Volivci so Marjana Šarca na parlamentarnih volitvah poslali iz parlamenta: od kod mu torej legitimnost, da opravlja delo obrambnega ministra, je prvo vprašanje, ki je zanimalo Uroša Slaka. Šarec je odvrnil, da ministre izbira predsednik vlade in da nobena vlada ni bila sestavljena samo iz tistih, ki so bili izvoljeni v parlament.
"Po dveh letih vladavine, ki smo jo imeli, so ljudje glasovali taktično, volili so tistega, ki lahko dejansko premaga Janeza Janšo, in zagotovo je ta rezultat tudi odraz tega," je dejal Šarec.
Vlado pretresa prva kriza, imenovana politični pritiski na policijo, o katerih je javno spregovorila Tatjana Bobnar. Šarec v sporu med Bobnarjevo in Robertom Golobom meni, da ni najboljše, če človek pride iz uniforme direktno na ministrstvo. "Vodstvo policije mora slišati tudi kakšno kritiko in kakšno stvar izboljšati. Do policistov imam izredno spoštovanje, ampak njihovi nadrejeni bolj delajo tako, da se težko kaj naredi."
"Tukaj ne vidim političnih pritiskov, gre samo za strokovnost," je pojasnil. Ljudje od policije pričakujejo, da bo lovila lopove, kriminalce, da bo učinkovita. "Če pa zdaj v javnosti poslušamo neko jamranje o nekih pritiskih, če je bilo že 31. maja tako, bi lahko v. d. direktorja in ministrica rekla, da ne sprejemata teh funkcij, da v taki vladi, kjer se politično pritiska, ne bosta sodelovala," je navedel.
"Tudi meni ne gre čez vsaka kadrovska odločitev, ne gre pa zdaj postavljati vsega na kocko in govoriti, da je zdaj to politični pritisk." Slaka je zanimalo, ali bi morala Bobnarjeva in Boštjan Lindav iti pri čiščenju Janševih kadrov tako daleč, da bi kršila delovnopravno zakonodajo, opozoril je tudi, da je vlada zmagala zato, ker je obljubljala, da bo delala bolje in drugače kot prejšnja.
"Nobena vojska, ki je šla z molitvijo nad mitraljez, ni zmagala. Nihče ne govori, da mora kdo delati nezakonito. Premier je šef in nosi največjo odgovornost, zato ne more biti vsaka stvar, ki jo premier nekomu reče, kar politični pritisk," je odvrnil Šarec. "Če bi bilo tako hudo, da bi človek čutil tak pritisk, potem pač v tako vlado ne greš, zakaj so se odločili šele zdaj?"
Bobnarjeva pa je bila dosledna, opozarjala je na politične pritiske v Janševi vladi, tako pa dela tudi zdaj v Golobovi, ga je opomnil Slak. "V demokraciji je tako, da ministri za notranje zadeve ali za obrambo prihajajo iz civilne sfere, zdaj pa se je pokazalo, da morda tudi to ni bilo najboljše," je še dodal. "Če predsednik vlade reče, da ti ne zaupa, pač greš."
"Razveljavitev pogodbe o nakupu oklepnikov"
Pogovor je nanesel na Damirja Črnčeca. Šarec je prepričan, da je to "zguslana" tema, ko nimajo več kaj dodati. "To je priročno, ko ne vedo, kaj bi, rečejo, da je Črnčec." Šarec je pojasnil, da mu popolnoma zaupa, če pa bi karkoli takega naredil, da bi sam podvomil vanj, ga ne bi vabil na ministrstvo za obrambo. Sam ima pri vodenju to načelo, da želi imeti rezultat, da se do tega rezultata pride po zakoniti poti, kako bo pa tisti, ki je dobil to nalogo, to izvedel, pa je njegova stvar.
Šarec je povedal, da Črnčec ni imel glavne vloge pri razveljavitvi pogodbe o nakupu oklepnikov, ampak jo je imela vlada, ki je to naročila in sprejela sklepe, da je to treba narediti. To je bila tudi predvolilna obljuba, je pojasnil. "Glavno vlogo pri tem ima vlada, ki je to sklenila, in jaz kot minister."
"Če bi v programu nadaljevali, bi prišli na milijardo stroškov. Zato je vlada sprejela sklep, da mora biti pri alternativni rešitvi vsaj 400 milijonov prihranka, glede na celoto, ki bi jo mi plačevali," je dejal Šarec.
Na vprašanje, ali je razveljavil pogodbo zato, da bi se maščeval Mateju Toninu, je Šarec odvrnil, da se ga podcenjuje, posel je namreč po njegovem mnenju neekonomičen.
Biti zunaj vlade in jo podpirati je enako kot biti kavč strokovnjak za nogomet, je dejal Šarec. Ni mu bilo vseeno, da ga Luka Mesec ni podprl v njegovem predsedovanju vladi, Levica ga je takrat obtoževala, da se usmerja v desno stran, in zdaj ko se dogaja to z ministrico Bobnarjevo, bodo spet padle obtožbe, da je Golobova vlada enaka kot prejšnja; niso marali Cerarja, niso marali Šarca, pa tudi Goloba ne.
Šarec je mnenja, da je še dobro, da je Golob takšen, kot je, da se zaveda, kaj bi rad dosegel, denimo reforme, da bi bila Slovenija po koncu mandata drugačna, kot je zdaj, da bi prišli do zelenega preboja, da se uredi pokojninska shema in da bi se v zdravstvu kaj premaknilo. "Vlada ima cilj in predsednika vlade, ki ve, kaj želi, in to je bistvo."
Šarec je dejal, da ga boli, ko primerjajo sedanjo vlado s prejšnjo, kajti v prejšnji vladi ko so bili protesti, so funkcionarji hodili v operativne centre in naloge diktirali policistom.
Afera "Lepa Nataša"
Očitki so leteli, da je Šarec zlorabil svojo funkcijo, ko so v slovenski tajni službi zaposlili njegovo znanko Natašo. Šarec pravi, da to, da je zlorabil svojo funkcijo, trdijo prav tisti, ki pravijo, da je Črnčec kriv za situacijo z ministrico Bobnarjevo. Lepi so bili časi, ko je bil to glavni problem Republike Slovenije, meni Šarec.
Še enkrat se je obregnil ob trenutno stanje na političnem parketu in pojasnil, da so politični pritiski včasih samo izgovor za to, da česa ni treba narediti. Vedno so ga tlačili dol, je povedal, ampak ker ni vrgel puške v koruzo, je zdaj obrambni minister, za kar se zahvaljuje predsedniku vlade.
Komik, imitator Serpentinšek, kasneje pa premier države
Večinoma pove, s čim se ne strinja, zato pa imajo ljudje z njim težave, je pojasnil. Ni vedno komik, kakšna tema ni bila primerna niti, ko je deloval na Radiu Gaga. Kako pa komik, priznan imitator pride do predsednika vlade?
"Ni samo Amerika dežela priložnosti," je dejal Šarec. Ko je končal AGRFT in se zaposlil na RTV Slovenija, je spremljal tudi politiko. Igralci niso butasti, kot si ljudje mislijo, je pojasnil. Ko pa se je usmeril v politiko, se je bilo z vsemi tistimi, ki jih je imitiral treba bilo soočiti. Vsi so ga sprejeli z nelagodjem, je dejal Šarec.
Veliko ljudi mu je očitalo, da je neprimeren kandidat za obrambnega ministra, ljudje so polni predsodkov in vnaprejšnjih vrednostnih sodb, je povedal. "Vsakemu je treba dati priložnost, če ima voljo kaj narediti." Dodal je, da mu danes bistveno manj ploskajo kot so mu, ko je bil še komik. "Gre za težke odločitve, menjati kariero čez noč."
"Moja doktrina je bila, da želim biti neodvisen, da želim sam odločati o določenih stvareh," je poudaril. Po njegovem mnenju je čas, da gremo naprej in da nehamo s tem, kdo za kom stoji.
Poznamo veliko njegovih likov, a najbolj nam je v spominu verjetno ostal lik Serpentinška. Šarec ne deli tega mnenja.
"Serpentinšek ni moj najboljši lik, to sta bila doktor Franjo Tuđman in Janez Drnovšek," je pojasnil.
Šarec kot družinski človek
Šarec goji ljubezen tudi do kmetijstva, to ga namreč veseli. Prepričan je, da moški mora opravljati tudi gospodinjska dela, sam si lika srajce, skuha, otroke je previjal, prebiral pravljice. Deloval je tudi kot redar na veselicah, bil je pa tudi aktivni član gasilcev.
Zaradi pomanjkanja časa nima visokega čina v gasilstvu, mu pa gasilstvo pomeni veliko z vidikov, kot so tovarištvo, zavezanost, domoljubje in kolegialnost.
KOMENTARJI (758)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.