Slovenija se - podobno kot večina držav, ki jih je zajela pandemija novega koronavirusa - te dni sooča s pomanjkanjem ustrezne zaščitne opreme, predvsem mask. Teh trenutno namreč ni dovolj niti za vse zdravstvene delavce.
Situacija je prejšnji teden pripeljala celo tako daleč, da so za šivalne stroje sedle šivilje ljubljanskega kliničnega centra. Da bi povečali neodvisnost od dobaviteljev, so v četrtek tako po desetih letih same začele šivati bombažne zaščitne maske, ki jih lahko tudi perejo.
Ena od šivilj Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Vida Ambrož je tako prikazala izdelavo in uporabo maske:
Tako izdelane maske niso za enkratno uporabo, pač pa so pralne, zato bi jih lahko uporabili večkrat. A te maske - zaenkrat jih bodo izdelali 100 - bodo v naši največji bolnišnici uporabili le v skrajni sili, če se bo z dobavo kirurških zaščitnih mask še naprej zapletalo.
Po objavi novice o podvigu v bolnišnični šivalnici, pa so nemudoma pričele deževati ponudbe prostovoljcev. Oglasilo se je veliko žensk, ki so pripravljene pomagati s šivanjem, pomoč so ponudile tudi trgovine z blagom, ki želijo donirati material za proizvodnjo, pa je na spletu pisala Onaplus.
Pomoč tudi nekaterih slovenskih tekstilnih podjetij: s proizvodnjo zaščitnih mask že začeli
Na pomoč pa so priskočila tudi tekstilna podjetja. V Prevent Delozi iz Celja, kjer so v preteklosti že izdelovali zaščitne oziroma kirurške obleke za slovenjgraško bolnišnico, so vso proizvodnjo zdaj tako preusmerili v izdelavo pralnih zaščitnih mask, ki naj bi zdržale vsaj 70 ciklusov pranj. Testno masko so preverili mikrobiologi in celjskemu podjetju prižgali zeleno luč. "Ta maska ščiti pred tekočinami, se pravi pred vodo, krvjo in ostalimi tekočinami, ter ima certifikat, da ne prehajajo virusi in bakterije," je razložil Boštjan Marolt, direktor podjetja. Prvo pošiljko so v UKC Ljubljana poslali v petek. Izdelajo lahko 12.000 mask dnevno, na pomoč jim je namreč priskočilo še pet tekstilnih podjetij. V celjskem podjetju zdaj sicer iščejo primeren tekstilni material po Sloveniji. Pričakujejo, da bodo v prihodnjih petih tednih proizvedli vsaj 300.000 pralnih obraznih mask, ki ščitijo pred okužbami z virusi in bakterijami.
Konec prejšnjega tedna pa je prva pošiljka materiala za izdelavo zaščitnih mask po naročilu prispela tudi v kidriški Boxmark. Tam so prve maske šivilje, ki so na delo prišle prostovoljno, začele šivati včeraj. Kot so že v četrtek poročali v oddaji 24UR, je povpraševanje ogromno - poleg zdravstvenih ustanov jih nujno potrebujejo tudi domovi za starejše. Njihove maske bodo po besedah direktorja podjetja Marjana Trobiša sicer proizvajali le za državo oziroma za naročnika, ki sodeluje z ministrstvom za gospodarstvo, zato bodo namenjene izključno za blagovne rezerve države, ne pa tudi za trg. Kot je poročalo Delo, so državi namreč ponudili brezplačno pomoč. Število napovedanih dnevno izdelanih mask sicer variira - sprva so v Kidričevem računali, da bi jih lahko izdelali do 45.000 na dan, zdaj je govora o pet do osem tisočih dnevno.
Svoje prostore za morebitno proizvodnjo mask pa so ponudili tudi v celjskem podjetju Toper. "Imamo kar nekaj šivalnih strojev, pri nas bi lahko delalo od 10 do 15 ljudi," je dejala direktorica Sara Stepanjan.
Pred leti je zaščitne maske delalo tudi podjetje Konus Konex, medicinski program so opustili, delajo pa druge maske za industrijo, denimo za preprečevanje prašenja, še piše Delo.
'Maske za vsakodnevno uporabo' iz posebnega papirja oziroma papirnatih serviet pa ponujajo v kranjskem podjetju Seti, kjer sicer izdelujejo papirnate prtičke za gospodinjstvo. Kot je poročal Planet TV naj bi bilo te mogoče uporabljati tudi kot zaščitno masko za splošno populacijo v času koronavirusa. Po besedah direktorja podjetja Aleša Šarca gre za popolnoma drugačen papir, narejen iz kvalitetnega, zelo vpojnega materiala, kaj naj bi zadrževal vodo. Takšno masko bi lahko uporabili za nujne opravke, pa tudi delavci v proizvodnji. Po poročanju omenjene televizije naj bi imele takšne maske tudi pridobljene vse ustrezne certifikate. "Kar se tiče certifikata ustreznosti za maske, je pridobljen iz UKC Ljubljana," je zatrdil Šarec in pozval nefrofitne organizacije, naj jih kontaktirajo, saj da bi jim želeli podariti tovrstno zaščito.
V teh dneh pa se zaradi pomanjkanja zaščitnih mask javlja tudi veliko posameznikov s pobudo, da bi zaščitne maske šivali sami. Vendar strokovnjaki pravijo, da sicer cenijo pomoč državljanov, a da žal takšne maske ne zagotavljajo zaščite pred virusi. Prave maske so namreč narejene iz posebnega umetnega materiala, ki zadrži tudi mikroskopsko majhne viruse.
Strokovnjaki svarijo: Doma narejene maske ne ščitijo pred virusi
"Bilo bi idealno, če bi bile te maske učinkovite, vendar žal niso," je v nedeljo za posebne novice oddaje 24UR dejala Mateja Logar z Infekcijske klinike UKC Ljubljana. "Takšne maske nas ščitijo pred prašnimi delci, delno tudi pred kapljicami, ne ščitijo nas pa pred bakterijami in virusi." Kot je opozorila strokovnjakinja, doma narejene maske torej prepuščajo viruse in bakterije - navzven od nekoga, ki kašlja (se pravi jih širi v okolico), prav tako pa omogočajo vstop virusom in bakterijam od zunaj (od nekoga, ki kašlja, v naše telo).
Podobno pravi tudi infektolog Janez Tomažič. "Zaščitne maske so zelo pomembne v zdravstvu, zunaj zdravstva pa se uporaba maske zaenkrat ne priporoča oziroma jih pravzaprav zaenkrat sploh ni na voljo," je konec preteklega tedna izpostavil za 24UR ZVEČER. Po njegovih besedah v poštev namreč še vedno pridejo vsi ti ukrepi, o katerih je ves čas govora: da se v glavnem zadržujemo doma, če pa že moramo v trgovino, do drugih ohranjamo primerno razdaljo, upoštevamo higieno kašlja, si redno in natančno umivamo roke ... Po besedah Tomažiča tudi uporaba rokavic ni priporočljiva, pomembneje je namreč umivanje in razkuževanje.
Ne pozabite: z nošenjem (ustrezne) maske ščitimo druge, drugi z masko ščitijo nas Kot smo poročali že pred dnevi, so zadnje študije pokazale, da tako imenovane mikrokapljice (angleško microdroplets) v prostoru, kjer je bila oseba, okužena s covidom-19, ostanejo v zraku do štiri ure. Nalezljivost je posledično zato izredno velika. "Z nošenjem navadnih kirurških mask ščitimo druge, če nosijo masko drugi, ščitijo vas. A maske niso popolna zaščita. Če pa jo nosijo vsi, je zaščita zelo visoka," je izpostavil zdravnik Darko Siuka, ki je za širšo javnost pripravil enostavne napotke, navodila in korake za znižanje tveganja okužbe '10 korakov v boju proti koronavirusu oziroma kako bomo skupaj preprečili čim več smrti zaradi covida-19'. Specialne maske tipa FFP3 ali tipa FFP2 so sicer namenjene le zdravstvenemu osebju, ki je v tesnem kontaktu z okuženimi, teh zato niti ne iščite. |
Mladi zdravniki: Kako končati epidemijo covida-19 tudi s pomočjo mask?
V zvezi z uporabo (zaščitnih) mask pa so se oglasili tudi Mladi zdravniki Slovenije. Kot so zatrdili, so raziskali literaturo glede smiselnosti uporabe zaščitnih mask pri splošnem prebivalstvu.
"Ker zaščitne opreme trenutno ni dovolj niti za zaposlene v zdravstvu, je logično vprašanje, kako naj se zaščitijo ostali, če sploh? Namen uporabe mask med splošnim prebivalstvom je zlasti zmanjšanje prenosa virusa od tistih posameznikov, ki še niso razvili simptomov okužbe. Za tiste, ki simptome okužbe imajo, seveda velja strogo pravilo 'ostani doma'; na nujnih poteh (na primer do bolnišnice) je uporabe maske zelo priporočljiva tudi za njih," pravijo.
Z nošenjem maske po njihovih besedah torej v prvi vrsti ščitite druge. "Če jo nosijo drugi, ščitijo vas. Če jo nosimo vsi, ščitimo drug drugega. Če masko pravilno uporabljamo, se zmanjša tudi dotikanje obraza z rokami, s čimer ščitimo sebe," poudarjajo, a dodajajo, da pa nam maske ne smejo dati lažnega občutka varnosti - še naprej veljajo vsa pravila o higieni in omejitvi stikov.
"V literaturi navajajo, da je tudi maska, sešita iz blaga, boljša kot odsotnost vsake zaščite. Ko so primerjali učinkovitost kirurških mask in mask domače izdelave, se je izkazalo, da nošnja obeh bistveno zmanjša prehajanje mikroorganizmov z uporabnika na okolico, pri čemer pa je bila kirurška maska trikrat bolj učinkovita kot maska, izdelana doma," poudarjajo Mladi zdravniki Slovenije.
Je pa tudi pri uporabi maske iz blaga treba slediti nekaj navodilom. Masko namestimo in odstranimo z obraza s čistimi rokami. Maska mora popolnoma prekriti območje ust in nosu - spodnji del maske mora segati pod brado, zgornji prekriti koren nosu. Ko je maska nameščena, se je več ne dotikamo. Ko se blago navlaži, je masko treba zamenjati (na od 30 minut do dve uri). Prati jo je treba na visoki temperaturi (90 stopinj Celzija), ko se posuši, pa jo je treba prelikati z vročim likalnikom.
"Zavedamo se, da maska, zlasti takšna iz blaga, le deloma preprečuje kapljični prenos z okuženih posameznikov, in da je v smernicah uradnih organizacij ni. Ker pa maska vsaj delno deluje in glede na podatke ECDC, da se od 48 do 62 odstotkov okužb zgodi od ljudi, ki še nimajo znakov okužbe, Mladi zdravniki Slovenije vendarle svetujemo vsem ljudem, naj ob nujnih izhodih od doma, kot je obisk trgovine ali stik s sodelavci, nosijo masko, četudi iz blaga, ob tem pa upoštevajo tudi vse druge ukrepe glede higiene in omejitve stikov," še poudarjajo.
Na univerzi v Cambridgu pa so pred leti že izvedli znanstveno raziskavo, v kateri je skupina strokovnjakov preučevala, kako doma narejene maske ščitijo pred virusom gripe. Preučevali so predvsem, kako in v kolikšni meri določeni materiali ščitijo oziroma preprečujejo prehajanje bakterij in virusov. V študiji je sodelovalo 21 zdravih oseb, ki so nosili tako profesionalne kirurške kot doma izdelane maske (denimo iz bombažne majice, kuhinjske krpe, papirnatih brisač). Ugotovili so, da kirurška maska trikrat bolje ščiti pred virusi in bakterijami kot doma izdelane maske. "Zaključimo lahko, da doma narejena maska pride v poštev le, če primerne kirurške maske nimamo na voljo. Je pa vendarle bolje takšna zaščita, kot pa nobena," so sklenili britanski raziskovalci.
Nov primer 'vojnega dobičkarstva'
Smo pa v teh dneh ob izjemnih gestah podpore in medsebojni pomoči, ter nenazadnje tudi pozivom k solidarnosti, še vedno žal priča tudi 'vojnemu dobičkarstvu'. Nekateri namreč tudi v času svetovne pandemije stisko drugih izkoriščajo za zaslužek. Na spletnem oglasniku bolha.com se je tako pojavil oglas za prodajo 100 zaščitnih mask N95. Prodajaleciz Primorsko-notranjske regije za posamično masko želi osem evrov, ob količinskem nakupu pa ponuja celo popust.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.