Premier Marjan Šarec se je v objavi na Facebook profilu danes odzval na poročanje o domnevnem posredovanju pri zaposlitvi svoje zunajzakonske prijateljice, nekdanje uradnice občine Kamnik, na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sovi). Zanikal je tako pritiske glede zaposlitve kot tudi zunajzakonsko razmerje. Zapisal je, da ni vršil "nobenih pritiskov glede zaposlitve".
"Kakor sem že navajen zadnji dve leti, odkar sem stopil v državno politiko, sem deležen vztrajnih namigovanj in neresnic raznih portalov, povezanih s stranko SDS. Tudi tokrat je tako," je že na začetku zapisa pokazal s prstom na največjo opozicijsko stranko. Nadaljeval je, da se je začelo z njegovo preteklostjo, posvojitvijo in ugibanji o njegovem domnevno tujem poreklu, tokrat pa da so se z namigovanjem o ljubezenski aferi znova spravili na osebno raven.
"Omenjena gospa nikoli ni bila zaposlena na občini Kamnik, niti z njo nimam nobenega razmerja. Prav tako pa nisem izvajal nobenih pritiskov glede zaposlitve," je zatrdil Šarec.
Premier prav tako meni, da želijo s tovrstnimi članki ustvariti nezaupanje med člani njegovega kabineta in jih med seboj spreti. "Pa nas ne bodo, še bolj bomo grizli! To je vse kurjenje mokrih drv. Kdor se boji vročine, naj ne hodi v kuhinjo, je izrek, ki se ga v kabinetu večkrat spomnimo. Mi se vročine ne bojimo. Tudi govorice, kako smo v koaliciji tik pred razpadom in sprti, ne držijo," je Šarec zapisal v svojem prepoznavnem slogu.
"Prepričan sem, da je v naši ljubi Sloveniji dovolj resnih problemov, ki jih rešujemo in jih moramo reševati. In to skupaj," je zapis zaključil premier.
Šarec je posredovanje pri zaposlitvi nato danes še enkrat zanikal v izjavi za medije in dodal, da gre za "insinuacije teh medijev, ki smo jim ves čas priča". "Glede na to, da so mi metali naprej, da sem posvojen, da sem - navajam - Šiptar, potem sem moral v Kamniku eno svetnico tožiti, ker je trdila, da pretepam ženo. To je že kar dolga doba tovrstnih insinuacij v teh medijih, tako da me to niti ne preseneča," je dejal Šarec ob prihodu na investicijsko in razvojno konferenco v Ljubljani.
Zatrdil je tudi, da ima Damir Črnčec še naprej njegovo zaupanje, tako kot vsi člani njegovega kabineta. Cilj takšnega poročanja je po njegovem mnenju, da bi jih sprli med seboj.
Poudaril je, da je omenjena gospa dobila službo v Sovi, "ker se je prijavila in je šlo to vse po postopkih". Na vprašanje, ali jo pozna osebno, je odgovoril, da jo pozna že dolgo, vendar se že dolgo nista srečala.
Knovs od Sove zahteval podatke o zaposlovanju v času Šarčeve vlade
Šarcu očitajo, da je dolgoletni intimni prijateljici mimo pogojev in razpisov priskrbel zaposlitev na Sovi. To naj bi storil prek državnega sekretarja za nacionalno varnost v svojem kabinetu Damirja Črnčeca (nekdanji direktor Sove) ter direktorja Sove Rajka Kozmelja.
Poslanska skupina SDS se je na očitke o zlorabi položaja in političnega vpliva nemudoma odzvala in predlagala, naj jih preveri komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), nekaj njenih članov pa je nato že včeraj popoldne na sedežu Sove med nenapovedanim nadzorom preverjalo postopke kadrovanja. Med njimi sta bila tudi predsednik komisije Matej Tonin (NSi) ter podpredsednik Žan Mahnič (SDS), poroča spletni portal, ki ga povzema STA. Dokončni izsledki nadzora še niso znani.
Zahtevali so podatke o zaposlovanju v času vlade Marjana Šarca, pa je danes v izjavi za medije povedal predsednik Knovsa Tonin. Sovi so priporočili, naj čim več zaposlitev poteka na podlagi javnega razpisa.
Tonin je pojasnil, da so na Sovi preverili, koliko ljudi je bilo v času Šarčeve vlade zaposlenih v agenciji z javnim razpisom in koliko brez njega. Te podatke so tudi pridobili, Sovi pa priporočili, naj čim več zaposlitev poteka na podlagi javnega razpisa.
Za zaposlitve brez javnega razpisa so od Sove zahtevali razpisno dokumentacijo in podatke o prijavljenih kandidatih brez imen in priimkov, zgolj s seznamom njihovih kompetenc. Te podatke bo Sova zagotovila v najkrajšem možnem času, je povedal Tonin.
Kot je pojasnil, se bo Knovs na podlagi teh dokumentov odločil, kako naprej. Če bodo dokumenti pokazali, da so v Sovi brez javnega razpisa zaposlili posameznike, ki niso imeli najboljših kompetenc, bodo to prijavili inšpektoratu za javno upravo, ki se ukvarja s tovrstnimi zadevami, je napovedal Tonin.
Če bo inšpektorat ugotovil nepravilnosti, Tonin pričakuje popravljalne ukrepe in tudi politične posledice. "Politične konsekvence so pa vedno odvisne od politične kulture," je priznal.
Tonin o konkretnih primerih ni želel govoriti, prav tako ne sme razkriti identitete pooblaščenih oseb v Sovi.
V Sovi so sicer navedbe o morebitni zlorabi agencije in Šarčevih pritiskih že v ponedeljek v celoti zavrnili kot povsem neresnično in neutemeljeno dezinformacijo. Poudarili so, da so postopki zaposlovanja v agenciji zakoniti in pregledno dokumentirani, ter spomnili, da se delovno razmerje v agenciji lahko sklene tudi brez objave oziroma razpisa.
Tudi na občini Kamnik so medtem potrdili, da omenjena v zadnjih 20 letih ni bila zaposlena kot javna uslužbenka na občini.
"Na podlagi preveritve podatkov o izplačilih, ki jih je opravila naša finančno-računovodska služba za obdobje od 2011 do 2019, vezanih na opravljanje dela na katerikoli pravni podlagi, izhaja, da iz občinskega proračuna Občine Kamnik osebi ni bila izvedena nobena transakcija," so zapisali na občini.
Na občini Kamnik ne razpolagajo s podatki o tem, katere konkretne osebe opravljajo oziroma so opravljale delo pri posameznih poslovnih subjektih, s katerimi ima oziroma je imela Občina Kamnik sklenjeno pogodbeno razmerje.
KOMENTARJI (1010)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.