Poslanka SDS Alenka Jeraj in predsednik komisije za srednješolsko izobraževanje pri strokovnem svetu SDS Janez Mežan sta predstavila ključne slabosti in pomanjkljivosti predlaganega zakona o šolski prehrani, ki med drugim ureja subvencioniranje dijaške prehrane.
Jerajeva je ob tem izpostavila predvsem problematičnost delitve dijakov v najbolj revne, med katere bo spadalo 36 odstotkov dijakov, revne, teh bo predvidoma 22 odstotkov, in bogate, ki naj bi jih bilo 42 odstotkov. "To bo prineslo velike razlike med dijaki, saj bo takoj jasno, kdo je upravičen do celotne subvencije.“ Takšnih razlik po njenem mnenju ne smemo delati ne med zaposlenimi ne med študenti, saj lahko privedejo do mobinga, hkrati pa bo to "prineslo tudi ogromno administracije“.
"Lani so stroški dijaške prehrane od predvidenih 50 milijonov znašali le 32 milijonov evrov. Kot je povedal generalni direktor direktorata, vlada s tem varčuje. Mi menimo, da bi morala nekje drugje in ne na mladih,“ je še prepričana Jerajeva, ki ob tem omenja obresti kreditov, ki jih vlada najame za 500 milijonov evrov, nove vladne avtomobile in druge stroške. "Menimo, da bi moralo ministrstvo, preden se je lotilo sprememb, stvar podrobno analizirati in morebiti opozoriti na težave ter jih poskusiti odpraviti. Minister Lukšič pa zdaj izpostavlja le en primer, kjer stvari ne potekajo v skladu s pričakovanji.“ Jerajeva je sicer prepričana, da je celoten koncept dober in ga ne gre zavračati.
"Že pred zakonom, ki ga je sprejela Janševa vlada, je lahko šola, če je želela, organizirala toplo prehrano, a v večini šol tega niso naredili. Mi smo želeli najprej urediti dijaško prehrano, naslednji naš korak bi bil subvencioniranje prehrane v osnovnih šolah.“
'Ukinjamo nekaj, kar je dobro sprejeto'
Z varčevanjem na tem področju se ne strinja niti Mežan, ki je prepričan, da je bila prehrana pred njihovim zakonom najslabše urejena. "Ukinjamo nekaj, kar je dobro sprejeto in na večini šol dobro poteka. Ministrstvo naj, namesto da sprejme novi zakon, stori raje kaj za bolj zdravo prehranjevanje. Če zmanjšajo subvencije, bodo tisti bogatejši ter bolj izbirčni dijaki zopet posegli po slabi, hitri prehrani,“ je prepričan.
Nekdanji šolski minister proti spremembam
Da je bila "ta populacija v mandatih prejšnjih liberalnodemokratskih vlad izrazito zanemarjena glede organiziranega prehranjevanja, posledice pa bodo te generacije čutile v obliki različnih obolenj in zmanjšani kakovosti življenja", je pred dnevi dejal tudi nekdanji šolski minister Milan Zver (SDS).
S tem pa se ne strinja niti Dijaška organizacija, ki je pred časom šolskemu ministru Igorju Lukšiču predala več kot 20.000 podpisov za ohranitev 100-odstotne subvencionirane prehrane, pismo o tem pa so poslali tudi premierju Borutu Pahorju. Strinjajo se sicer z ureditvijo prehrane tudi v osnovnih šolah, a ne na račun sredstev, ki so že zagotovljena za dijaško prehrano.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.