Nemška kanclerka Angela Merkel je danes v Berlinu z vojaškimi častmi sprejela slovenskega premiera Marjana Šarca, po ceremonialnem uvodu pa sta se umaknila na delovno kosilo, zatem sta se udeležila skupne novinarske konference.
Merklova: Vprašanje meje se zagotovo ne bo rešilo pred novinarji
Nemška kanclerka je ponudila tudi pomoč pri reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško. Kot je dejala, bi bil čas, da se ob vseh perečih vprašanjih reši tudi to. Hkrati je poudarila, da javno o tem problemu ne želi razpravljati, saj da se pred novinarji ta tema zagotovo ne bo razrešila. Je pa na novinarsko vprašanje potrdila, da je nemško stališče jasno - arbitražno razsodbo je treba spoštovati.
Slovenski premier pa je glede tega vprašanja poudaril, da se je zdaj mogoče pogovarjati le še o implementaciji arbitražne razsodbe. Slovenija bo branila svoje interese, bo pa tudi v bodoče pri tem vprašanju konstruktivna. Sicer pa Slovenija ne želi biti država "le enega problema", je dejal.
'Slovenija naredi vse za varovanje zunanje schengenske meje'
Govorila sta tudi o pripravah na vrh EU, na katerem naj bi v prvi vrsti dokončali dogovor z Veliko Britanijo glede brexita, pri čemer si Šarec želi več konstruktivnosti Londona, govorila pa sta tudi o vprašanju migracij in varovanja schengenske zunanje meje in tudi zunanjih meja EU nasploh.
Tako Merklova kot Šarec sta ocenila, da imata državi pri tem zelo podobna stališča in poglede. "Želimo povedati, da smo si pri mnogih vprašanjih blizu. Oba meniva, da je treba Evropo graditi na temeljih sodelovanja," je še poudaril Šarec in dodal, da Slovenija "nikakor ne želi biti država, ki bi iskala samo koristi, ampak želimo EU tudi nekaj dati".
V tem smislu je Šarec izpostavil, da Slovenija "brani schengen". "Svojo nalogo bomo še naprej dobro opravljali. Vprašanja notranje varnosti so izjemnega pomena, tudi za gospodarstvo," je poudaril.
S to oceno se je strinjala tudi Merklova. "Slovenija naredi vse za varovanje zunanje schengenske meje in če kje Slovenija potrebuje podporo, jo bo dobila," je dejala in izpostavila tudi sodelovanje z evropsko agencijo za mejno in obalno stražo (Frontex). Šarec je dodal še, da bi sile Frontexa lahko uporabili tudi pri skupnem varovanje zunanjih evropskih meja, se pravi meja Hrvaške z BiH in Srbijo.
V luči tako brexita kot migracijskega vprašanja je Šarec še pozval k več solidarnosti v Evropi.
Odlični gospodarski odnosi med državama
Voditelja sta pohvalila odlične gospodarske odnose med državama (Nemčija velja za največjo slovensko zunanjetrgovinsko partnerico in glavni trg slovenskih izvoznikov).
Merklova je pogovore s Šarcem označila za zelo dobre. Po njenih besedah so odlični tudi dvostranski odnosi in gospodarsko sodelovanje. Menjava se je v zadnjih letih okrepila na skoraj 12 milijard evrov. Čeprav je Slovenija majhna država, pa je tolikšna menjava "zelo, zelo dobra", je poudarila nemška kanclerka.
Poudarila je, da sta avtomobilska in tehnična industrija obeh držav zelo tesno prepleteni. Slovenija je tudi zanesljiva država za nemške vlagatelje, je poudarila, hkrati pa se zavzela za še dodatno krepitev sodelovanja.
Tudi Šarec je izpostavil velik pomen gospodarskega sodelovanja z Nemčijo. "12 milijard ni mačji kašelj", glede na to, da je Slovenija toliko manjša od Nemčije, je dejal in nakazal, da je tudi zato izbral Berlin kot svojo prvo dvostransko pot v tujino na položaju predsednika slovenske vlade.
Šarec, ki ga na obisku v Nemčiji spremljata državna sekretarja v kabinetu predsednika vlade, Damir Črnčec in Igor Mali, se je v nadaljevanju obiska odpravil na krajši sprehod po Berlinu. Po srečanju s predsednikom nemškega bundestaga Wolfgangom Schäublejem si je ogledal še dva berlinska muzeja.
Kot že rečeno, je Nemčija prva dvostranska pot premierja Marjana Šarca v tujino od prevzema premierskega položaja. Še pred spoznavnim obiskom z Merklovo je slovenski premier napovedal, da ji bo predstavil slovenska stališča in pričakovanja v prihodnje, predvsem pa zagotovil, da se slovenska zunanja politika ne spreminja. Nemčija je sicer največja slovenska zunanjetrgovinska partnerica in glavni trg slovenskih izvoznikov. Slovenski izvoz v Nemčijo lani znašal 5,7 milijarde evrov, uvoz pa 5,2 milijarde evrov.
KOMENTARJI (769)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.