Policija je hišno preiskavo pri poslancu Andreju Magajni naredila na podlagi obvestila iz Luksemburga, da je bilo z IP-naslova, ki ga je uporabljal tudi Magajna, s spleta naložena fotografija pomanjkljivo oblečene mladoletnice. Magajna in njegov zagovornik odvetnik Franci Matoz pa sta na novinarski konferenci dejala, da policija omenjene fotografije ni našla, zato so prekoračili pooblastila, ker so nadaljevali s pregledom ostalih datotek. Policisti naj bi na zaslišanju Magajni pokazali devet drugih fotografij, za katere pa je Magajna dejal, da jih je prvič videl.
Na naslovu, kjer so policisti opravili preiskavo, je računalnike uporabljalo pet družinskih članov in dva podnajemnika. Policija pa naj ne bi zasegla računalnikov podnajemnikov.
Matoz je tudi dejal, da sta z Magajno zaprosila, da bi bila prisotna tudi pri pregledovanju dokazov, kar pa jima policija ni omogočila. Magajna je bil prisoten le ob hišni preiskavi in pri kopiranju diskov, ne pa pri pregledovanju diskov.
Vodja centra za računalniško preiskavo pri Generalni policijski upravi Toni Kastelic je pojasnil, da lahko nekdo tudi spremeni ime fotografije, zato preiskovalci pri forenzičnih preiskavah pogledajo tudi druge datoteke. Če preiskovalci naletijo na kakšne druge sporne datoteke, tudi te zavarujejo in jih predajo tožilstvu, saj so to dolžni storiti.
Glede prisotnosti pri preiskavi pa zakon ne predvideva, da bi moral biti lastnik računalnika zraven, je še dejal Kastelic. Zakon pravi, da je lahko zraven pri varnostnem kopiranju diskov, pri hišni preiskavi ali pri zaslišanju ipd., ni pa nujno, da tudi pri pregledovanju diskov. Forenzične preiskave računalnikov so lahko tudi zelo dolgotrajne in trajajo po več tednov in bi bilo tudi nesmiselno, da je lastnik pri tem prisoten.
Glede izginulih diskov pa je Kastelic še dejal, da so kopije identične kot original, saj jih zaščitijo tako, da se jih ne da spreminjati. Na policiji zato menijo, da primer ne bi smel pasti zaradi dejstva, da so izginili računalniki.
Policija je sicer na tožilstvo v tem primeru že podala kazensko ovadbo, tožilstvo pa mora sedaj primer preučiti in presoditi, ali bo v tem primeru vložilo obtožnico.
Kot je znano, sta iz policije izginila dva trda diska, ki sta pripadala Magajni in ki so ju policisti zasegli med hišno preiskavo pri poslancu. Policija je zaradi tega sprožila interno preiskavo, ki pa se še ni zaključila.
Andrej Magajna je sicer član stranke Krščanskih socialistov (KSS).
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.