Osumljeni Marjan Dikaučič naj bi bil po naših informacijah osumljen kot odgovorna oseba družbe BGA s sedežem v Gornji Bistrici in družbe Prevozi Žižek, d. o. o., ki je v stečaju. V predkazenskem postopku naj bi ugotovili, da se je družba Prevozi Žižek izognila plačilu davka na dodano vrednost pri prodaji blaga družbi BGA.
Z lažno dokumentacijo o preprodaji blaga naj bi prikazali, da je bilo to prodano v drugo državo, in sicer družbi WEST Alpine, d. o. o., iz Hrvaške ter da ga je družba BGA po preprodaji kupila od družbe West Alpine Gmbh Leipzig iz Nemčije. To pa naj ne bi bilo res, saj zbrana dokumentacija o preprodaji in prevozih iz drugih držav ni bila verodostojna. Zaradi izognitve davčnim obveznostim naj bi bil državni proračun tako oškodovan za 52 tisoč evrov. Tožilstvo v Murski Soboti je po naših neuradnih informacijah tožilstvo BiH prosilo, naj zbere obvestila od njihovega državljana.
Na tožilstvu so nam potrdili, da so 25. 8. 2017 prejeli kazensko ovadbo Finančne uprave RS zoper Marjana Dikaučiča zaradi suma storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve po prvem odstavku 249. člena KZ-1, kaznivega dejanja ponareditve ali uničenja poslovnih listin po prvem odstavku 235. člena KZ-1 in kaznivega dejanja ponarejanja listin po prvem odstavku 251. člena KZ-1. "V tej zadevi je tožilstvo dne 30. 8. 2019 tožilstvo v BiH zaprosilo za mednarodno pravno pomoč. Odgovor pristojnega tožilstva v BiH smo prejeli 26. februarja 2020. Zoper osumljenega je tožilka dne 24. 8. 2020 vložila zahtevo za preiskavo na Okrožno sodišče v Murski Soboti. Preiskava še ni bila uvedena."
Za pojasnila smo prosili tudi Okrožno sodišče v Murski Soboti, in sicer nas je zanimalo, v kateri fazi je postopek zoper pravosodnega ministra in zakaj sodna preiskava še ni bila uvedena oziroma ali sploh bo. "Sodišče je tekom preiskave zaslišalo navedenega, še enega obdolženca ter predstavnika obdolžene pravne osebe, četrte obdolženke pa še ni zaslišalo. Obdolženka je na prvem naroku za zaslišanje navedla, da se bo zagovarjala s pomočjo zagovornika, tekom postopka pa je nato svoje izostanke opravičevala. Dodatni razlog, da še ni izdan sklep o opravi preiskave pa je tudi v tem, da zadeva ni prioritetna in so razglašene epidemije preprečevale razpis zadeve," so zapisali v odgovoru.
Minister Dikaučič vse očitke zavrača
Za komentar ovadbe smo se obrnil na Marjana Dikaučiča in na ministrstvo za pravosodje. Minister očitke zavrača. "Vso dokumentacijo za omenjeno očitano dejanje sem leta 2019 predal Policiji, lani pa sem bil zaslišan na sodišču. Ker gre za evidentno ponarejanje mojega podpisa na dokumentih, sem sodišču tudi predlagal, da avtentičnost podpisa preveri grafolog," odgovarja minister.
Kot zatrjuje, je vso potrebno dokumentacijo že predal pristojnim organom."Sam ničesar ne skrivam, vsa dokumentacija je pri pristojnih organih, ki jim zaupam, in verjamem, da bodo svoje delo opravili korektno," je že zapisal v odgovoru, ki ga je posredovalo ministrstvo.
Zasebni posli: stečaj in slamnata podjetja
Dikaučič je bil vpleten v posle, zaradi katerih je v stečaju končalo vsaj eno podjetje. Med 4. februarjem 2013 in 20. junijem 2016 je vodil podjetje Prevozi Žižek iz Črenšovcev. Lastniki, člani družine Žižek, so v istem času odprli novo podjetje, Dikaučič je nato odšel z direktorskega položaja, Prevozi Žižek pa so potonili v finančne težave in končali v stečaju. Upniki so, kot je razvidno iz evidenc, prijavili za okrog 1,3 milijona evrov terjatev. Podjetje je tako tudi Finančni upravi RS (Furs) ostalo dolžno več kot 200.000 evrov.
Po Dikaučičevem izstopu iz podjetja ga je nasledila Maja Žižek Cvetko, ki pa je stečajnemu upravitelju sporočila, da nasprotuje začetku stečajnega postopka in da ne želi sodelovati ne z njim ne s sodiščem. Sodišče jo je nato junija 2019 pozvalo k izročitvi vse poslovne dokumentacije stečajnemu upravitelju, vendar Žižek Cvetkova tega ni storila. Stečajni upravitelj je nato sodišču predlagal, naj k predaji poslovne dokumentacije pozove še lastnika družbe in računovodski servis, ki je opravljal računovodske storitve za stečajnega dolžnika pred stečajem. Sodišče je predlagani poziv izdalo, vendar se pozvane osebe na poziv sodišča niso odzvale. Sodišče je nato 4. septembra lani izdalo sklep o prodaji premoženja stečajnega dolžnika na podlagi zavezujočega zbiranja ponudb.
Dikaučič je vodil tudi podjetje SCL, ki je dvakrat zamenjalo lastnika, in to za kupnino v višini enega evra. Podjetje nekaj let ni poslovalo. Uradno je bilo brez prihodka, kapitala in premoženja. Ko je Dikaučič odstopil kot direktor, je na njegov položaj prišla ukrajinska državljanka Olena Holiuk, lastnik pa je postal mariborski brezdomec, ki je torej podjetje kupil za en evro. Podjetje ima danes za več deset tisoč evrov neporavnanih davčnih obveznosti. Dikaučič je pojasnjeval, da podjetje ni poslovalo, saj da je bilo projektno ustanovljeno in namenjeno tujim partnerjem, ki se "zaradi zakompliciranosti našega trga niso odločili stopiti na trg".
Kot je poročal portal Necenzurirano, so Dikaučiča zaradi spornih poslov v preteklosti že preiskovali kriminalisti z murskosoboške policijske uprave. V letih 2015 in 2016 sta bili proti njemu vloženi dve ovadbi zaradi kršenja temeljnih pravic delavcev, ki pa sta bili zavrženi, saj tožilstvo ni našlo utemeljenih sumov za storitev kaznivega dejanja.
KOMENTARJI (734)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.