Obveznega preizkusa alkoholiziranosti bodo deležni vsi vozniki, ki jim bodo policisti izmerili prekoračitev največje dovoljene hitrosti vožnje.

Martinovo kot eden najbolj priljubljenih slovenskih praznikov, ko se mošt spremeni v vino, bo tudi letos veselo, saj je bila slovenska vinska letina kljub suši približno enaka lanski. Vinogradniki so pridelali dobrih 90 milijonov litrov vina, dobra pa je tudi kakovost letošnjega pridelka, pravi direktor Poslovne skupnosti za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije (PCVVS) Janez Vrečer. Čeprav smo Slovenci ljubitelji žlahtne kapljice, naši vinogradniki vinogradniki ne prodajo vsega pridelanega vina, saj je zaradi dobre lanske letine in upadanja prodaje vina na slovenskem trgu zaloga lanskega letnika v kleteh slovenskih vinogradnikov za dobrih 30 odstotkov večja, kot je bila pred lansko trgatvijo. Vinogradnikom pa težave povzroča tudi popolna prepoved oglaševanja alkoholnih pijač, rešitev pa naj bi ponudil predlog zakona o oglaševanju alkoholnih pijač, ki naj bi bil po Vrečerjevih besedah kmalu vložen v parlamentarno proceduro.
Martinovo, ki je uradno v nedeljo 11. novembra, bomo Slovenci praznovali kar cel vikend, saj se družabno življenje Slovencev odvija predvsem ob vikendih. Če pa bi bilo Martinovo sredi tedna, pa ga Slovenci pogosto praznujemo kar dvakrat – vikend pred in tistega po 11. novembru. Ob pitju mladega vina se prileže tradicionalna gos z mlinci in rdečim zeljem.
Posledica lanskega veselega martinovanja je bilo 763 prometnih kršitev, povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola, kar 219 kršiteljev pa je imelo v organizmu več kot 1,1 promila alkohola, so opozorili policisti. V tem času se je zgodilo 320 prometnih nesreč, s tremi smrtnimi žrtvami, 29 oseb je bilo huje, 69 pa lažje poškodovanih. V 49 prometnih nesrečah (15 odstotkov) so bili udeleženci pod vplivom alkohola.
V opozorilo naj povemo, da policija voznikom, ki bodo uživali alkoholne pijače, tudi letos svetuje, naj za prevoz uporabijo javna prevozna sredstva ali naj prevoz opravi voznik, ki ima veljavno vozniško dovoljenje in alkoholnih pijač ni užival. Vozniki morajo upoštevati tudi, da ostane alkohol v organizmu še 12 ur po zaužitju. Tako naslednje jutro po uživanju alkoholnih pijač še vedno niso popolnoma sposobni za varno upravljanje vozila, pri preizkusu alkoholiziranosti pa je izmerjena stopnja še vedno lahko nad dovoljeno in jo alkotest še vedno lahko zazna..
Policisti tudi pozivajo voznike, naj dosledno upoštevajo vse omejitve hitrosti in se držijo predpisov za varno vožnjo.