Na prvem takšnem srečanju od osamosvojitve Slovenije so predstavniki največjih centrov za socialno delo v državi tako izpostavili, da v nekaterih okoljih v zadnjih mesecih beležijo veliko povečanje brezposelnosti ter povečanje števila prosilcev za denarno socialno pomoč, tako redno kot izredno. Pritisk se bo še dodatno okrepil v drugi polovici leta, ko bodo brezposelni izčrpali nadomestila, ki jim pripadajo, še predvidevajo.
Skrbi jih tudi vse večja revščina otrok tistih družin, ki so več časa prejemnice pomoči, enostarševskih družin ter starejših, zlasti tistih brez partnerja. Vse to pa vpliva na porast nasilja, tožb in deložacij ljudi, ki ne zmorejo odplačevati obrokov za nakup stanovanja, ter pomanjkanje neprofitnih stanovanj oziroma bivalnih enot, kamor bi se lahko zatekli v stiski, pa tudi na porast alkoholizma, zlorabe drog in števila brezdomcev.
Türk podpira večjo avtonomijo centrov
Predstavniki centrov za socialno delo so kot enega od glavnih problemov navedli omejitve, ki jih imajo pri dodeljevanju pomoči. Spoštovati morajo namreč razmeroma nizek cenzus za dodelitev denarne socialne pomoči, zato se zavzemajo za uvedbo instituta diskrecijske pravice pri odločanju centrov o dodelitvi pomoči, pri čemer jih podpira tudi Türk. Ob tem je še izrazil upanje, da bo čim prej sprejet zakon o prostovoljstvu, ki bi uredil status prostovoljcev.
Predstavniki centrov so omenili tudi problem izgorevanja socialnih delavcev v centrih in veliko potrebo po dodatnih kadrovskih okrepitvah. Zaradi različnih razmer, v katerih delujejo, vsi centri tudi ne zmorejo nuditi enakega standarda storitev za državljane, ki se nanje obrnejo po pomoč. Kot dodaten problem so navedli slabo razvito mrežo nevladnih organizacij v nekaterih okoljih, ki bi lahko do določene mere razbremenila centre. Problem je tudi financiranje centrov, ki morajo za določene programe iskati sofinancerje iz lokalne skupnosti, kar je v kriznih razmerah še veliko težje.
Obetajo se zakonske spremembe
Predstavnik ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Davor Dominkuš je dejal, da na ministrstvu tudi sami opažajo trende, o katerih so govorili predstavniki centrov, in tudi sam podprl Türkova prizadevanja na socialnem področju. Dodal je, da že pripravljajo ustrezne zakonske spremembe, s katerimi bodo določili raven denarne socialne pomoči, ki bo ljudem z najnižjimi dohodki omogočila preživetje, ter enotno uveljavljanje vseh ključnih socialnih transferjev posameznikom in družinam. Med drugim bodo z zakonskimi spremembami zagotovili tudi večjo avtonomijo centrov za socialno delo ter opredelili številne druge ukrepe za tiste, ki se nahajajo v največji socialni stiski. Teh je po ocenah ministrstva med 100 in 120 tisoč.
Türk se je zavzel za to, da bi s spremembami na področju koordinacije socialnih transferjev pohiteli. Centrom za socialno delo je izrekel priznanje za njihovo delo in se jim zahvalil tudi za pomoč pri reševanju problemov državljanov, ki se po pomoč obračajo na predsednika republike in jih urad predsednika republike odstopi v obravnavo posameznim centrom. Predlagal je, da bi se v drugi polovici leta ali v začetku naslednjega leta vnovič sestali in skupaj pregledali razvoj na tem področju.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.