Skupnost splošnih gimnazij ter Skupnost strokovnih gimnazij od šolske ministrice Simone Kustec zahtevata umik 55. člena Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 oziroma t. i. šestega protikoronskega zakona. Ta člen namreč omogoča izenačitev vpisnih pogojev med dijaki poklicne mature in splošne mature, pojasnjujejo v Skupnosti splošnih gimnazij. Dodajajo, da takšen predlog diskriminira gimnazijce, ki zaključijo srednjo šolo s splošno maturo, oziroma "v privilegiran položaj postavlja en del srednješolske populacije – maturante poklicne mature".
Vsebina, na katero se nanaša omenjeni 55. člen, nima "prav nobene povezave s covid-19 situacijo, temveč poskuša legalizirati nezakonitosti visokošolskih zavodov pri vpisu na univerzitetne študijske programe", ob tem izpostavi direktorica skupnosti Mojca Lukšič.
Da 55. člen in njegova vsebina še posebej diskriminirata dijake strokovnih gimnazij, ki so bile ustanovljene z namenom poglabljanja določenih strokovnih področij, njihovi dijaki pa tako poleg splošnih pridobijo še specialna znanja različnih strokovnih smeri, pa opozarjajo pri Skupnosti strokovnih gimnazij Slovenije. Dodajajo, da predlog izenačuje vpisne pogoje "brez kakršnekoli pedagoške ali epidemiološke podlage" ter gre tako za "nesorazmeren, diskriminatoren in protiustaven" ukrep.
Na nespoštovanje oziroma kršitve Zakona o visokem šolstvu, ki naj bi omogočal vpis poklicnim maturantom le po strokovni vertikali in ne vsepovprek, že leta opozarjata obe skupnosti.
"Ta člen je bil v preteklih letih že predmet številnih strokovnih razprav na SAZU, DKSM, Strokovnem svetu RS za splošno izobraževanje. Vsi ti organi so ugotavljali velik pomen široke splošne izobrazbe in opozarjali na škodljivost, ker se že doslej ni spoštoval člen Zakona o visokem šolstvu, ki omogoča vpis v univerzitetne študijske programe le po strokovni vertikali. Epidemija covid-19 ne spreminja teh strokovnih argumentov in ne zahteva uzakonjenja preteklih nezakonitosti," so zapisali v Skupnosti splošnih gimnazij.
Dodajajo, da lahko vsakršna sprememba v šolskem sistemu, kot je spreminjanje prehajanja med posameznimi stopnjami izobraževanja, povzroči nepopravljive posledice. "To bi se pokazalo v zniževanju splošnega znanja v populaciji."
Sprejetje 55. člena bo pomenilo dokončen razkroj premišljenega sistema izobraževalne vertikale, nepopravljive posledice za slovensko družbo z zniževanjem splošnega znanja v populaciji in je dolgoročno škodljivo za našo skupnost, kjer naj bi bilo znanje vrednota, pa so prepričani v Skupnosti strokovnih gimnazij.
SD: Predlog pomeni velik korak nazaj v slovenskem izobraževalnem procesu
Da gre za absolutno nesprejemljiv predlog, ki nima ne strokovne podlage in nikakršne povezave z ukrepi za omilitev in odpravo posledic nalezljive bolezni covid-19, pomeni pa razkroj slovenskega izobraževalnega sistema, so sporočili tudi iz Poslanske skupine SD.
Predlagana sprememba je po njihovih besedah nesorazmerna in povzroča neenakopravnost med dijaki, ki so opravili splošno in poklicno maturo. "Predlog pomeni velik korak nazaj v slovenskem izobraževalnem procesu, saj niža kvaliteto znanja, njegova uveljavitev pa bi močno škodovala izobraževalnemu procesu v prihodnosti. Gre za vprašanje, ki je bilo že v preteklosti predmet poglobljenih analiz in razprav med številnimi, predvsem strokovnimi deležniki. Zato nikakor ni sprejemljivo, da je vlada (ponovno) tako pomembno vsebino naslovila, oziroma bolje rečeno, skrila v predlog zakona, ki naj bi bil namenjen izključno blaženju posledic epidemije. Zato tudi ne moremo razumeti, da ste, spoštovana ministrica, takšen predlog dovolili. Vi ste namreč tisti, ki morate v prvi vrsti skrbeti, oziroma bdeti nad kvaliteto izobraževanja naših otrok, še posebej v teh težkih razmerah, ko so šole zaprte in so otroci deležni izobraževanja na daljavo. Nobena epidemija ne sme in ne more biti izgovor za nižanje kvalitete znanja in rokohitrsko spreminjanje temeljev izobraževalnega sistema," so zapisali.
Očitno je, da predlog ni bil usklajen s strokovnjaki, še dodajajo, in opozarjajo, da bi ta v neenakopraven položaj postavil maturante splošne mature, poleg tega pa gre za ukrep, ki ni povezan z epidemijo koronavirusa, imel pa bi lahko dolgotrajne in nepopravljive posledice za izobraževalni sistem.
Podpisani Jernej Pikalo, Samo Bevk in Marko Koprivc zato Kustečevo prav tako pozivajo, naj nemudoma umakne sporni člen.
Ministrstvo: Glede na odklonilno mnenje do tega ukrepa, ne bomo vztrajali na obravnavi
Z ministrstva so nato sporočili, da je vlada sledila strokovni oceni Nakvis, da se v oteženih covid razmerah s tem ukrepom pomaga ciljnim skupinam in visokošolskim zavodom pri vpisu. "Ker je del omenjenih skupin izrazil odklonilno mnenje do tega ukrepa, v okviru zakonodajnega postopka ne bomo vztrajali na njegovi obravnavi," so zapisali.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.