Slovenija

Marija Novak je najpogostejša

Ljubljana, 31. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Med dvema milijonoma Slovencev se jih kar 11.450 piše Novak, 10.258 pa Horvat. Med imeni vodita Marija in Franc.

Sicer pa imamo državljani Slovenije 81.235 različnih priimkov in 38.111 različnih osebnih imen. Ker je podatkovna baza rojstnih imen, do katere je že nekaj časa mogoč dostop prek spletne strani Statističnega urada RS , zelo obiskana, so jo zdaj razširili še s podatkovno bazo priimkov. Ta omogoča vpogled v pogostost posameznega priimka oz. kombinacijo določenega imena in določenega priimka, je na novinarski konferenci povedala višja svetovalka na SURS Tina Žnidaršič.

Slovenci imamo več kot 80.000 različnih priimkov in skoraj 40.000 različnih imen (Foto: POP TV)
Slovenci imamo več kot 80.000 različnih priimkov in skoraj 40.000 različnih imen (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Marija Novak namesto Janeza Novaka?

Pogled v najpogostejše kombinacije imen in priimkov pokaže, da je žensk, ki jim je ime Marija in se pišejo Novak, v Sloveniji kar 475. Po pogostosti sledijo med ženskami Marije Horvat (473) in Marije Krajnc (260), med moškimi pa so najpogostejše kombinacije imena in priimka Jožef Horvat (282), Franc Novak (226) in Franc Horvat (206). Zanimivo je, da se kombinacija Janez Novak, ki je nekakšen sinonim za poprečnega Slovenca, pojavi le 197-krat.

Najpogosteje so slovenski priimkki nastali kot izpeljanke iz osebnih imen (Stojan, Aleš, Adam), telesnih značilnosti (Grbec, Bobek), značajskih posebnosti in razvad (Divjak), družinskih vezi (Udovič), živalskih imen (Zajc, Medved, Vovk, Jež), poklicev (Novak, Kovač, Lončar, Sluga), dostojanstev (Car, Cesar, Kralj), imen držav, pokrajin ali naselij (Hrovatin, Furlan, Javornik) ali imen vetrov (Sever, Jug, Burja).

Priimke, ki so se prvič pojavili v 11. stoletju v Beneški republiki, smo Slovenci dobili razmeroma zgodaj. Potem ko so se v Trstu in zaledju pojavili v 13. stoletju, so se v osrednji Sloveniji začeli pojavljati že sredi 15. stoletja. Veliko pozneje kot pri nas so denimo priimke dobili v Rusiji in Skandinaviji, kjer so se začeli pojavljati šele konec 18. in v 19. stoletju. V Turčiji so se pojavili celo šele leta 1936. Kot edino državo brez priimkov pa je Žnidaršičeva navedla Islandijo, ki ima sicer zelo majhno število prebivalcev.

Vedno več dvojnih priimkov

Med 81.235 priimki se jih polovica pojavi samo enkrat in od teh je večina dvojnih. Več kot 90 odstotkov dvojnih priimkov je unikatnih, torej jih ima le po en državljan Slovenije. Dvojne priimke imata sicer samo slaba dva odstotka državljanov Slovenije in so značilni predvsem za poročene ženske. Kar petkrat več žensk kot moških ima namreč dvojni priimek, večinoma so stare med 29 in 39 let. Dvojne priimke pa v zadnjem času dobiva tudi vse več novorojenčkov (leta 2003 4,2 odstotka), in sicer ne glede na spol. Naraščanje tega deleža sovpada z višanjem deleža otrok, rojenih izven zakonske zveze, ki je v letu 2003 že presegel 42 odstotkov, je pojasnila Žnidaršičeva.

Novaki povsod, Kranjci pa pretežno v Podravju

Če na pogostost posameznega imena vpliva tudi njegova popularnost v obdobju rojstva posamezne osebe, pa se v številčnosti priimka odraža njegova regionalna pripadnost. Tako se najpogostejši slovenski priimek Novak sicer pojavlja v vseh regijah, vendar pa kar 30 odstotkov vseh Novakov živi v osrednjeslovenski regiji, medtem ko je ta priimek denimo na Goriškem šele na 138. mestu po pogostosti.

Drugi najpogostejši slovenski priimek Horvat izstopa v severovzhodni Sloveniji: najpogostejši je v Pomurju, kjer živi skoraj polovica vseh oseb s tem priimkom, v Podravju pa več kot četrtina. Tretji najpogostejši slovenski priimek Kranjc je mogoče najti predvsem v Podravju, kjer živi več kot polovica vseh oseb s tem priimkom. Kar 71 odstotkov vseh Slovencev, ki se pišejo Leban, živi na Goriškem, 61 odstotkov vseh Drnovškov živi v Zasavju, 59 odstotkov Kocjančičev pa v obalno-kraški statistični regiji. Na Gorenjskem je najpogostejši priimek Zupan, na Koroškem Kotnik, v notranjsko-kraški statistični regiji Žnidaršič, v jugovzhodni Sloveniji pa Zupančič.

Poprečna Marija je stara 62,7 let, poprečni Franc pa 58

Nekatera imena, ki so bila v preteklosti najpogostejša, se v zadnjih letih pojavljajo v skrajšani obliki oz. različici: npr. Maja, Maša, Mija (namesto Marija), Jan (Janez) ali Anja (Ana). Sicer pa so od leta 1991 modna kratka imena, med katerimi so pri deklicah najbolj priljubljena Anja, Ana, Sara, Nina in Nika, pri dečkih pa Luka, Jan, Žan, Rok in Nejc.

Med osebnimi imeni sta najpogostejši Marija in Franc. Marij je v Sloveniji kar 79.589 oz. osem odstotkov vseh žensk. Med starejšimi od 75 let je Marija celo vsaka peta. Marija je sicer najpogostejše ime, dodeljeno rojenim deklicam do leta 1970, pozneje pa ga je začelo nadomeščati ime Maja. Tako je danes povprečna Marija stara 62,7 leta. Drugo najpogostejše žensko ime je Ana, tako je ime 30.967 Slovenkam. To je tudi edino staro ime, ki je modno tudi danes, je povedala Žnidaršičeva.

Franc je bilo najpogostejše ime, ki so ga dobivali novorojenčki do leta 1960, potem pa je začela njegova priljubljenost strmo padati. Povprečni Franc je tako danes star 58 let in tako je ime vsakemu desetemu moškemu, starejšemu od 75 let. Drugo najpogostejše moško slovensko ime pa je Janez, ki je bilo najbolj priljubljeno med letoma 1961 in 1970.

Hilda izginja, prihaja Kiara

Nekatera imena izginjajo. Po letu 1990 se tako ni rodil noben deček več, ki bi mu bilo ime Karol, Vilko, Radoslav, Rajmund ali Vekoslav. Med ženskimi imeni pa izginjajo Hilda, Leopoldina, Marija Magdalena ali Zorka. Namesto teh se pojavljajo nova imena. Med imeni, ki so se pojavila prvič šele po letu 1991, so pri deklicah npr. Adelisa, Kiara, Robin, pri dečkih pa Tian, Žan Luka, Mai in drugi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta