Kolesa in mobilni telefoni so tisti predmeti, ki se najpogosteje znajdejo na policijskih dražbah najdenih stvari. Včasih se med najdenimi predmeti znajdejo tudi bolj neobičajne stvari - na primer žara ali viličar.
Zanimanje za javne dražbe je veliko, so pojasnili na Policijski upravi (PU) Ljubljana. Doslej so vedno prodali vse, kar so dali na dražbo. Izklicne cene najdenim predmetom določi komisija za prodajo najdenih stvari PU Ljubljana. Kot pojasnjujejo, ni določeno, kakšna je lahko najnižja ali najvišja cena, ki jo lahko določi komisija.
Kupci ponudijo več od najnižje cene
Povprečno kupci ponudijo štirikratnik izklicne cene. Policija na dražbah najpogosteje prodaja kolesa in mobilne telefone, za katere vlada tudi največ zanimanja. A so se med najdenimi predmeti na PU Ljubljana že znašle tudi bolj neobičajne zadeve, na primer žara, viličar ali Elanov čoln, dodajajo. Najdražje doslej so prodali kolo, in sicer za okrog 250 evrov. Povprečno pa z javno dražbo PU Ljubljana iztrži 3300 evrov, še pravijo.
Na PU Ljubljana letno izvedejo dve javni dražbi najdenih stvari - spomladi in jeseni. Seznam predmetov, ki se prodajajo, je objavljen najmanj 15 dni pred izvedbo javne dražbe na spletnih straneh policije. Interesenti lahko predmete kupijo le na dražbi sami, in sicer z gotovino po sistemu videno-prodano, pojasnjujejo na policiji.
Denar od prodaje najdenih stvari na javnih dražbah se zbira na posebnem računu državnega proračuna, ki je odprt pri Upravi za javna plačila.
Lastnik imač leto dni časa, da se javi
Lastnik najdenega predmeta ima sicer eno leto časa, da se javi. A mora svoje lastništvo dokazati, na primer s serijsko številko na predmetu in na dokumentaciji predmeta. Če gre za predmet, ki nima serijske številke, pa je postopek ugotavljanja oz. dokazovanja lastništva individualen, na primer s fotografijami, opisom predmeta in individualnih značilnosti na predmetu, kot so praske, udrtine ali oznake, za katere ve samo lastnik, pravijo na PU Ljubljana.
Najdene predmete lahko za zakonsko predpisano eno leto hrani policija ali najditelj sam. Lahko pa policija na lastno odgovornost najdene predmete tudi zaupa v hrambo pravni ali fizični osebi, "pooblaščeni za opravljanje teh dejavnosti in ima prostore in opremo, ki izpolnjuje minimalne tehnične in druge pogoje za tako dejavnost", še pojasnjujejo.
Najprej preverijo, če je stvar morda ukradena
Policija z najdenimi predmeti ravna v skladu s pravilnikom o postopku z najdenimi stvarmi. Ta določa med drugim, da policija najdeno stvar hrani eno leto, potem pa lahko proda na dražbi. Kot so pojasnili na PU Ljubljana, policija za vsako najdeno stvar najprej preveri, ali je morda v njihovih evidencah zabeležena kot ukradena ali izgubljena; v kolikor gre res za ukradeni ali izgubljeni predmet, ga vrnejo lastniku.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.