Po celi Sloveniji je moč opaziti jumbo plakate stranke SDS, ki promovirajo svobodo govora, zato je še toliko bolj zanimivo dejstvo, da njihov vodja Janez Janša pogosto blokira osebe in medije, ki se ne strinjajo z njegovimi idejami in načeli, pred novinarje pa redkokdaj stopi. Janša je sicer zelo aktiven na Twitterju. Svoje misli, pogosto kritične, objavlja dnevno, tudi večkrat na dan, včasih celo vsako uro, njegovo deljenje objav somišljenikov je že serijsko. Svojih 52 tisoč sledilcev pa je konec avgusta obvestil, da ga je premier Marjan Šarec blokiral, objavo pa je v svojem slogu provokativno začinil: "Ko PV s 13-odstotno podporo volivcev, ustoličen od #globokadržava, dokončno izgubi živce."
Šarec pa je Janšo med novinarskimi vprašanji na blejskem strateškem forumu primerjal s komarjem: "Saj veste, če komar brenči okoli ušesa, nekaj časa poslušaš, potem pa ne več."
Kaj odgovarjajo v SDS?
Na naše vprašanje, kako komentirajo dejstvo, da se je Janša znašel na Šarčevi listi blokiranih, so nam iz stranke odgovorili: "Normalno je, da posamezni uporabnik Twitterja blokira profile brez znane identitete in tako prepreči 'smetenje' ali profile, ki do nezavesti ponavljajo posamična sporočila. Nenavadno pa je, če nosilec oblastne funkcije blokira svoje kritike, ki ne skrivajo identitete. To je jasen znak, da dotična oseba ne prenese kritike in izgublja živce."
Za politika na Šarčevi funkciji je nedostojno, da na tak način blokira svojega političnega tekmeca, je prepričan tudi urednik portala Domovina Rok Čakš: "To po svoje pomeni negacijo demokracije, ki bi jo po svoji funkciji in vlogi v državi predsednik vlade moral zastopati."
Takšna početja so na Twitterju ustaljena praksa
Vse do letošnjega julija, ko je sodišče razsodilo, da na svojem Twitter računu predsednik Donald Trump ne sme več blokirati svojih kritikov, je tudi ameriški predsednik vztrajno blokiral vse svoje nasprotnike, ki se niso strinjali z njegovimi nazori. A v nasprotju s Šarcem, ki uporablja osebni profil, Trump uporablja uradni predsedniški profil.
"Komedija, ko to blokado ponosno objavi človek, ki ima blokiranega pol slovenskega Twitterja, za finale pa še retwitta lasten twitt, kot bi sam sebi dal petko. Žalostno," je med drugim zapisal Šarčev svetovalec za družbena omrežja, Matej Špehar. Šarec dodaja, da se je ta blokada zgodila že pred časom.
Komu taka početja na družbenih omrežjih koristijo?
"Janez Janša je ustvaril zgodbo, ker razume, da so take zgodbe pomemben del vplivanja na politično odločanje in vsak element take zgodbe mora tudi nujno vsebovati konflikt," je jasen strokovnjak na področju oglaševanja Aljoša Bagola.
KOMENTARJI (687)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.