Slovenija

Marušič zavrača ''laži in manipulacije'' Fidesa

Ljubljana, 24. 08. 2010 13.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Če je prespana noč pripeljala do večje pripravljenosti k odprtju in rešitvi celotne problematike, potem noč pozdravljam, je minister Marušič komentiral izjavo Fidesa, da sindikat odprtja kolektivne pogodbe ni zavrnil.

Zdravstveni minister Dorijan Marušič je po današnji seji zdravstvenega sveta pozdravil pripravljenost zdravniškega sindikata Fides do odprtja kolektivne pogodbe. Dodal je, da bi se bilo z zdravniškimi organizacijami "bistveno lažje pogovarjati v mirnejših tonih, kot pa da se obtožujemo z lažmi in manipulacijami".

Dorjan Marušič
Dorjan Marušič FOTO: Blaž Garbajs

Na ponedeljkovem sestanku je po besedah Marušiča vladna stran pričakovala pobudo oz. predlog zdravniških organizacij. V razgovorih, ki jih je vlada doslej imela z njimi, se je po besedah ministra razumelo, da je odprtje kolektivne pogodbe prava pot za zagotavljanje dolgoročne vzdržnosti.

Minister je znova pozval, naj nastali zaplet ne prizadane najbolj kritičnih skupin, kot so otroci, nosečnice, starejši in bolniki z rakom.

Ob tem minister poudarja, da se bodo skladno z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, zaradi katere so zdravniki umaknili soglasja za delo preko polnega delovnega časa, dodatki za nadurno delo zmanjšali šele 1. januarja 2011. Zato bi bilo po njegovem mnenju "ta čas koristneje porabiti za iskanje celovitih rešitev".

Vlada in Fides - 3
Vlada in Fides - 3 FOTO: Blaž Garbajs

Fides: Odpiranje kolektivne pogodbe smo že sami predlagali

V zdravniškem sindikatu Fides navajajo, da je sindikat na ponedeljkovem sestanku s predstavniki vlade že drugič predlagal možnost odpiranja kolektivne pogodbe za zdravnike. Zato ne razumejo, zakaj sta predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda in minister za zdravje Marušič po sestanku sporočila, da je Fides takšno možnost zavrnil.

Sindikat Fides je, kot navajajo v sporočilu za javnost, v ponedeljek "že drugič kot še eno od možnih rešitev položil na mizo možnost odpiranja kolektivne pogodbe za zdravnike".

Marušič pa je na novinarski konferenci po ponedeljkovem sestanku s predstavniki zdravniških organizacij sporočil, da se je kot možna rešitev problema, ki utegne nastati zaradi umika zdravniških soglasij za delo preko polnega delovnega časa, izpostavilo odprtje kolektivne pogodbe z zdravniki. Pri tem je dejal, da odprtju pogodbe zdravniške organizacije nasprotujejo.

Preklic soglasij za delo preko polnega delovnega časa s 1. septembrom še vedno velja. Preklicev soglasij ne morem umakniti niti jaz sam niti Fides. Vsak posameznik bo moral oceniti, ali bo še naprej prostovoljno delal preko polnega delovnega časa. Konrad Kuštrin

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je na današnji novinarski konferenci poudaril, da vladna stran na ponedeljkovem sestanku s predstavniki zdravniških organizacij ni ponudila nič. Kuštrin tudi zavrača trditve Kende, da je Fides v ponedeljek naredil korak nazaj. "Izjave Kende so poskus prenašanja bremena odgovornosti za nedejavnost vlade na ramena zdravnikov," pravi predsednik sindikata.

Kenda je pred današnjo sejo zdravstvenega sveta dejal, da ga je izjava Fidesa in njenega predsednika užalila in prizadela. Ob tem je dejal, da v svojih izjavah v preteklem mesecu ni bil prizanesljiv niti do vlade niti do Fidesa.

Pojasnil je, da si je ves čas prizadeval prepričati vlado, da je naredila izvirni greh, ki ga je treba popraviti. "Cela zgodba je šla v to smer, da bi dosegli kompromis oz. podpisali sporazum, preden bi se zadeva zlomila na hrbtih bolnikov," pravi Kenda.

Glede ponedeljkovega sestanka med vladnimi predstavniki in predstavniki zdravniških organizacij pa predsednik zdravstvenega sveta pravi, da je verjetno ena polovica udeleženih na sestanku slišala povsem drugo zgodbo kot pa druga polovica.

Možnost odpiranja kolektivne pogodbe se je Fidesu sprva res zdela preveč oddaljena rešitev, so zapisali v sporočilu za javnost. Vendar pa so se po podrobnem pregledu pravnih možnosti odprtju pogodbe odločili dati možnost in o tem obvestili tudi predsednika vlade.

Minister za zdravje Dorijan Marušič
Minister za zdravje Dorijan Marušič FOTO: Damjan Žibert

Kuštrin je kritiziral tudi predlog za zmanjšanje dopusta zdravnikom

Kuštrin je v sporočilu za javnost kritiziral tudi predlog ministra za zdravje Marušiča in predsednika zdravstvenega sveta Kende, da preverijo možnost zmanjševanja dopustov in izobraževanj. V sindikatu temu nasprotujejo in pravijo, da so izobraževanja dolžnost zdravnikov, ki je tudi pogoj za ohranitev licence, z njimi pa tudi pridobivajo znanje, ki v medicini zastara v nekaj letih.

Glede tega je dejal, da se pri tem vladi pridružujejo tudi direktorji javnih zdravstvenih zavodov, ki naj bi zdravnikom, ki so umaknili soglasja za dodatno nadurno delo, grozili z zamrznitvijo dopustov. Ob tem so opozorili, da je tudi varuhinja človekovih pravic opozorila na pravice zdravnikov, njihovih otrok in družin, ki zaradi obremenitev zdravnikov trpijo že dalj časa. Kot pravi Kuštrin, grožnja o ukinitvi dopustov predstavlja nadaljnje breme za zdravnikovo zdravje, zasebno in družinsko življenje, kar vpliva tudi na kakovost zdravnikovega dela.

Glede zahtevanega umika novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju minister pravi, da bi bil "enostranski umik skoraj nemogoče dejanje", saj gre za odločitev parlamenta.

Kot je znano, je vlada v noveli zakona o sistemu plač zmanjšala plačilo za nadurno delo, nočno delo in delo ob praznikih, zaradi česar so zdravniki potem umaknili soglasja za prekomerno nadurno delo. Tako bodo sedaj, če se jim z vlado ne bo uspelo dogovoriti, delali le toliko, kot je zakonsko določeno – 40 ur tedensko rednega dela in osem ur tedenskih nadur.

V UKC so danes predstavili, kako bo potekalo delo, če bodo zdravniki vztrajali pri umiku soglasij za dodatno nadurno delo. Več o tem si lahko preberete tukaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (87)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
28. 08. 2010 00.57
Nori svet: mislim, da bi se midva še o marsičem strinjala.
norisvet
27. 08. 2010 12.52
Bobby: Zaradi zadnjega odstavka si zaslužiš moj palec gor.
norisvet
27. 08. 2010 12.51
bobby: Danes vidiš kdo ga ni podprl - VLADA!!!!! Ali ti je zdaj jasno??!
Javoje
26. 08. 2010 19.32
Nori svet: Ne, vaše plače ne bi bile v povprečju veliko večje, bi pa najbolj strokovni in najbolj garaški zaslužili več kot zdaj, tisti malo manj obremenjeni pa manj kot sedaj. In prav bi bilo tako in prav bi bilo, da najboljši in najbolj delavni zaslužijo tudi 15.700 EUR. Boste zdravniki podprli Ministra, ki predlaga uvajanje plačila po opravljeni količini in kakovosti dela in ne "po uri"? Drugo, najbolj zanimiv javni nastop g. Kuštrina je bil v Odmevih, ko je g. Bobovnik prikazal na primeru ene od avstrijskih bolnišnic, da so plače tamkajšnjih zdravnikov dokaj malo višje od plač slovenskih. G. Kuštrin je svoj komentar zadržal zase in komentiral raje nekaj drugega. Glede racionalizacije dela se povsem strinjava, vendar pa ni mogoča brez konkurence med izvajalci zdravstvenih storitev. Dokler so cene v zdravstvu administrativno-plansko določene in npr. za zamenjavo kolka vsakdo prejme povsem enak znesek, racionalizacije ne bo. Je pač do nadaljnjega tako, kot je bilo v Sovjetski zvezi (tudi tam so bile čakalne vrste!).
norisvet
26. 08. 2010 11.58
Bobby Se popolnoma strinjam. Plačan bi moral biti po učinku. Jaz sem takoj za. Problem je v tem, da bi bile naše plače nekajkrat večje. Recimo, da dobim 10% od operacij, ki jih naredim. To je pošten procent, se strinjaš? V tem primeru sem danes, do sedaj, zaslužil že približno 1500 evrov. Pa dneva še ni konec in grem spet v operacijsko. Bolnica dobi denar le od naše storitve. Vse ostalo je strošek (sestre, administracija, vodstvo, tehnične službe). V našem sistemu en zdravnik podpira še 10 ljudi. Tu bi se sistem dalo racionalizirati. Pa ne misliti, da ne spoštujem ostalih. Nasprotno! Pač, to je kompromis med racionalnim poslovanjem, ko bi bilo razmerje 1:4 in socialnim, ko je razmerje 1:10. Pa lep pozdrav
Javoje
25. 08. 2010 21.50
nori svet: edina razlika med vami in piloti je v tem, da v letalstvu cena storitev za potrošnika (kart) ne narašča zaradi konkurence, slovenski potrošniki pa za vaše storitve na leto znosimo v zasebne ambulante 400 mio EUR več, kot pred "privatizacijo" zdravstva - ker ni konkurence. Še preden pa plačamo iz zasebnega žepa pa seveda plačujemo obvezno in dodatno zdravstveno zavarovanje -normalno, od nekje je bilo treba vzeti denar za 30% dvig plač jeseni 2008... In to zato, ker ste s 15 letnim "reguliranjem" vpisa na študij medicine ter 41 delovnih dni dopusta (povprečno, za povrh pa še par za izobraževanje) v javnem zdravstvu ustvarili čakalne vrste. No, žalostno pa je, da je v zdravstvu veliko takih, ki garajo, pa so plačani premalo. Ampak - plačila po učinku in ne kot sedaj - po času preživetem v službi - tudi tega ne sme biti v javnem zdravstvu. Bi bilo naenkrat učinkovito ... torej - plačilo po "številu ur" še kar naprej (v škodo garačev in dobro tistih "manj pridnih").
Javoje
25. 08. 2010 20.02
Modri dirkač poglejte ( se ne bom spustil na nivo "betic"): Danes piše v časopisu, da gre za 41 dni dopusta povprečno (in nekateri preko 60) ter, da v to ni všteto do 15 dni za izobraževanje. Enako je povedal na TV g. Vrhunec. Torej se nehajmo sprenevedati. Drugo, o tolikšnem šteilu dni dopusta lahko drugi samo sanjajo. Tretje, sedaj prihaja resnica o "pomanjkanju" zdravnikov na dan (prištejmo še "uravnavanje" vpisa na študij medicine v državi zadnjih 20 let, ki ga je seveda izvajaj "stroka") Četrto, tudi v drugih strokah se je treba izobraževati - pa lahko o 15 dneh za to posebej namenjenih samo sanjamo. IN nazadnje o 15.700 bruto - pa glej ga zlomka - eden edini, pa ravno zdravnik! Vsi ostali pa delajo za "do 2.000 evrov" na mesec. Kaj pa pošiljanje pacientov v zasebne ambulante, ker so v javnem zdravstvu vrste? Kako ne bi bile, če so zdravniki V POVPREČJU 41 delovnih dni na dopustu in še kakšnih 7 na izobaževanju! No, pa dodajmo še 30'% dvig plač jeseni 2008. Res, zdravniki imajo vse razloge za "upor".
norisvet
25. 08. 2010 16.05
Res zanimivo. V tem tednu sem spraševal svoje bolnike kaj si mislijo o nas. Verjetno obstaja možnost, da kdo ni bil iskren toda vsi, brez izjeme so zatrjevali kako so na naši strani. Zato se sprašujem, kdo so ti ljudje, tukaj, na tem forumu, ki nas tako sovražijo? Res smo nekaj posebnega. Če že primerjaš naše delo s piloti ali šoferji je edina primerjava tale: vsakodnevno delo kirurga je primerljivo s pilotiranjem letala v neurju in z enim, samim delujočim motorjem. Torej s situacijami, ki so v prometu redke, pri nas pa vsakdanjik.
Tonček Balonček
25. 08. 2010 08.48
rki, pa saj je praktično vsak polnoleten človek šofer! Ne gre za preproset odločitve, potemtakem se usodno odločaš tudi v dolemi ali bi stopil na cesto ali en? Ne vem zakaj traja študij medicine 6 let, specializaciaj pa ravno toliko časa, študij za zdravstvenika pa 6 semestrov, po urah več kot pol manj, da ne omenjam azhtevnosti predmetnikov, šoferski izpit pa trajkja nekaj deset ur prakse ter 20 ur teorije! Vsaka razprava o teh dežurstvih je smešna. Za 24 urno prisotnost enega zdravnika je pač potrebno imeti 5 zaposlenih ljudi!!! Če dela samostojno, mora to biti specialist (na lkliniki), da ej ap sepecialist, je treba vanj vložiti precej denarja, o romunskih in bolgarskih specialistih, da ne oemnjam hrvaških ali srbskih, lahko za tak denar pri nas politiki le sanjajo. Tu s ejim zdi 15 EUR na uro preveč dentnarja, razni pravniki pa vladi "svetujejo" kar za pavšalne zneske po nekaj tisoč EUR na mesec, za ništrc. To o 60 dneh dopusta je totalna dezinformacija!! akaj zavajanje ajvnosti, če so problemi zdravstva popolnoma drugje!!! Zakaj npr. Slovenija kupuje zdravila po 30 in več odstotkov dražje kot npr. Luksemburg ali Lichtenstein? Zakaj kupujemo opremo za nekaj miljonov EUR, če nimamo zdravnikov, ki bi z njo delali. Nihče ne bho ljudi prisilil, da bodo delali nadure po tarifah, ki se jim zdijo pernizke. Če imajo pač zdravniki učinkovit sindikat, naj si ga pač omislijo še drugi zaposleni, nisem jaz kriv, če imajo Semoliča in Rebolja, ki zamižita na obe čočesi, ko delodajalci več let ne plačujejo prispevkov za penzije in ne dobivajo plač za delo. In erakcija je ta, da je Kuštrin hudoben! To ej totalna bedarija, fovšija in nemoč. Če bi bil Kuštrin perdsednikSvobodnih sindikatov, se takšne anomalije z delavci gotovo ne bi dogajale, kot da je za predsednika sindikata važn, kako izgleda in gleda!
rkl
25. 08. 2010 07.35
modridrkač daj ne s...,kolk je še poklicev kjer se morajo takoj in pa pravilno odločit(pilot,šoferji....)pa poleg vsega odgovarjajo z svojimi jajci, kaj pa tvoji zdravniki(primer Nekrep..)
m0dridirkac
25. 08. 2010 07.18
@skarpena Zdravnik enostavno mora imeti zelo velik ego, da je prepričan vas, v svoje znanje, in ko pride trenutek, ko se je potrebno hitro odločiti, zna reči "Tako bomo naredili", ne pa "Joj, lahko bi tako, mogoče pa tako, kaj mislite? Počakava še malo?"
m0dridirkac
25. 08. 2010 07.15
@Bobby A ti še vedno ne gre v betico? 10 ljudi je krompir, eden je meso, v povprečju jejo golaž. 41 dni je povprečje odsotnosti zaradi dopustov (rednih in študijskih), 60 (in več) dni je max dodeljeni dopust nekaterim profilom (recimo radiologi), ki pa ni nujno, da je sploh izkoriščen. V tisti plači 15.000€ pa je vključena tudi odpravnina ob upokojitvi.
skarpena
25. 08. 2010 05.38
sam tale koštrun je pa glih tko zoprn ko kalanova. si ne morem predstavljat, da sta dobra človeka ali zdravnika.
hillya
25. 08. 2010 00.37
BobbyMcGee, zakaj nisi študiral medicine, morda bi dali tebi 100 dni dopusta. Joj, če bi fovšija gorela. Ko boš zbolel pa pojdi h kovaču, da ti podsadi možgane.
hillya
25. 08. 2010 00.32
zulj001, pojdi dežurat namesto nekega kirurga pa boš tudi ti dobro plačan, če te bodo sploh sprejeli, ker pojma nimaš, kako se doštudira medicino, niti kako se dela poleg rednega šihta še ponoči.
Javoje
25. 08. 2010 00.24
41 dni dopusta v povprečju na leto imajo zdravniki v Kliničnem centru, nekateri čez 60 - tako smo danes slišali v medijih. A ni skrajni čas, da Vlada enostransko zniža število dopustov zdravnikov na običajno število dni? Saj menda kdo ne misli, da bi zdravniki na to pristali? 15.700 EUR bruto najvišja je zadnja objavljena plača v slovenskem javnem sektorju in je zdravniška - povezana s prekomernim dežuranjem. A ni to deloma posledica neobičajno visokega števila dni dopustov (ob seveda - verjetno ne naključno - omejevanem številu vpisa na študij medicine v državi zadnjih 15 let, ki ga je podpirala "stroka").
24Ppkur
24. 08. 2010 22.01
Tonček, očitno potrebujete leče ali očala, če jih že imate, pa preverite dioptrijo. če ste pazljivo prebrali, nisem govoril o zmanjšanju dopusta, niti ni bila to kritika, ... in hvala bogu, da živim v demokraciji, kjer lahko volim, v preteklem režimu še ust nisi smel odpreti, če nisi želel končati na golem otoku .... no, kakor kdo, .... vi verjetno ne bi .... :) Se pa vsekakor strinjam z vami: če ste neumni, se trudite biti pametnejši, ne poneumljati drugih.
B23
24. 08. 2010 21.54
Pa zakaj se nihče ne spravi na primer na učiteljske plače ; za 5 ur dela na dan ,plača pa kot zdravniška.
B23
24. 08. 2010 21.53
ibisibis Koliko si plačan za komentiranje na vseh možnih portalih( rtvslo ,dnevnik...)
alterego
24. 08. 2010 21.47
bravo Tonček Balonček, se strinjam povsem! ampak naša slovenceljska fovšaritna miselnost je očitno naravnana na enakost v bedi! saj smo tudi pljuvali po lenih in izkoriščevalskih Grkih, ki da neupravičeno zaslužijo več kot mi, zdaj pa naj plačujemo njihove pufe! ampak Grki so prav plačani, mi bedaki delamo za male pare, sploh pa zakaj je Pahor dal denar, Slovaki pa ne!?