Ali je iz do sedaj zbranih podatkov mogoče sklepati o vzrokih nesreče?

Iz doslej zbranih podatkov še ni mogoče sklepati na vzrok nesreče. Bomo pa vedeli kaj več, ko bo komisija nadaljevala s svojim delom in ko bomo prišli do ugotovitve.
Ali lahko predvidevate, zakaj po vašem mnenju pilot ni uporabil katapulta, naprave, s katero bi se lahko izstrelil iz letala in si tako rešil življenje.
Glede na to, da je bil let izvajan zelo nizko, da je šlo za nizko letenje, je zdaj vprašanje, ali ga je teren presenetil ali je bil kakšen drug vzrok. Na to vprašanje je težko odgovoriti v tem trenutku.
Kako si razlagate to nizko letenje? Ali je možno, da je skušal leteti pod daljnovodom, kot pilot ponesrečenega turboleta, ali pa je skušal rešiti pokvarjeno letalo?
Tu gre lahko za obe možnosti. Dokler nimamo zbranih več podatkov, je težko ugotavljati, katera je bolj verjetna. Dejstvo je, da je bil zelo nizko, kaj je bil vzrok, pa upajmo, da bodo odkrili preiskovalci. Verjetno pa gre za kombinacijo nekega dogodka, lahko tudi človeški faktor ali kaj drugega, da je zadel v teren.
Pilot, ki se je ponesrečil, je bil izredno izkušen, tudi sicer slovenski vojaški piloti veljajo za dobro usposobljene. Toda lani jeseni smo poročali o njihovih protestih, češ da je za njihovo varnost slabo poskrbljeno. Ali je možno, da je na primer slabše vzdrževanje letal razlog za nesrečo?
Mislim, da vzdrževanje ne more biti vzrok za to nesrečo, saj slovenska vojska, če jo primerjamo z jugoslovansko ljudsko armado, že takoj v 90-tih letih uvedla vse civilne standarde, tudi za vzdrževanje vojaških letal. Zato mislim, da je vzdrževanje na zadovoljivi ravni.
Kdaj lahko pričakujemo dokončne rezultate preiskave?
Na to vprašanje težko odgovorim. Lažje bi vam odgovoril glavni preiskovalec, ki ga je določil minister za obrambo. Bo pa cela zadeva po mojem trajala kar nekaj časa, ker – kot vemo – na vojaških letalih ni tako imenovanih črnih skrinjic in bo zato še težje ugotavljati vzroke.
Ali lahko verjamemo rezultatom vojaške preiskave? Glede na to, da obrambno ministrstvo preiskuje samo sebe. Če je razlog za nesrečo sistemski, je malo verjetno, da bo vojska to priznala?
Da, na nek način je to res. Kadar gre za nesrečo vojaških letal in pri tem ni udeležena civilna sfera, je to v pristojnosti obrambnega ministrstva. Vendar je v komisiji tudi preiskovalec iz našega urada. Pa tudi, če ga ne bi bilo, ne dvomim v izsledke preiskave, ker poznam ljudi in vem, kako delajo.