Slovenija

Priča v podporo Masleši

Ljubljana, 17. 11. 2010 07.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mandatno-volilna komisija je podprla kandidaturo Masleše za predsednika vrhovnega sodišča. Opozicija vztraja, da si koalicija postavlja temelje za vladanje tudi v času, ko ne bo na oblasti.

Masleša in Zalar
Masleša in Zalar FOTO: POP TV

Večina članov mandatno-volilne komisije DZ je podprla kandidaturo Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča. Poslanci so na seji vztrajali pri znanih stališčih. Vinko Gorenak (SDS) je menil, da si koalicija z Maslešo poskuša zagotoviti vladanje v času, ko ne bo na oblasti. Franco Juri (Zares) pa je dejal, da je Masleša le motiv za kulturni boj.

V oddaji 24UR so pridobili zapis pričevanja dolgoletne strojepiske koprskega sodišča Edvarde Rutar, ki je bila prisotna na meji, kjer so jugoslovanski vojaki ubili prebežnika. Rutarjeva trdi, da se je Masleša zgrozil nad dejanjem, in s tem pod vprašaj postavlja izjave sodnika Rudija Štravsa, ki trdi, da je bil Masleša nad ubojem navdušen.

Člani komisije so z razpravo o kandidaturi Masleše začeli že v torek zjutraj, nadaljevali pa zvečer po prekinitvi rednega zasedanja DZ. Razprava je torej trajala več kot pet ur, končala pa se je z glasovanjem, v katerem je Maslešo podprlo devet, proti njegovi kandidaturi pa je bilo pet poslancev.

Silven Majhenič (SNS) je sicer v razpravi poudaril, da kandidatu ni mogoče očitati nestrokovnosti, SNS tudi ne zanima, s katere strani prihaja predlog za kandidata. Vendar pa Masleša nima njihove podpore, saj je "preveč političnih razlag in premalo dejstev o primernosti kandidata".

Gorenak se je vprašal, "zakaj takšna trma ministra," da noče soočiti Masleše s tistimi, ki mu nasprotujejo. "Koalicija si tudi skozi ta predlog postavlja temelje za vladanje tudi v času, ko ne bo več na oblasti. Gre za kupovanje lojalnosti za jutri," je poudaril. Svoje nasprotovanje predlogu ministra za pravosodje Aleša Zalarja so izrazili tudi poslanci SDS Ivan Grill, Eva Irgl in Jože Tanko.

Predlog, ki povzroča težave

V nadaljevanju seje pa je Zalar odgovoril na stališče Zbora za republiko, ki je danes na predsednika DZ Pavla Gantarja naslovil apel, naj zagotovi odgovore na odprta vprašanja v zvezi z Masleševo kandidaturo.

Branko Masleša
Branko Masleša FOTO: Vrhovno sodišče

Minister je med drugim pojasnil, da odvzem življenja ni bil takrat ne legitimen ne zakonit oziroma da je šlo za kaznivo dejanje. "Poboji niso bili oprti na nobeno veljavno zakonsko podlago," je zatrdil. Tako je tudi v primeru, ki si ga je 7. julija 1984 kot preiskovalni sodnik ogledal Branko Masleša, šlo za kaznivo dejanje, je povedal minister.

Ustaljena in zakonsko opredeljena praksa je bila, da sta na ogled kaznivega dejanja odšla preiskovalni sodnik in dežurni tožilec. Vloga preiskovalnega sodnika je bila po Zalarjevih besedah ta, da si je kraj kaznivega dejanja ogledal in ga popisal. Tisti, ki se je odločil, ali bo na osnovi zapisnika zahteval uvedbo kazenskega postopka, je bil pristojni tožilec, je pojasnil minister.

Masleša pa je na seji med drugim vnovič zavrnil očitke, povezane z ogledom uboja pribežnika na meji. Prav tako je zavrnil, da bi kadar koli uporabil besedo "tepihovanje", in tudi očitke, da je njegova kandidatura politična.

Glede epiloga konkretnega dogodka, ki si ga je ogledal Masleša, pa je minister še dejal, da je bila zadeva odstopljena vojaškemu sodišču. O tem, ali je iz tega nastal kakšen postopek, pa ministrstvo po njegovih besedah nima podatkov.

Iz koalicijskih vrst so Masleševo imenovanje podprli Franci Kek (Zares), Borut Sajovic (LDS), Melita Župevc in Darja Lavtižar Bebler (obe SD). Franco Juri (Zares) pa je menil, da je Branko Masleša "samo motiv za novi kulturni boj v državnem zboru" oziroma za novo polarizacijo in politizacijo.

Že v dopoldanskem delu razprave je vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem napovedala, da se bo ob glasovanju o tem vzdržala. Kot je dejala, je razočarana nad predlogom, ki "povzroča težave" oziroma vzbuja dvome, saj bi želela kandidata za vrhovnega sodnika, ki bi bil sprejemljiv za čim več ljudi. Poleg tega obstaja že ena funkcija, ki je spolitizirana – funkcija vrhovne državne tožilke, je poudarila Zalokar Oražmova.

Glede svojih načrtov v primeru izvolitve za predsednika vrhovnega sodišča je dejal, da je sodstvo treba povezati, sodnikom pa "vrniti samopodobo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User423176
18. 11. 2010 14.10
@korintos "Samo moraš pa priznati, da ni velike razlike med socializmom in sedanjo demokracijo." Za demokracijo je pomembna pravna država, kar pa komunisti nikoli ne bodo dopustili. To bi pomenilo konec plenjenja, ki traja že več kot 50 let.
lappappap
18. 11. 2010 14.04
Ta partijec Masleša, če vidi kolko prahu je dvignu, bi sam odstopu od kandidature. Povzpetnik rdeč!
User625027
18. 11. 2010 13.35
prašek; se pravi, da bo levica v prihodnje delala slabo in ljudstvo ji ne bo več verjelo? Ti,ti, kakšen podpornik levice pa si ti...
prašek
18. 11. 2010 12.00
»Vinko Gorenak (SDS) je menil, da si koalicija z Maslešo poskuša zagotoviti vladanje v času, ko ne bo na oblasti.« Kaj bo leta 2050 nas pa res ne zanima-trenutno !
saintjozef
18. 11. 2010 11.50
Rudi Štravs trdi, da je bil Masleša nad ubojem navdušen ! - Zakaj pa tega ne brišete 24 ur?
User436105
18. 11. 2010 11.45
korintos18.11.2010, 09:59 0 HC85: Jaz ti sploh ne oporekam, da ti je bližje desna opcija. Meni je leva. Samo moraš pa priznati, da ni velike razlike med socializmom in sedanjo demokracijo. Če nisi v stranki, ne moreš biti na oblasti. Če takrat nisi bil v partiji, tudi nisi mogel biti na oblasti. Razlika pa je ta, da mi levi bolj verujemo v sebe in svoje roke, desničarji pa se včasih preveč zanašajo na božjo pomoč. Spet insinuacije in laži......... o kaki božji pomoči ti govoriš?? Na popisu sem se opredelil kot ateist, v cerkev ne hodim (zadnji 2 leti me ni bilo niti na "žegnju") in marisikateri volilec ti "desnice".......in takših volivcev "desnice" je ogromno...... Tudi med volivci "levice" jih je kar nekaj, ki hodijo v cerkev.......in s tem ni nič narobe........
User436105
18. 11. 2010 11.42
CtrlDelete18.11.2010, 08:51 0 HC85 --- ...pa še nekaj...res me zanima, a ti resnično verjameš, da so tvoji "ta desni", posebno vrhovni vodilni in člani teh strank (posebno ene) tako pošteni in zavedni? Samo to me zanima. ne, niti slučajno ne verjamem v to........tudi na desnici je kar nekaj lopovov in nesposobnih nastavljenih kadrov ( npr. *) V mojih očeh je pač tak, da če se odločam med 2 slabima opcijama, se odločim za manj slabo......in meni je manj slaba ti. SLO "desna" opcija............!!!
User446261
18. 11. 2010 10.54
itak da je z Maslešo nekaj narobe, v teh časih se noben normalen človek ne bi zapletal v rabote naših političnih "elit"!
User510551
18. 11. 2010 10.22
korintos, se strinjam s tvojo observacijo. Levi se res zanašate na svoje roke. Jih radi ližete saj jih imate non stop v marmeladi.
User640983
18. 11. 2010 09.59
HC85: Jaz ti sploh ne oporekam, da ti je bližje desna opcija. Meni je leva. Samo moraš pa priznati, da ni velike razlike med socializmom in sedanjo demokracijo. Če nisi v stranki, ne moreš biti na oblasti. Če takrat nisi bil v partiji, tudi nisi mogel biti na oblasti. Razlika pa je ta, da mi levi bolj verujemo v sebe in svoje roke, desničarji pa se včasih preveč zanašajo na božjo pomoč.
Tonček Balonček
18. 11. 2010 09.56
Mislim da osnovni bonton zahteva in sploh ni spodobno, da razni Brejci, Janše, brezigarjeve, Jerovški, Kukovičke itd. kot bivši dolgoletni komunisti zdaj udrihajo po Zvezi komunistov, ki je sploh ni več, nekateri od zgoraj navedenih pa sploh niso bili navadni člani Parije, ampak so imeli v njej posebne zadolžitve.
CtrlDelete
18. 11. 2010 09.03
Ker Admin vneto služi svojo plačo, nima smisla karkoli pisat. Lp
User589741
18. 11. 2010 09.02
Sam da je izjava priče,pa sem takoj pošten!!?? Tiste čase,se it DALAJLAMO,DEMOKRACIJO-lih nibilo najbol zdravo tko da nevem KOMU TALAJO NE RESNICE!!!
CtrlDelete
18. 11. 2010 08.51
HC85 --- ...pa še nekaj...res me zanima, a ti resnično verjameš, da so tvoji "ta desni", posebno vrhovni vodilni in člani teh strank (posebno ene) tako pošteni in zavedni? Samo to me zanima.
User640983
18. 11. 2010 08.50
HC85.: No pa se boma pač midva udarila. Kaj ste pa desničarji delali 2004-2008?. Nič. Smo vam pustili na oblasti B. Brezigar, eno boljših tožilk še iz časa depale vasi. Nič. Podjetja padajo, nič. Krediti iz NLB se odobrijo vsakemu, kateri se spomni. Vsi smi se na račun tega obogateli, tudi midva. Sedaj smo pa v riti.
User436105
18. 11. 2010 08.36
In sedaj so spet na oblasti, ta isti, ki so bili do leta 2004........ Tudi v obdobju 2004-2008 so imel ogromen vpliv na tajkunizacijo.....pa poglejmo nekatere važne akterje..... 2 BANČNIKA: Mitja Gaspari (sd)- guverner BS Marjan Kramar (LDS) . predsednik uprave NLB - banka, ki je dala ogromno kreditov in 2 TAJKUNA Bavčar (LDS) Šrot (SD) hmmmmmm.......neke iste stranke se pojvljajo.....naključje?? :D
User436105
18. 11. 2010 08.32
korintos18.11.2010, 08:30 0 Pravijo da je Masleša strogi sodnik. Kaj pa, če bo mogoče kako leto zapora prav on primaknil enim na desni strani, kateri še čakajo na sodišče in poroto. Taklunom se bo sodilo. Za časa Pahorja ni bilo prevzemov, poznam pa eno bivšo vlado, v kateri so vse pokradli. Za tvoje LAŽI, imam dokaze!!!!!!!!!!!!!!!!! Zdenka Cerar, ki se je leta 1999 vpisala v zgodovino slovenske tranzicijske "pravne države" z znamenito izjavo, da vsaka velika svinjarija še ni kaznivo dejanje. Nekdanja generalna državna tožilka Cerarjeva je leta 2000 v državni zbor poslala tudi poročilo o oškodovanju družbenega premoženja podjetij. Po tedanjih podatkih državnega tožilstva so bile vložene ovadbe zoper osumljene v 492 podjetjih zaradi divje privatizacije družbenega premoženja. Leta 2004 so bili v tedniku Mag (Varuhi kraje stoletja, št. 28) objavljeni osveženi podatki o sodnem izkupičku divje privatizacije; od skupno 498 primerov oškodovanja družbenega premoženja, s katerimi so se na podlagi revizijskih poročil SDK ukvarjali kriminalisti in tožilci, so bili na pravnomočne zaporne kazni obsojeni le trije posamezniki. "Če bi lumpe lovili in jih prijeli, bi bilo drugače" Cerarjeva je tožilske vrste zapustila aprila 2004, ko je postala pravosodna ministrica in podpredsednica LDS.
User640983
18. 11. 2010 08.30
Pravijo da je Masleša strogi sodnik. Kaj pa, če bo mogoče kako leto zapora prav on primaknil enim na desni strani, kateri še čakajo na sodišče in poroto. Taklunom se bo sodilo. Za časa Pahorja ni bilo prevzemov, poznam pa eno bivšo vlado, v kateri so vse pokradli.
User423524
18. 11. 2010 07.39
schallabweiser18.11.2010, 05:032 ~Maslešo obožujejo ta levi zaradi tistega kar je naredil~ Predsem njegovi predniki, zavedni slovenci.
User490089
18. 11. 2010 05.03
maslešo obožujejo ta levi zaradi tistega kar je naredil in sovražijo ta desni, zaradi tistega kar ni naredil. boljša izbira za predsednika vrhovnega sodišča bi bil, gregor golobić. on je edini politik v naši ljubi republiki botswani, ki se nam vedno opraviči. človek je moral, enih 30 let nazaj, biti pravi as za pisanje opravičil za izostanke v šoli. glede na to, koliko je rumenko brihten, je teh izostankov bilo, kar veliko!