Klic predsednika vlade ga je presenetil, odzval se je zaradi več desetletij predlogov, kaotičnega stanja in upanja, da je še mogoče pozdraviti slovensko zdravstvo. Revolucije ne pričakuje, pričakuje pa podtikanja, pravi kirurg in šef strateškega sveta Erik Brecelj.
"Govorimo o javnem zdravstvu in marsikdo, ki o tem govori, ima javno zdravstvo rad zato, ker se v njem pleni," pove Brecelj. Čeprav so naravni zakoni drugačni, pa je Brecelj prepričan, da v zdravstvu plenilci niso dvoživke, kot označujejo zdravnike, ki popoldne delajo še pri zasebnikih.
"To je grd izraz, žaljiv. Vidim, da so pacienti vedno bolj nervozni, nastrojeni proti zdravnikom. Ne mislite si, da samo dvoživke želijo denar popoldne, tudi dopoldne so zelo velike želje po plenjenju, po osebnih zaslužkih."
Vse to pa, da je rezultat kaosa, v katerem se je znašlo zdravstvo. Plenilci so po njegovo tako na levi kot desni politični polobli. "Tukaj ne vidim razlike med levimi in desnimi, celo lahko rečem, da je bila leva stran dosti bolj izobražena v plenjenju zdravstva kot desna. Čeprav se je potem tudi desna politična opcija izobrazila na tem področju," dodaja Brecelj.
In kaj bo tokrat drugače? Brecelj je prepričan, da je rešitev v boljši organizaciji. "Če bomo imeli urejen zdravstveni sistem, dobro vodenje, digitalizacijo, spremljanje podatkov, bodo koruptivni posli sami odpadali. Ni treba, da jih zdaj lovimo, da naredimo lov na čarovnice," pravi.
Kot prva se bo prihodnji teden sestala skupina za reševanje primarnega zdravstva. Sam med drugim predlaga manj administracije, kar bi razbremenilo delavce tudi na sekundarni in terciarni ravni.
"Na mojem oddelku smo naredili hitro meritev. Medicinske sestre izpolnjujejo 37 formularjev, najmanj 37 pisno. To jim vzame dve do tri ure časa dnevno, teh formularjev nihče več ne pogleda. Skratka cel kup opravil v zdravstvu delamo brez efekta, trošijo pa nam čas in energijo," ugotavlja Brecelj.
Čeprav je bil v javnosti večkrat kritičen, tudi do javnega opravičila ministra Danijela Bešiča Loredana županu Zoranu Jankoviću, pa Brecelj uživa polno zaupanje predsednika vlade. Na vprašanje, ali se bo udeležil kakšnega od srečanj medresorske skupine ali pa s poslanci, Brecelj odgovarja, da se bo, a le, če bo to res potrebno. "Drugače pa se ne bom ukvarjal s politiko. Moja naloga je strateški svet," pove.
Njegova naloga bo tudi oblikovanje reforme po slovenskem modelu. Naše zdravstvo ima preveč specifičnih težav, da bi se v dani situaciji obnesle samo tuje rešitve, še zaključi.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.