Odvetnik Franci Matoz je omenjeno pogodbo podpisal s predsednikom društva Radom Pezdirjem.
Kot je na novinarski konferenci ob podpisu pogodbe povedal Pezdir, so se elektrodistribucijska podjetja "postavila nad zakon v tej državi", saj zatrjujejo, da ni razlogov za povračilo stroškov preplačane elektrike. "Zato se mi zdi zgodba bistveno hujša, kot je bila, ker imamo nekatera podjetja, ki trdijo, da zakon za njih ne velja. To je zelo nevaren signal, ker se lahko začne dogajati, da tudi druga podjetja, ki imajo močno tržno moč v tej državi, naredijo isto – ignorirajo vse pravne instance," je dejal Pezdir.
Tudi če elektrodistribucijska podjetja državljanom ne bodo vrnila stroškov preplačane elektrike, bo društvo po besedah Pezdirja bitko bilo do konca. "Pravna država je na naši strani in s pomočjo odvetniške družbe bomo to zgodbo nadaljevali," je dejal in dodal, da v skladu s pogodbo vse stroške zaradi morebitnih sodnih postopkov nosi odvetniška družba Matoz. "Upravičenci do zahtevkov bodo dobili celoten zahtevek v popolnosti povrnjen," je zagotovil Pezdir in dejal, da bodo pogodbo objavili na spletni strani društva.
'Preizkus, ali pravna država deluje'
Matoz je ob tem dejal, da "gre za preizkus tega, ali pravna država deluje ali ne". Odvetniška pisarna Matoz v skladu s pogodbo sprejema "vsa tveganja pravdanja", za to pa bo po besedah Matoza zastavila tudi svoje premoženje. Ko bo društvu uspelo zbrati 10.000 pooblastil državljanov in če elektrodistributerji njihovim zahtevkom ne bodo ugodili, bo potrebno na sodiščih vložiti 10.000 posameznih tožb. "Pričakujem, glede na to, da gre za spore majhne vrednosti, da bi tak spor sodno lahko zaključil v osmih do devetih mesecih," je povedal.
Odvetniška družba bo v tem primeru samo za sodne takse založila 500.000 evrov, če tem stroškom prištejemo še druge stroške, pa bo ta znesek dosegel okoli 700.000 do 800.000 evrov, je ocenil Matoz. "To je znesek, s katerim ne razpolagam, zato bomo najeli ustrezne kredite in zastavili ta znesek za ljudi in na koncu sodnih postopkov zahtevali, da nam ta znesek distributerji vrnejo," je dejal Matoz, ki je prepričan, "da v pravdi ne moremo izgubiti". "Zato sem tako tveganje tudi sprejel," je dejal.
Društvo je do minulega vikenda sicer zbralo okoli 6000 podpisanih pooblastil, izključujoč območje Gorenjske. Pezdir zato pričakuje, da ne bo treba čakati mesec dni, da bi zbrali želenih 10.000 pooblastil. Društvo namerava sicer tudi po tem nadaljevati z zbiranjem podpisov. "Ne želimo si nikogar odrezati od te akcije, predvsem si ne želimo, da bi komu odrezali glas protesta proti ubijanju pravne države in proti molku institucij v tej državi," je dejal.
Spomnimo
Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Celje so s 1. januarjem 2008 dvignili cene električne energije za šest odstotkov. Urad za varstvo konkurence je avgusta 2008 ugotovil, da so pri tem delovali usklajeno, njegove ugotovitve pa je junija lani potrdilo tudi vrhovno sodišče. Gospodinjstva in drugi uporabniki naj bi bili po ocenah društva skupaj oškodovani za 15,66 milijona evrov, od tega posamezna gospodinjstva od 30 do 300 evrov.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.