Matej Tonin, predsednik DZ, je tudi formalno razpisal lokalne volitve. V skladu z novelo zakona o lokalnih volitvah bo prvi krog potekal 18. novembra, morebitni drugi krog županskih volitev pa bo potekal 2. decembra.
Volilna opravila bodo začela teči 3. septembra, torej po počitnicah, je dejal Tonin. Pojasnil je, da se mu zdi pomembno, da začnejo teči izven počitniškega časa, ker so prav prve dni izjemno zahtevne z vidika logistične priprave, meni predsednik DZ. "Potrebno je pripraviti in sestaviti volilne odbore in zato se mi zdi izjemno pomembno, da imajo vsi tisti, ki sodelujejo pri pripravi lokalnih volitev, dovolj časa, da te stvari naredijo čim bolj v miru," je dejal.
Kot je povedal, bodo lokalne volitve izvajale občinske volilne komisije s pomočjo Državne volilne komisije (DVK). Slednja je že pripravila in izdala obrazce za izrekanje podpore potencialnim kandidatom za občinske svetnike in župane.
Te se tako lahko že od danes naprej izpolnjuje, na upravnih enotah pa jih bo mogoče overiti po 3. septembru. Od danes naprej je mogoče zbirati tudi že soglasja h kandidaturam s strani političnih strank, je dejal.
Tonin lokalne volitve označil za ključne, saj občine najbolj prispevajo k enakomerni regionalni razvitosti držav
Po besedah predsednika DZ sicer lokalne volitve veljajo za najzahtevnejše volitve, tudi tehnično, saj obstaja veliko variacij, poleg tega pa so izjemno pomembne za razvoj Slovenije. "Prav lokalna samouprava, konkretneje občine, so tiste, ki najbolj intenzivno in najučinkoviteje odpravljajo regionalne razlike v Sloveniji," je poudaril.
Zato vse državljanke in državljane spodbuja, da se lokalnih volitev v čim večjem številu udeležijo in tako prispevajo k temu, "kako in na kakšen način se bo njihova občina razvijala v prihodnosti".
Pred štirimi leti so lokalne volitve potekale 5. oktobra, v tistih občinah, kjer nobenemu od županskih kandidatov ni uspelo zbrati večine glasov, pa je 19. oktobra sledil še drugi krog. Z novelo zakona o lokalnih volitvah, sprejeto novembra lani, se je kot stalen datum rednih lokalnih volitev torej določila tretja nedelja v novembru; tokrat je to 18. november.
Volitve bodo potekale v vseh 212 občinah. Volivke in volivci pa se bodo izrekli, kdo bo v naslednjem štiriletnem mandatu vodil občino. Odločali bodo torej o županih in občinskih svetih, ki imajo glede na velikost občine različno število članov, v skladu z zakonom od sedem do 45.
V občinah, kjer prebivajo pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti ter romske skupnosti, bodo volili tudi predstavnike teh skupnosti v občinski svet. V občinah z ustanovljenimi ožjimi deli pa bodo hkrati potekale še volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti. Zakon namreč določa, da se te volitve opravijo istočasno kot redne volitve v občinske svete, razpišejo pa jih župani.
Kandidate oziroma kandidatne liste lahko določijo politične stranke v občini, lahko pa jih vložijo tudi volivci, pri čemer je glede slednjega zadnja novela zakona o lokalnih volitvah spremenila pogoje.
Po novem se zahtevajo podpisi najmanj odstotka od števila volivcev v volilni enoti na dan razpisa volitev, vendar ne manj kot 30 in ne več kot 1000. Za vložitev kandidature za župana ostajajo pogoji nespremenjeni, zahtevajo se podpisi najmanj dveh odstotkov volivcev v občini, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih volitvah za župana, vendar ne manj kot 15 in ne več kot 2500.
Tudi za volitve občinskih svetnikov veljajo tako imenovane spolne kvote, ki se presojajo na ravni volilne enote in ne na ravni občne, je pa res, da je ponekod celotna občina le ena volilna enota. Na prejšnjih volitvah je bilo izvoljenih 16 županj, delež žensk v občinskih svetih pa je bil 31,5-odstoten. Udeležba je bila 43,6-odstotna in tako najnižja doslej.
Tonin je povedal tudi, da bi se parlament razpustil v drugi tretjini avgusta, če ne bi dobili predsednika vlade v treh krogih. Tako bi se morebitne ponovljene državnozborske volitve odvile mesec dni pred lokalnimi. "V kolikor bi se zgodilo, da Slovenija ne v prvem, ne v drugem in niti ne v tretjem krogu volitev predsednika vlade ne bi dobila, bi to pomenilo, da bi se parlament razpustil v drugi tretjini avgusta. In po vseh predpisih je potrebno predčasne volitve izvesti v roku 60 dni, kar pomeni, da bi bile najprej predčasne volitve v drugi tretjini oktobra," je pojasnil Tonin.
Potem ni konkretno odgovoril na vprašanje novinarja oddaje 24UR Anžeta Božiča, če pričakuje predčasne državnozborske volitve, oziroma kako verjetne so po njegovem mnenju. Odvrnil je, da težko ocenjuje, ker vrsta postopkov v teh dneh še teče in je od razvoja v prihodnjih dneh odvisno, kakšne so možnosti za potencialne državnozborske volitve, ter da je želel le poudariti, kdaj bi potekale v razmerju do lokalnih volitev. Odgovore glede državnozborskih volitev in ravnanja NSi v tem pogledu namerava podati v jutrišnji izjavi.
Kampanja se bo začela mesec dni pred prvim krogom volitev, torej 18. oktobra.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.