
Kot smo poročali, je v več zaprtih skupinah na Facebooku zaokrožila maturitetna pola iz matematike, čeprav je to tajni dokument vse do uradne objave rezultatov 13. julija. Na Državnem izpitnem centru (RIC) so o tem obvestili vse zunanje ocenjevalce in jih pozvali, naj posredujejo kakršnekoli informacije o objavi gradiva na družbenih omrežjih.
Sam se jim je javil zunanji ocenjevalec, ki je potrdil, da je v ponedeljek, 8. junija, kar je dva dni po pisanju mature, z eRica za zunanje ocenjevalce stiskal izpitno polo za matematiko, jo zvečer rešil in naslednji dan dopoldan svoje dijake seznanil z vsebino in svojimi rešitvami. Potem je rešena izpitna pola pristala na spletu.
Ric je Policijo že obvestil o svojih ugotovitvah. Predstavnik PU Ljubljana Tomaž Tomažević je že včeraj potrdil, da zbirajo obvestila o primeru in preverjajo razloge za sum, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje. O vseh ugotovitvah bodo obvestili pristojno državno tožilstvo. Na Ricu so z zunanjim ocenjevalcem prekinili pogodbo o ocenjevanju, glede na nova dejstva pa gimnazij ne bodo pozvali k izrednemu notranjemu nadzoru glede rokovanja z maturitetnim gradivom.
Na Državnem izpitnem centru zagotavljajo, da maturantje splošne mature niso bili predčasno seznanjeni s tajnim gradivom, saj se je sporno dejanje zgodilo tri dni po pisanju izpita. Kot je že včeraj zagotovil direktor Rica Darko Zupanc, je skrb za maturante odveč, saj izpitna tajnost ni bila kršena. Sistem je sicer narejen tako, da dan po pisanju mature na vseh gimnazijah, skupaj z zunanjimi ocenjevalci, dobijo dostop do praznih pol.
Kaj predvideva maturitetni pravilnik?
Kot lahko preberemo v Uradnem listu, morajo vsi člani maturitetnih komisij in drugi delavci, ki jim je dostopno izpitno gradivo in podatki o šifrah kandidatov, "v okviru svojih pravic in dolžnosti skrbeti, da so gradiva in podatki v postopku priprave, izdelave, razmnoževanja, evidentiranja, odpošiljanja in shranjevanja ustrezno zavarovana kot uradna tajnost".
Republiška predmetna komisija sprejme izpitno gradivo na zaprti seji. Predsednik republiške predmetne komisije ali njegov namestnik oziroma glavni ocenjevalec osebno vroči izpitno gradivo predstojniku Državnega izpitnega centra ali drugi pooblaščeni osebi v zapečatenih ovojnicah. Republiška maturitetna komisija na zaprti seji izbere in določi izpitne pole za posamezni pisni izpit in komplet vprašanj ustnega izpita v spomladanskem in jesenskem izpitnem roku.
O tem sestavi zapisnik in določi rok, do katerega so podatki iz zapisnika uradna tajnost. Za prenos mora biti izpitno gradivo shranjeno v ovojnicah, zapečatenih z žigom tistega, ki ga pošilja, in z oznako izpitna tajnost – strogo zaupno. Kadar se izpitno gradivo pošilja po pošti, se zapečatena ovojnica da v drugo ovojnico, na kateri je poleg naslova pošiljatelja in naslovnika še oznaka "strogo zaupno".

Člani šolske maturitetne komisije lahko prenašajo izpitno gradivo in šifre na drugo šolo le z vednostjo in pisnim pooblastilom Državnega izpitnega centra. Pri prenosu izpitnega gradiva z oznako izpitna tajnost – strogo zaupno, mora člana šolske maturitetne komisije spremljati pooblaščena oseba Državnega izpitnega centra. Predstojnik Državnega izpitnega centra ali druga pooblaščena oseba izroči izpitno gradivo in šifre kandidatov kurirju, ki mora biti seznanjen s stopnjo zaupnosti gradiva ter z ukrepi za varovanje tovrstnih pošiljk.
Izpitno gradivo in šifre kandidatov kurir še isti dan osebno vroči predsednikom ali tajnikom šolskih maturitetnih komisij. Predsedniki ali tajniki šolskih maturitetnih komisij potrdijo prejem izpitnega gradiva in šifer kandidatov s podpisom.
Pri razmnoževanju izpitnega gradiva varovanje uradne tajnosti v celoti zagotovi Državni izpitni center. V šoli se izpitno gradivo hrani zapečateno v kovinskih omarah v prostoru, v katerem se lahko zagotovi prisotnost pristojne ali pooblaščene osebe oziroma ga le-te lahko zaklenejo. Pri odpiranju omare morajo biti prisotni predsednik in najmanj dva člana šolske maturitetne komisije.
Če se izpitno gradivo shranjuje in obdeluje s strojno in programsko opremo, mora biti vpogled oziroma dostop v datoteke ustrezno zavarovan s šiframi in gesli tako, da je dostopen samo pooblaščenim osebam.
"Predsedniki republiških predmetnih komisij so odgovorni za način zavarovanja strojne in programske opreme, ki jo republiška predmetna komisija uporablja izven uradnih prostorov Državnega izpitnega centra. Osebe, ki kršijo pravila o varovanju izpitne tajnosti, so disciplinsko, odškodninsko in kazensko odgovorne v skladu s predpisi, ki urejajo tovrstno odgovornost," še lahko preberemo v uradnem listu.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.