Generacija 2019/2020 dijakov srednjih šol in učencev devetega razreda osnovnih šol si bo najverjetneje letošnje leto dobro zapomnila, a z grenkim priokusom. Že sredi marca je bila vlada zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa primorana zapreti vse vzgojno-izobraževalne ustanove, pouk pa je naslednje mesece potekal na daljavo. Učenci osnovnih šol so se v šole že vrnili, dijaki srednjih šol, razen zaključnih letnikov, pa se bodo v šolske klopi znova vrnili šele jeseni.
Epidemija koronavirusa je letošnje maturante prikrajšala za edinstven in poseben dogodek - maturantski ples. Prestižni gala dogodek, na katerem se dijaki simbolično poslovijo od srednješolskih let, je tudi enkratna priložnost, ki s seboj prinese velike stroške. Največ skrbi maturantke in maturanti v tednih pred plesom posvečajo obleki, za katero na koncu v povprečju odštejejo od 200 do 500 evrov, nekateri celo več, za čevlje pa od 50 do 100 evrov. Mnoge maturantke gredo pred maturantskim plesom še na manikiro, profesionalno ličenje in k frizerju, kar pomeni dodatnih 80 do 150 evrov. Ko pod vsemi stroški potegnemo črto, so ti pogosto višji od 1000 evrov.
Ponosni starši so za maturantski ples pripravljeni plačati veliko, česar se zavedajo tudi organizatorji. Cene vstopnice za maturantsko večerjo se gibljejo okoli 50 evrov na osebo. Štiričlansko družino tako maturantski ples brez ostalih dodatnih stroškov (obleka, ličenje, manikira in drugo) stane običajno več kot 200 evrov.
Bodo torej letošnji maturanti in maturantke ostali brez maturantskega plesa? V plesni šoli Kazina so se, kot so nam sporočili, "zaradi razlogov, povezanih z maturantsko parado in vsemi manipulacijami z maturanti, odločili, da letos ne organizirajo ne tečajev ne plesa". Vse tečaje za valeto so v skladu z dogovorom s šolami odpovedali, vso razliko zneskov neopravljenih vaj in vplačane šolnine pa vrnili staršem. Prav tako so vse vplačane zneske vrnili tistim tečajnikom, s katerimi v predvidenem roku tečajev niso mogli izvesti, sami pa se niso odločili za nadaljevanje zdaj, ko lahko nadaljujejo delo. Kot nam je še povedala Silvestra Perčič, direktorica plesne šole, se soočajo z izpadom dohodka od polovice marca do konca avgusta, ko bodo ponovno zagnali plesno sezono.
Bolero: Večina srednjih šol nepreklicno odpovedala ples
Plesna šola Bolero bi moralo v letu 2020 organizirati maturantski ples za 22 srednjih šol, skupno pa so pričakovali okoli 15.000 gostov. Plese običajno organizirajo v različnih prireditvenih prostorih, še najbolj priljubljena lokacija pa je Arena Stožice. Maturantski ples v tem primeru stane 54 evrov na osebo. A letos zaradi epidemije maturantskih plesov ni bilo, v podjetju pa ocenjujejo, da bodo izgubili približno polovico celotnega dohodka.
Kot pravijo v plesni šoli, je kar nekaj srednjih šol že nepreklicno odpovedalo maturantski ples, med drugim Gimnazija Bežigrad, Srednja zdravstvena šola, SŠFKZ in druge. Maturantom so omogočili vračilo že plačanih zneskov v celoti, proces pa je avtomatiziran. Za vračilo denarja morajo izpolniti le vlogo. Bolero je sicer šolam ponudil tudi možnost preložitve plesa na poletni čas ali september, vendar se večinoma šole zaradi nedorečene situacije odločajo za odpoved. Priznavajo tudi, da je v trenutni situaciji termine nemogoče načrtovati vnaprej.
Na drugi strani so se osnovne šole odločile, da vendarle organizirajo letošnje valete, a v lastni organizaciji. Večinoma so tako potekale na šolskih igriščih.
Pingi bo plese organiziral julija in v prvi polovici septembra, večina valet odpovedanih
Na drugi strani se bodo maturantski plesi pod organizacijo mariborske plesne šole Pingi vendarle odvili. V plesni šoli predvidevajo, da jih bodo organizirali še 18, od tega približno dve tretjini v manjšem obsegu (do 500 gostov), eno tretjino pa v večjem. Na Štajerskem je cena njihovih plesnih tečajev znašala 25 evrov na osebo, v osrednji Sloveniji pa od 35 do 40 evrov. Cena aranžmaja maturantskega plesa pa se giblje od 49 do 56 evrov.
Do zdaj je zahtevek za vračilo denarja poslala le peščica, pravijo v plesni šoli. Večinoma gre za dijake, ki gredo septembra na študij v tujino. Trenutno lahko denar vračajo v roku osmih dni, v primeru, da se bo več šol odločilo za odpoved, pa bodo morda potrebovali tudi kredit. Maturantski plesi sicer predstavljajo od 50 do 60 odstotkov celotnega dohodka podjetja. Nekaj stroškov z organizacijo so sicer že imeli, saj so se z večino pogodbenih partnerjev dogovorili za ceno, vezano na obseg dela.
Približno osem maturantskih plesov namerava plesna šola organizirati že v začetku julija, ostale pa v prvi polovici septembra. Glede terminov se dogovarjajo s posameznimi šolami. Od 10 valet, ki bi jih morali organizirati, jim je uspelo le eno. Ocenjujejo, da bo izpad dohodka v tem primeru znašal okoli 10.000 evrov.
Plesna šola Urška denarja staršem še ni vrnila
Plesna šola Urška Pro, ki je ena največjih organizatork maturantskih plesov pri nas, pod njenim okriljem pa se vsako leto odvije tudi priljubljena maturantska parada, nam na vprašanja do objave članka ni odgovorila. So se pa na nas obrnili nekateri starši in dijaki, ki so vložili zahtevek za vračilo denarja, a jim ga šola do zdaj še ni vrnila.
Aranžma za maturantski ples, ki vključuje tudi slavnostno večerjo, je na osebo znašal 55 evrov, starši pa so ga morali plačati v treh obrokih do sredine februarja. Nekateri maturanti so se odločili, da plesni šoli prepustijo tudi organizacijo t. i. 'after partyja' oziroma zabave po plesu, ki pa je stala 20 evrov.
V elektronskem sporočilu, ki nam ga je posredoval eden od staršev, je podjetje zapisalo, da so se znašli v občutljivi in nezavidljivi situaciji, saj so bili v začetku marca že tik pred izvedbo plesov. Kot trdijo, to za podjetje pomeni 70-odstotni vložek, plačilo vseh zunanjih izvajalcev vnaprej oziroma plačilo organizacije dogodka v celoti, zato se še vedno trudijo, da bi ples vendarle izvedli. To bi lahko po načrtih storili septembra. Že dva meseca se naj bi po njihovih besedah ukvarjali z dokumentacijo za pridobitev likvidnostnih sredstev oziroma bančnih kreditov za primer odpovedi in tem vračanja kupnin strankam.
Na nas pa se je obrnil tudi eden od razredov zaključnega letnika Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana Bežigrad, ki so letošnjo organizacijo maturantskega plesa prepustili plesni šoli Urška. Kot so zapisali, bi se moral ples po prvotnih načrtih odviti 27. marca, a je bil zaradi epidemije odpovedan. Kasneje je plesna šola ples prestavila na kasnejši datum, a so nato ples ponovno odpovedali. Zaradi slabe epidemiološke slike v državi se je maja Strokovno izobraževalni center nato odločil, da letošnji maturantski ples odpove.
V začetku junija so nato prejeli e-mail od plesne šole, da so določili nov datum plesa, čeprav ga je srednja šola že odpovedala. Dijaki in starši so od Urške zahtevali vračilo denarja za že plačane karte, a je plesna šola vztrajala pri izvedbi plesa. Po njihovih besedah se plesna šola o ponovni organizaciji plesa ni posvetovala ne z dijaki ne z vodstvom SIC Ljubljana. Kot poudarjajo, si izvedbe plesa ne želijo, od šole pa zdaj pričakujejo, da jim bo povrnila denar. Za konec dodajajo, da je maturantski ples za starše velik strošek, nekateri so tudi, da bi otroku omogočili lep zaključek 4-letnega šolanja, zapravili svoje zadnje prihranke.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.