Moto letošnje najbolj množične prireditve maturantska četvorka je jasen in odločen 'ne' alkoholu in prepovedanim drogam, je na novinarski konferenci dejal glavni koordinator plesanja ulične četvorke, ki poteka v okviru projekta EQDF (European Quadrille Dance Festival), Rudi Kocbek iz Plesne zveze Slovenije. Kocbek namreč želi, da bi maturantom ta dogodek ostal v lepem spominu.
"Želimo, da maturantje druženja in plesnega dogodka ne bi izkoristili za opijanje. Zato smo veseli aktivne podpore dogodka ministrstva za zdravje, policije, Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, inšpekcijskih služb, nevladnih organizacij in lokalne skupnosti," je poudaril.
Kot je dejal, so lokalni organizatorji v 22 slovenskih mestih, kjer bo potekala prireditev pod okriljem Plesne zveze Slovenije, podpisali dogovor, da bo dogodek izpeljan dostojno in v ponos vsem, predvsem pa brez tako imenovanih "after partijev", ki bi lahko imeli za posledico čezmerno uživanje alkohola in prepovedanih drog. V Ljubljani četvorko organizira plesna šola Urška, zabava po četvorki pa bo potekala na Gospodarskem razstavišču.
Kot so v povabilu na četvorko zapisali na spletni strani plesne šole Urška, ki organizira maturantsko parado v Ljubljani, je dogodek v desetih letih povezal v sinhroni ples 161.680 maturantk in maturantov v 100 evropskih mestih iz 10 držav. Vsi ti maturantje so s skupno močjo priplesali šest Guinnessovih rekordov.
Da ne bi bilo pretiranega popivanja
Vodja sektorja za krepitev zdravja in zdrav življenjski slog na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je opozorila, da je vloga ministrstva predvsem v tem, da čim bolj zagotovi, da ta dogodek ne izzveni kot eksces, povezan z alkoholom med mladimi.
"Zato smo že lani sprejeli nabor ukrepov, s katerimi bi to škodljivo pitje kolikor se da omejili. V tem ne bi uspeli, če ne bi pri tem sodelovali sami organizatorji, predvsem pa s Plesno zvezo Slovenije," je dejala.
V petek poostren nadzor nad točenjem alkohola
Na ta dan se bodo zganili tudi zdravstveni in tržni inšpektorji, vključila se bo tudi policija, da že s svojo prisotnostjo zagotovijo, da se upošteva zakonodaja oziroma da mladim pod 18. letom ne prodajajo alkoholnih pijač in podobno.
Z nevladnimi organizacijami, kot so DrogArt, Utrip in Fundacije ZGNZ (z glavo na zabavo) so se po njenih besedah tudi dogovorili za spodbujanje mladih, da se udeležujejo prireditev brez alkohola, enako so se dogovorili tudi s šolami.
Predsednik programskega sveta Fundacije ZGNZ Saš Kravos je menil, da na večini zabav vlada "filozofija šanka" in uživanje prepovedanih substanc. Zato pozivajo vse pristojne, da spoznajo, da je problematika alkohola izredno velika in da se lahko mladi zabavajo tudi brez alkohola in drog.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.