Ministrstvo za obrambo je s podjetjema Rotis in Patria podpisalo pogodbo o nakupu pehotnih bojnih vozil 8X8 in sporazum o protidobavah ter vključenosti slovenskega gospodarstva v projekt. Posel je skupaj z davkom na dodano vrednost vreden 66,61 milijarde tolarjev oz. dobrih 278 milijonov evrov, Slovenski vojski pa bo v skladu s pogodbo v obdobju med 2008 in 2013 dobavljenih 135 vozil 8X8. Prvo vzorčno vozilo bo vojski dostavljeno s Finske še do konca prihodnjega leta.
"Podpis pogodbe pomeni nov korak v razvoju Slovenske vojske, zmogljivost, ki je slovenska vojska še ni imela, in zmogljivost na podlagi katere bomo lahko uresničili vse tiste naloge, ki so Slovenski vojski zaupane," je po podpisu poudaril minister za obrambo Karl Erjavec in dodal, da je Patriino vozilo 8X8 "eno najbolj varnih na svetu".
Nova pridobitev naj bi omogočila izvajanje nalog, povezanih z nacionalno obrambo in naloge, ki jih je Slovenija prevzela v okviru zveze NATO. "Pomemben del so tudi priloge, povezane z gospodarskimi koristmi za državo," je poudaril Erjavec. Kot je dejal, je predviden 30,1-odstotni delež proizvodnje vozila v Sloveniji, 69,9 odstotka pa odpade na protidobave.
Po številnih razpravah, ki jih je naprej povzročila novica, da vlada namenja 63 milijard tolarjev za nove oklepnike, in jih je nato spodbudila še sama izbira finskega vozila patria namesto slovenskega krpana, so se pogajanja o nakupu in dobavi pehotnih oklepnih bojnih vozil v ponedeljek vendarle končala. Tako naj bi že v prihodnjem letu prispela prva od skupaj predvidenih 136 vozil.
V skladu s pogodbo bo Slovenska vojska poleg poveljniških vozil dobila še štiri različne tipe pehotnih bojnih vozil 8X8 z nadgradnimi oborožitvenimi sistemi: top 30 milimetrov in protioklepni sistem SPIKE, avtomatski bombomet 40 milimetrov, težki mitraljez 12,7 in minomet 120 milimetrov NEMO.
S koliko vozili posameznega tipa se bo opremila Slovenska vojska na ministrstvu danes niso povedali, češ da je podatek poslovna skrivnost. Enako pa velja tudi za ceno posameznega vozila in za dobavne roke. "Bo pa prvo vzorčno vozilo Slovenski vojski dostavljeno še do konca leta 2007," je zagotovil izvršni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi.
"Serijska proizvodnja vozila oziroma montaža vozil z integracijo oborožitvenega sistema in celotne tehnike bo stekla leta 2008 v Gorenju," je pojasnil direktor Rotisa Ivan Črnkovič in zagotovil, da bodo "pogodbene obveznosti izpolnili uspešno in v celoti". V projekt bodo v največji možni meri vključili tudi slovenska podjetja, "ki jim bo sodelovanje", tako Črnkovič, "prineslo mnoge koristi". Usposobila se bodo za delo za svetovne trge, pridobila nova znanja in tehnologije ter nove proizvodne programe, je naštel.
"Vozilo pomeni hrbtenico Slovenske vojske," je še dejal Erjavec in ker še nima imena, bodo razpisali natečaj, na katerem bodo lahko sodelovali vsi zainteresirani.
Aprila dve ponudbi
V skladu z načrti opremljanja Slovenske vojske (SV) je ministrstvo za obrambo že februarja 2005 začelo voditi postopek iskanja najprimernejšega ponudnika za izdelavo oklepnih vozil 8X8, ki naj bi zamenjali tanke. Ko se je aprila iztekel rok za predložitev ponudb za izdelavo oklepnikov, sta se na razpis odzvali Sistemska tehnika z Raven na Koroškem, ki je ponudila vozila krpan 8X8 po nekoliko prilagojeni Steyrjevi licenci za vozilo pandur 2, in trzinsko podjetje Rotis, ki je ponudilo proizvodnjo oklepnega vozila patria AMV 8X8 po licenci finskega podjetja Patria.
Sistemska tehnika se je kot edini tovrstni slovenski proizvajalec in kot podjetje, ki je že dobavljalo vozila za SV, nadejala, da bo na razpisu izbrana za najustreznejšega ponudnika. Prednost ravenskega podjetja naj bi bila zlasti v tem, da je krpan precej podoben svojemu manjšemu bratu valuku, ki ga SV že uporablja, kar naj bi zmanjšalo stroške in logistiko vzdrževanja oklepnikov.
Poleg tega so se v Sistemski tehniki, ki zaposluje okrog 300 ljudi, v primeru pridobitve projekta pa naj bi jih zaposlili še enkrat toliko, pripravljali na izgradnjo nove tovarne na Ravnah na Koroškem. Pridobitev projekta pa bi bila pomembna za celotno koroško regijo in tudi za številna druga slovenska podjetja, ki naj bi v procesu proizvodnje oklepnih vozil sodelovala kot poddobavitelji.
Zato je bila odločitev ministrstva za obrambo, ki je za primernejšega ponudnika junija izbralo Rotis, toliko bolj presenetljiva. V javnosti, zlasti pa v Sistemski tehniki je sprožila burne odzive. Ravenska družba je na ministrstvo vložila zahtevek za obrazložitev obvestila o oddaji naročila in predlog za zadržanje odločitve o izboru ponudnika.
Erjavec je pojasnil, da v tem primeru tekmujeta dve slovenski podjetji, Sistemska tehnika in Rotis. Večinska lastnika obeh podjetij pa prihajata iz tujine in ponujata tuj izdelek, pri čemer je Rotis ponudil bistveno večji delež domače proizvodnje, tako da je bil s tega vidika izbran domač ponudnik, zagotavlja vlada. V vozilu krpan naj bi bilo namreč 22,4 odstotka, v patrii pa 30 odstotkov slovenskih delov.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.