Ambasadorki dobre volje pri Unicefu Vita Mavrič in Milena Zupančič sta prekinili sodelovanje z dobrodelno organizacijo, saj z njo praktično nimata več stikov, odgovorov na očitke, s katerimi se morata včasih soočati tudi sami, pa nista dobili. Mavričeva pojasnjuje, da o odstopu razmišlja že leto in pol. Do nje je namreč prišla informacija o nepravilnostih v finančnih poročilih, med drugim naj bi Unicef Pošti Slovenije odobril brezobrestno posojilo v višini 22.000 evrov, omenja pa se tudi čezmerna poraba sredstev za promocijo in uničevanje neprodanih voščilnic.
Mavričeva in Zupančičeva sta dobili le približna pojasnila o razlikah v finančnih poročilih. Pevka, ki je kot ambasadorka dobre volje Unicefa Slovenija javno delovala od leta 2002, pri tem opozarja, da so ambasadorji nemalokrat izpostavljeni neprijetnim vprašanjem o ugledu in verodostojnosti dela organizacije, odgovarjajo pa lahko le z argumenti. Ker pa stvari ne poznata, jih v javnosti težko predstavljata.
'Ukvarjajo se predvsem sami s seboj'
Zupančičeva pa je bila za ambasadorko Unicefa imenovana 1997. Po njenih besedah je njen status v društvu "že nekaj časa popolnoma marginaliziran" in sodelovanja praktični ni več. Sama niti ne ve, kdo je predsednik društva, kdo je izvršni direktor, kdo je v izvršilnem odboru, kdo so člani nadzornega odbora, ne ve, kako se razporeja denar darovalcev, ni seznanjena z načrtovanjem posameznih akcij.
"Bojim se, da se že nekaj časa zaposleni ukvarjajo predvsem sami s seboj, da se prerivajo za položaje in vpliv. Neuradno pa poslušam govorice, da se je nabralo kar nekaj nepravilnosti v delovanju društva. Občutek imam, da aktivnosti niso več usmerjene izključno v dobro otrok. To me skrbi, zato se v takem društvu ne vidim več," dodaja Zupančičeva.
Štiri tožbe proti Unicefu?
Po navedbah časnika Delo so se govorice o domnevnih nepravilnostih in nezakonitostih v delovanju slovenskega Unicefa razširile tudi z anonimnim dopisom. Časnik tudi navaja, da je organizacija že več kot pol leta brez zakonitega zastopnika, da lani ni bila sklicana skupščina, ki bi obravnavala zaključno poročilo o finančnem poslovanju za leto 2009, proti Unicefu Slovenija pa so na delovno in socialno sodišče vložene štiri tožbe zaradi domnevno nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi in tri tožbe za plačilo odškodnine zaradi mobinga.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.