Zdravstveni minister Dorijan Marušič je po današnji seji zdravstvenega sveta pozdravil pripravljenost zdravniškega sindikata Fides do odprtja kolektivne pogodbe. Dodal je, da bi se bilo z zdravniškimi organizacijami "bistveno lažje pogovarjati v mirnejših tonih, kot pa da se obtožujemo z lažmi in manipulacijami".
Na ponedeljkovem sestanku je po besedah Marušiča vladna stran pričakovala pobudo oz. predlog zdravniških organizacij. V razgovorih, ki jih je vlada doslej imela z njimi, se je po besedah ministra razumelo, da je odprtje kolektivne pogodbe prava pot za zagotavljanje dolgoročne vzdržnosti.
Ob tem minister poudarja, da se bodo skladno z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, zaradi katere so zdravniki umaknili soglasja za delo preko polnega delovnega časa, dodatki za nadurno delo zmanjšali šele 1. januarja 2011. Zato bi bilo po njegovem mnenju "ta čas koristneje porabiti za iskanje celovitih rešitev".
Fides: Odpiranje kolektivne pogodbe smo že sami predlagali
V zdravniškem sindikatu Fides navajajo, da je sindikat na ponedeljkovem sestanku s predstavniki vlade že drugič predlagal možnost odpiranja kolektivne pogodbe za zdravnike. Zato ne razumejo, zakaj sta predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda in minister za zdravje Marušič po sestanku sporočila, da je Fides takšno možnost zavrnil.
Sindikat Fides je, kot navajajo v sporočilu za javnost, v ponedeljek "že drugič kot še eno od možnih rešitev položil na mizo možnost odpiranja kolektivne pogodbe za zdravnike".
Marušič pa je na novinarski konferenci po ponedeljkovem sestanku s predstavniki zdravniških organizacij sporočil, da se je kot možna rešitev problema, ki utegne nastati zaradi umika zdravniških soglasij za delo preko polnega delovnega časa, izpostavilo odprtje kolektivne pogodbe z zdravniki. Pri tem je dejal, da odprtju pogodbe zdravniške organizacije nasprotujejo.
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je na današnji novinarski konferenci poudaril, da vladna stran na ponedeljkovem sestanku s predstavniki zdravniških organizacij ni ponudila nič. Kuštrin tudi zavrača trditve Kende, da je Fides v ponedeljek naredil korak nazaj. "Izjave Kende so poskus prenašanja bremena odgovornosti za nedejavnost vlade na ramena zdravnikov," pravi predsednik sindikata.
Kenda je pred današnjo sejo zdravstvenega sveta dejal, da ga je izjava Fidesa in njenega predsednika užalila in prizadela. Ob tem je dejal, da v svojih izjavah v preteklem mesecu ni bil prizanesljiv niti do vlade niti do Fidesa.
Pojasnil je, da si je ves čas prizadeval prepričati vlado, da je naredila izvirni greh, ki ga je treba popraviti. "Cela zgodba je šla v to smer, da bi dosegli kompromis oz. podpisali sporazum, preden bi se zadeva zlomila na hrbtih bolnikov," pravi Kenda.
Glede ponedeljkovega sestanka med vladnimi predstavniki in predstavniki zdravniških organizacij pa predsednik zdravstvenega sveta pravi, da je verjetno ena polovica udeleženih na sestanku slišala povsem drugo zgodbo kot pa druga polovica.
Možnost odpiranja kolektivne pogodbe se je Fidesu sprva res zdela preveč oddaljena rešitev, so zapisali v sporočilu za javnost. Vendar pa so se po podrobnem pregledu pravnih možnosti odprtju pogodbe odločili dati možnost in o tem obvestili tudi predsednika vlade.
Kuštrin je kritiziral tudi predlog za zmanjšanje dopusta zdravnikom
Kuštrin je v sporočilu za javnost kritiziral tudi predlog ministra za zdravje Marušiča in predsednika zdravstvenega sveta Kende, da preverijo možnost zmanjševanja dopustov in izobraževanj. V sindikatu temu nasprotujejo in pravijo, da so izobraževanja dolžnost zdravnikov, ki je tudi pogoj za ohranitev licence, z njimi pa tudi pridobivajo znanje, ki v medicini zastara v nekaj letih.
Glede tega je dejal, da se pri tem vladi pridružujejo tudi direktorji javnih zdravstvenih zavodov, ki naj bi zdravnikom, ki so umaknili soglasja za dodatno nadurno delo, grozili z zamrznitvijo dopustov. Ob tem so opozorili, da je tudi varuhinja človekovih pravic opozorila na pravice zdravnikov, njihovih otrok in družin, ki zaradi obremenitev zdravnikov trpijo že dalj časa. Kot pravi Kuštrin, grožnja o ukinitvi dopustov predstavlja nadaljnje breme za zdravnikovo zdravje, zasebno in družinsko življenje, kar vpliva tudi na kakovost zdravnikovega dela.
Kot je znano, je vlada v noveli zakona o sistemu plač zmanjšala plačilo za nadurno delo, nočno delo in delo ob praznikih, zaradi česar so zdravniki potem umaknili soglasja za prekomerno nadurno delo. Tako bodo sedaj, če se jim z vlado ne bo uspelo dogovoriti, delali le toliko, kot je zakonsko določeno – 40 ur tedensko rednega dela in osem ur tedenskih nadur.
V UKC so danes predstavili, kako bo potekalo delo, če bodo zdravniki vztrajali pri umiku soglasij za dodatno nadurno delo. Več o tem si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.