Na razpis Družbe za avtoceste v RS (Dars) za gradnjo predora Markovec na hitri cesti Koper–Izola so prispele štiri ponudbe. Oddali so jih avstrijski Strabag, družbi Riko in SCT iz Ljubljane ter CPM iz Maribora. Najnižja je ponudba CPM, vredna 64,5 milijona evrov.
Strokovna komisija za pregled in ocenjevanje ponudb je ponudbe odprla danes. Strabag je v skupnem nastopu z Gradbenim podjetjem Grosuplje za izvedbo del ponudil 92,7 milijona evrov, družba Riko v skupnem nastopu z družbo Konstruktor inženiring iz Splita 88,8 milijona evrov, SCT v skupnem nastopu s Primorjem 81,9 milijona evrov, CPM v skupnem nastopu z avstrijsko družbo Alpine Bau pa 64,5 milijona evrov. Vsi ponudniki so predložili bančne garancije za resnost ponudbe, vsak v višini tri milijone evrov. Rok za izvedbo del je pri vseh ponudnikih 32 mesecev po prejemu obvestila, da se lahko začne z deli.
Kot je po odprtju ponudb dejal predsednik strokovne komisije Marinko Anton, bo komisija v roku kakšnega meseca dni pregledala prispele ponudbe in izločila najugodnejšega ponudnika. Ponudbenih cen - razlika med najvišjo in najnižjo ponujeno je kar 28 milijonov evrov - ni želel komentirati. Tudi predsednik nadzornega sveta Darsa Franci Slak ponudbenih cen ni želel komentirati. Dejal je, da je treba vse ponudbe pregledati, ugotoviti, katere so pravilne, in na osnovi tega določiti cenovno najugodnejšo ponudbo.
Po Slakovih besedah pa se je z iskanjem izvajalca del na predoru Markovec splačalo počakati, saj so razpisni pogoji bolj kakovostni in na njihovi osnovi tako ni pričakovati toliko težav pri sami izvedbi del. Največji dosežek pri novih razpisnih pogojih je po Slakovih besedah matrično ugotavljanje pogojev pri izvedbi del, tako da ne bo toliko aneksov k pogodbi, kot jih je bilo doslej. "Mislim, da so razpisni pogoji razčiščeni in da pritožb ne bi smelo biti," je dejal Slak, ki ostaja optimističen, da bo predor Markovec odprt do konca leta 2011.
Razpis na razpis
Razpis za gradnjo predora Markovec je objavljen 26. septembra lani. To je bil že drugi razpis za ta predor, saj je Dars prvega po številnih zapletih s pritožbami razveljavil. Potem ko je na prvi stopnji sredi oktobra zavrnil zahtevek SCT po spremembi razpisnih pogojev, je družba SCT nadaljevala postopek na Državni revizijski komisiji. Dars je v sredo prejel odločitev državnih revizorjev, da so zahtevek SCT zavrnili.
Nov razpis je bil pripravljen po novem zakonu o javnih naročilih, v razpisnih pogojih pa so bile uvedene spremembe, ki so bile predmet revizije. Med drugim po novem projekt za izvedbo določa naročnik in ne izvajalec kot doslej, uveden je tako imenovani matrični sistem obračunavanja izkopa, kar zmanjšuje možnost aneksov. Popust na dokončno ceno ni več mogoč, s čimer se naročnik v veliki meri izogne tudi nesporazumom, ki so nastajali zaradi cen za dodatna in več dela in podobno.
Pogodbene kazni so ostrejše kot doslej, saj so se z dosedanjih petih odstotkov dvignili na deset odstotkov pogodbene vrednosti, v pogodbi pa so tudi podrobneje urejena razmerja med naročnikom in izvajalcem v primeru nepredvidenih situacij in morebitnih ustavitev del s strani izvajalca. Dars ocenjuje, da je z novim pristopom k pripravi razpisne dokumentacijo postavil tudi temelje za druge podobne razpise oziroma zagotovil manjša tveganja, in sicer tako na področju kakovosti in rokov graditve, kakor tudi končne cene investicij.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.