Afera, ki je nedvomno najbolj ranila Socialne demokrate, imena nekaterih ključnih akterjev so tako ali drugače povezana prav z SD-jem. Afera je odnesla ministrico in posredno tudi predsednico ter na drugi strani, v za stranko zahtevnih časih, ustoličila sedanjega ministra za gospodarstvo in predsednika SD Matjaža Hana.
"Zdaj bom nekaj povedal, in sicer da sanjam to Litijsko," je komentiral Han ob novem poglavju, ki ga z notranjo revizijo piše afera Litijska. "Jaz je sicer še nisem prebral, ker je še ni v javnosti. Medijsko smo jo prebrali, nekaj sem seveda tudi slišal od ministrice Katičeve, ampak še enkrat, jaz v tej zgodbi nočem biti politični arbiter in odločati, kdo je kriv in kdo ne. Naj to res odkrijejo tisti, ki so za to pristojni," še dodaja Han.
V vladi so sicer večkrat opozorili, da dokumenta sploh še niso videli. Tudi zato so v Golobovem kabinetu na Katičevo že naslovili prošnjo, da naj v skladu s svojimi pristojnostmi posreduje poročilo notranje revizije.
"Glede na očitke, ki so bili v medijih izpostavljeni, jih v celoti zavračam. In tudi to, kar v medijih piše, označujem kot neresnično," komentira predsednik vlade Robert Golob. Edina članica vladne ekipe, ki je torej vsaj uradno revizijo videla, ostaja pravosodna ministrica Andreja Katič, ki je izsledke revizorke Suzane Hötzl v roke dobila pred nekaj dnevi. A tudi ministrica komentira, da je dobila opozorila, naj brez dovoljenja revizorke revizije ne pošilja javnosti.
Hötzlova pa je ta hip odsotna, zato ostaja odprto vprašanje, ali lahko ministrica Katičeva objavi revizijo oziroma vsaj usliši prošnjo Roberta Goloba in jo pošlje v njegov kabinet. Revizorka se je na dogajanje za portal N1 odzvala včeraj. Po tem ko so ji z ministrstva preposlali vprašanja, je v kratkem najprej poudarila, da je trenutno na letnem dopustu in da ji delodajalec s takšnimi vprašanji krši pravice iz delovnega razmerja.
V nadaljevanju pa je zapisala, da stoji za svojimi ugotovitvami in ob tem odgovorila na kritike, da ni ponudila priložnosti vsem vpletenim, da pojasnijo svojo plat zgodbe oziroma odgovorijo na očitke iz revizije: "Glede na navedeno v pravilniku do osnutka poročila niso bili upravičeni niti tedanja ministrica, minister za finance ali predsednik vlade."
Kljub temu se zdi, da v vladi, ki se torej sooča z očitki o nezakonitem prerazporejanju denarja, dvomijo v verodostojnost poročila. "Po vseh informacijah, ki jih sam pridobivam z ministrstva za pravosodje, bi zelo težko govorili, da gre za poročilo, ki bi nastalo v skladu z zakonom o javnih financah in s standardi za izdelavo kakršnih koli revizij. Če se bo izkazalo, da te informacije držijo, bomo zahtevali, da urad za nadzor poračuna izpelje tudi inšpekcijski nadzor nad tem, kako je to poročilo nastalo," komentira Golob.
Tudi s finančnega ministrstva so pred dnevi sporočili, da je po njihovi oceni neobičajno, da je poročilo pripravila oseba, za katero je bil v javnosti izpostavljen dvom o konfliktu interesa: "Finančno razporeditev naj pogleda računsko sodišče in odloči, ali je to v skladu z zakonodajo. Notranja revizija je namenjena notranji organizaciji in delu na ministrstvu. Kar se tiče tega, je za mene relevantno računsko sodišče," zaključi Han.
Tako bodo očitno, vsaj ko gre za oči vladnih predstavnikov, te uprte v izsledke računskega sodišča. To naj bi že bolj ali manj zaključilo z revizijo porabe proračuna v lanskem letu, a tudi ta dokument vse do konca postopka ostaja zaupen.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.