksotične živali in azil Golob. "Upamo, da jih bo čim več okrevalo po poškodbah," so zapisali na Facebooku.
'Na terenu sem 25 let, pa česa takšnega še nisem doživel'
"Če bi mi nekdo povedal, da je nevihta povzročila tak pogin ptic, bi bil skeptičen, a to nevihto sem sam doživel, ker smo ravno takrat imeli zaključek ornitološkega tabora na Ptuju. Resnično je bilo ekstremno intenzivno. Na terenu sem prisoten že 25 let in sem doživel že marsikaj, česa takšnega pa še ne. Veter je pihal v vse smeri, deževalo je vodoravno, z ene hiše v bližini je padla cela fasada, drevesa je klestilo, njive so bile, kot da bi jih pokosili, toča je klestila ..." je za 24ur.com opisal predsednik DOPPS Damijan Denac.
'Ptice so bile pobite, stolčene, zmlete'
Pojasnil je, da se rečni in črnoglavi galebi pogosto hranijo na njivah, kjer kmetje orjejo zemljo, v kateri so deževniki, s katerimi se prehranjujejo. "En kmet je ravno delal na njivi, ptice pa so se tam hranile. Neurje se je začelo tako hitro, da se niso umaknile in jih je dobesedno stolklo. Mi tega nismo videli, ker nismo bili čisto tam. Poklicali so nas, naši kolegi so šli na teren in jih našli. Dejansko so bile fizično poškodovane, pobite, stolčene, v bistvu zmlete. Videti je bilo brutalno."
Na vprašanje, kaj bi lahko storili, da bi to lahko preprečili, Denac odgovori, da ničesar. "V tem primeru ne. Vremenske spremembe so tu in človek se bo moral soočiti s tem, da je s svojimi ravnanji v preteklosti sam prispeval k temu. Ni samo človek tisti, ki utrpi škodo v primeru vremenskih ujm – marsikomu je naredilo materialno škodo, v naravi pa so zaradi tega številne smrtne žrtve."
Obe vrsti ptic, ki so nastradale, sta ogroženi
Vrste ptic, ki so nastradale, pa niso bile čisto običajne, še opozori naš sogovornik. "Rečni galeb v Sloveniji gnezdi samo na Ptujskem jezeru in nikjer drugje. Tukaj je največja kolonija. Mesta, kjer te ptice gnezdijo, prostovoljci DOPPS vzdržujemo že mnoga leta in jih na tak način ohranjamo. Zelo intenzivno upravljamo populacijo, ji pomagamo, kar je obrodilo sadove." Takšni primeri so problematični, saj ne vedo, kakšen bo njihov vpliv na kolonijo. "To je zelo velika smrtnost, ki jo bo populacija verjetno preživela in prenesla, se bo pa zagotovo poznalo na njihovem številu. Rečni galeb je ena od ogroženih vrst v Sloveniji in ohranjamo jo z največjimi napori."
Črnoglavi galeb pa je začel gnezditi ravno zaradi kolonije rečnih galebov, ki se ji je v zadnjih letih priključil. In prav tako v Sloveniji gnezdi samo na Ptujskem jezeru. "Iz naravovarstvenega vidika je to še posebej zanimivo, ker je to vrsta, ki je v širšem prostoru zelo ogrožena, in to, da je začel gnezditi tukaj, je velik uspeh. Vedeti morate, da je to vse naravno, mi jih ne naseljujemo, samo izboljšujemo jim pogoje," še pojasni.
Če imajo dovolj časa, se umaknejo v zavetje
Ptice se pred počasi približujočo se nevihto oz. vremensko spremembo po njegovih besedah umaknejo, zatečejo v zavetje oz. pod strehe, če so v urbanem okolju. "Nekatere vrste so celo znane po tem, da zaznajo večje vremenske motnje, na primer spremembo pritiska ali ozračja, in se celo odselijo z mesta, kjer gnezdijo, potem pa vrnejo. Taka vrsta je črni hudournik – ptica, ki v zraku preživi največ življenja, celo spi in se pari. Samo gnezdijo v linah na starih stavbah. Zanje ne bi prišlo v poštev, da bi letale v močnem deževju, one se dejansko umaknejo. Tudi mladiči imajo neko posebno prilagoditev, da se starši med gnezdenjem lahko umaknejo tudi za teden dni, oni pa to preživijo."
Če se deževje stopnjuje počasi, se ptice lahko zatečejo v zavetje, tako hitra nevihta pa jih preseneti in to jato je presenetila. "Tudi če bi ti galebi takoj odleteli, bi potrebovali vsaj pet ali deset minut, da bi se umaknili na nek del, kjer ni bilo tako hudo."
Denac podobnega primera v preteklosti ne pomni. "Lani spomladi je bil pogin rečnih galebov zaradi zastrupitve, da bi bil že kdaj zabeležen takšen pogin zaradi neurja, pa ne. Tega ni bilo."
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.