Splošna stavka je potekala tudi v dejavnostih elektro-kovinske industrije ter kovinski materiali in livarne, kjer zahtevajo zvišanje osnovnih plač. V stavki Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) sta sodelovali 102 podjetji oz. nekaj več kot 14.000 zaposlenih, je v Ljubljani pojasnila predsednica SKEI Lidija Jerkič. V nekaterih podjetjih prave stavke zaradi pritiskov, med drugim groženj z nižjimi plačami, neizplačilom stimulacij, 13. plač in božičnic, ni bilo, je dodala.
Jerkičeva je na današnji novinarski konferenci opozorila, da v elektro- in kovinski industriji stavka več kot 70 odstotkov njihovih članov, v dejavnosti kovinski materiali in livarne pa od 30 do 40 odstotkov članov.
V dejavnostih elektro- in kovinska industrija ter kovinski materiali in livarne je zaposlenih 85.000 ljudi, članov SKEI pa jih je nekaj manj kot 35.000.
GZS: Podatki o stavkajočih prenapihnjeni
Z Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pa so sporočili, da je v stavki SKEI sodelovalo manj kot pet odstotkov zaposlenih v kovinski industriji. V podjetjih industrije kovinskih materialov je delo potekalo povsem normalno v podjetjih, ki zaposlujejo več kot 80 odstotkov delavcev. V elektroindustriji so le redka podjetja zaradi današnje stavke ustavila proizvodnjo. Prav tako dodajajo, da so v elektroindustriji po njihovih informacijah le redka podjetja zaradi današnje stavke ustavila proizvodnjo.
Pomurci najbolj "zagreti" za stavko
Odziv zaposlenih v omenjenih panogah na stavko je bil po regijah različen. Kot je pojasnila Jerkičeva, so imeli izjemen odziv v Pomurju, kjer je stavkalo 90 odstotkov članov sindikata. Zelo dober je tudi odziv v kraško-notranjski regiji, na Obali, v Posočju in v Celju. Najslabše je tako na Koroškem, kjer so stavkala samo tri podjetja, je povedala.
Današnja stavka je potekala od doma, kar pomeni, da zaposleni niso prišli na delo. Skladno s tem je bilo kar nekaj podjetij, ki so v celoti stala.
V velenjskem Gorenju se je stavka začela ob 6. uri zjutraj in bo trajala do 6. ure v četrtek zjutraj. Celotna proizvodnja v Gorenja je danes tako stala, okrog 3500 delavcev, ki sicer delajo v treh izmenah, pa je ostalo doma. Le nekateri režijski delavci so danes prišli v službo, je povedal predstavnik podjetniškega sindikata Žan Zeba.
Med 70 in 80 odstotkov od okoli 1000 zaposlenih je stavkalo tudi v podjetju Eti Izlake. Tamkajšnja prva sindikalistka Mateja Gerečnik je pojasnila, da je v proizvodnji v vseh treh izmenah danes delalo le okoli 100 ljudi. Na delo so po njenih besedah prišli agencijski delavci, pa še to ne vsi, po večini pa tudi režijski delavci.
V novomeškem Revozu, ki zaposluje prek 2000 ljudi, SKEI medtem nima večinskega članstva, temveč zgolj 50 članov, tako da jih je doma po besedah Jerkičeve ostalo le nekaj. To za samo stavko po njenih besedah ni imelo pomena, predstavlja pa vsebinsko sporočilo. Predstavnik podjetniškega sindikata Slavko Pungeršič je potrdil, da proizvodnja v družbi poteka normalno.
Med koroškimi podjetji, kjer so zaposleni člani sindikata SKEI, je v podjetju Armature Muta na domu stavkalo 92 delavcev, na delo pa so med drugim prišli strokovni delavci ter zaposleni v prodaji in nabavi. Na domu je stavkalo tudi 89 delavcev družbe Croning livarna Ravne, kjer so na delo prišli le vzdrževalci talilnih peči. V Livarno Vuzenica je na delo sicer prišlo 90 odstotkov zaposlenih, vendar pa niso delali zaposleni na talilnih pečeh in posledično tudi ne na določenih proizvodnih delih.
Ni pa bila stavka izvedena v dveh večjih podjetjih, v Metalu Ravne in v podjetju Tab Mežica. V Metalu Ravne so lani dosegli povišanje vseh osnovnih plač dvakrat po en odstotek, sicer pa sindikalna podružnica SKEI podpira zahteve SKEI Slovenije. V podjetju Tab pa je zbiranje podpisov pokazalo, da je za stavko le 18 odstotkov zaposlenih v družbi, zato izvršni odbor podružnice SKEI stavke ni napovedal, pojasnjujejo v regijski organizaciji SKEI za Koroško.
Pritiski na zaposlene so se obrestovali
Predsednica SKEI je danes ponovila, da se je nekaterim delodajalcem pritisk na zaposlene obrestoval, tako da so ponekod stavkali samo izvršni odbori sindikalnih podružnic, v enem primeru pa le glavna sindikalistka. Ti pritiski naj bi se začeli s prošnjami, na koncu pa končali z manipulacijami oz. grožnjami z nižjimi plačami, neizplačilom stimulacij, 13. plač in božičnic.
Poleg tega naj bi prihajalo do (ne)upravičenih opozoril delodajalcev, da delavcem plačujejo več, kot od njih zahtevajo panožne kolektivne pogodbe, zahtev zaposlenim, da se pisno izrazijo o sodelovanju v stavki, opredeljevanja nujnih del, ki se opravljajo med stavko, v obsegu 90 odstotkov proizvodnje ter groženj z zapiranjem obratov in selitvijo proizvodnje v tujino.
GZS: Očitke o pritiskih zavračajo
Glede pritiskov delodajalcev na zaposlene GZS odgovarja, da so delodajalci od zaposlenih ob napovedi opozorilne stavke poskušali zbrati informacije, kdo bo na dan stavke delal – izključno z namenom organizacije dela v proizvodnji, za katero je iz zornega kota varnosti odgovoren delodajalec.
Ponovno so izpostavili, da so zahteve sindikata SKEI o dvigu plač povsem nerazumne, njihova pričakovanja pa nerealna. V letih od 2008 do 2011 so kljub kriznim razmeram povprečne plače na zaposlenega v kovinski industriji, elektronski in elektroindustriji ter industriji kovinskih materialov in livarn realno zrasle, rasle pa so tudi sorazmerno z rastjo produktivnosti. Ta je rasla z višanjem prodaje in dodane vrednosti, a žal tudi na račun močnega znižanja števila delovnih mest.
SKEI: Zavest zaposlenih se prebuja
V SKEI so z udeležbo v današnji stavki vendarle zadovoljni, saj ugotavljajo, da se je pripravljenost na sodelovanje v primerjavi s preteklimi leti okrepila. "Zavest zaposlenih v zasebnem sektorju se prebuja," je poudarila Jerkičeva. "Ljudje začenjajo razumeti, da gre zanje, da je socializma konec in da se bo treba za osnovne pravice boriti," je dodala.
Prepričana je, da delodajalci budno spremljajo obseg stavke in odzive nanjo. "Večja, ko je stavka, hitrejši in močnejši bo odziv," je napovedala.
Pojasnila je še, da so zbiranje podpisov za interesno trajajočo večdnevno stavko danes ustavili in da ga bodo nadaljevali v četrtek, tako da bi bili lahko podpisi v Ljubljani v petek. Sledilo bo sprejemanje odločitev kako naprej. Po torkovih začasnih podatkih so do zdaj zbrali okoli 12.000 podpisov.
Pogajanja so stekla z delodajalci elektro- in kovinske industrije, ne pa tudi z delodajalci v dejavnosti kovinski materiali in livarne. Od slednjih bo SKEI zaradi neodziva, ki je v nasprotju z zakonom o stavki, zahteval, da zaposlenim plačajo tudi današnji stavkovni dan. Praviloma sicer delodajalci delavcem stavkovni dan plačajo v 50 do 60 odstotkih.
Stavkovnih zahtev SKEI je več. Pod prvo točko v sindikatu zahtevajo, da se s 1. januarjem zviša najnižje osnovne plače za vse tarifne razrede v podjetjih elektroindustrije za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za devet odstotkov.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.